Kvarovi česti, a računi isti
21. 02. 2019. u 14:53
Zbog havarija na toplovodu, ove zime u Kikindi neće umanjiti iznose za grejanje. Cena će korigovati samo u dva najdrastičnija slučaja
.jpg)
Najlošiji toplovod u Nemanjinoj i Đoke Radaka Foto Rada Šegrt
IAKO su ove zime zbog čak 18 velikih havarija na toplovodu često ostajali bez grejanja, građanima Kikinde neće biti umanjeni računi. U JP "Toplana" kažu da na manji trošak mogu da računaju samo oni korisnici koji su bez grejanja bili duže od 24 sata u kontinuitetu, a takvih je samo dvoje, jedan iz Zmaj Jovine ulice, a drugi iz Ulice Uglješe Terzina. Ostali će platiti punu mesečnu cenu, jer su grejanje imali ujutro i uveče.
- Gradskom odlukom o proizvodnji i distribuciji toplote, predviđeno je da se računi umanjuju samo ako im je grejanje bilo isključeno duže od 24 sata u kontinuitetu. Takvih situacija ove zime nismo imali, sem u dva slučaja, kada dva korisnika grejanje nisu imala dva dana, jer nismo mogli da pristupimo mestu kvara, zato što je vozilo bilo parkirano iznad šahta za instalacije - objašanja Miroslav Čičulić, direktor "Toplane".
Pročitajte još - Petoro dece devetu godinu živi bez struje
U "Toplani" kažu da su havarije na toplovodu bile česte, jer je cevovod star i dotrajao, a najkritičnije su deonice u kojima su instalacije ugrađene pre 40 godina. U gradu je preostalo još oko dva kolometra tako lošeg toplovoda.
- Najlošiji je u delu od kotlarnice u centru do Ulice Miloša Ostojina, duž ulice Miloša Velikog, kao i u ulicama Đoke Radaka i Nemanjinoj, gde su cevi postavljene pre tri decenije - precizira Čičulić i dodaje da je preduzeće za popravke kvarova od početka grejne sezone do februara potrošilo oko 1,5 miliona dinara, od čega oko milion za građevinske radove i oko 560.000 dinara za mašinske delove.
Ali, nisu dotrajali samo cevovodi već i kotlovi, koji su instalirani pre 35 do 40 godina.
- Da bi se sve to dovelo u red, potrebno je oko tri miliona evra i redovno održavanje u narednom periodu - ističe direktor "Toplane".
Planom poslovanja za ovu godinu, predviđeno je da se za tekuće i investiciono održavanje, odnosno za građevinske radove, cevi, opremu i rezervne delove, utroši oko 16 miliona dinara, a za zamenu pojedinih trasa toplovoda oko osam miliona dinara.
- Realizacija investicija zavisiće od poslovanja "Toplane", jer zasad nemamo drugi izvor finansiranja - napominje direktor Čičulić.
KOTLARNICA
- TOPLOVOD bi najbolje bilo da se obnovi u centru grada, u ulicama Đoke Radaka i delu Nemanjine, kao i da se saniraju dva priključna cevovoda na području kotlarnice u Mikronaselju - objasnio je Miroslav Čičulić, direktor "Toplane".