Kvarovi česti, a računi isti

Rada ŠEGRT

21. 02. 2019. u 14:53

Zbog havarija na toplovodu, ove zime u Kikindi neće umanjiti iznose za grejanje. Cena će korigovati samo u dva najdrastičnija slučaja

Кварови чести, а рачуни исти

Najlošiji toplovod u Nemanjinoj i Đoke Radaka Foto Rada Šegrt

IAKO su ove zime zbog čak 18 velikih havarija na toplovodu često ostajali bez grejanja, građanima Kikinde neće biti umanjeni računi. U JP "Toplana" kažu da na manji trošak mogu da računaju samo oni korisnici koji su bez grejanja bili duže od 24 sata u kontinuitetu, a takvih je samo dvoje, jedan iz Zmaj Jovine ulice, a drugi iz Ulice Uglješe Terzina. Ostali će platiti punu mesečnu cenu, jer su grejanje imali ujutro i uveče.

- Gradskom odlukom o proizvodnji i distribuciji toplote, predviđeno je da se računi umanjuju samo ako im je grejanje bilo isključeno duže od 24 sata u kontinuitetu. Takvih situacija ove zime nismo imali, sem u dva slučaja, kada dva korisnika grejanje nisu imala dva dana, jer nismo mogli da pristupimo mestu kvara, zato što je vozilo bilo parkirano iznad šahta za instalacije - objašanja Miroslav Čičulić, direktor "Toplane".

U "Toplani" kažu da su havarije na toplovodu bile česte, jer je cevovod star i dotrajao, a najkritičnije su deonice u kojima su instalacije ugrađene pre 40 godina. U gradu je preostalo još oko dva kolometra tako lošeg toplovoda.

- Najlošiji je u delu od kotlarnice u centru do Ulice Miloša Ostojina, duž ulice Miloša Velikog, kao i u ulicama Đoke Radaka i Nemanjinoj, gde su cevi postavljene pre tri decenije - precizira Čičulić i dodaje da je preduzeće za popravke kvarova od početka grejne sezone do februara potrošilo oko 1,5 miliona dinara, od čega oko milion za građevinske radove i oko 560.000 dinara za mašinske delove.

OD JANUARA CENA UVEĆANA GREJANjE je u januaru poskupelo od šest do sedam procenata, u zavisnosti od načina obračuna. Za korisnike kojima se usluga obračunava po kvadraturi grejne površine, povećanje je 6,51 odsto, a onima koji ga plaćaju po utrošku toplotne energije, skuplje je 7,38 odsto. Građani će tokom šest zimskih meseci plaćati 161,10 dinara po metru kvadratnom grejne površine, bez PDV. Za stan od 60 kvm, to je oko 650 dinara mesečno više nego ranije.

Ali, nisu dotrajali samo cevovodi već i kotlovi, koji su instalirani pre 35 do 40 godina.

- Da bi se sve to dovelo u red, potrebno je oko tri miliona evra i redovno održavanje u narednom periodu - ističe direktor "Toplane".

Planom poslovanja za ovu godinu, predviđeno je da se za tekuće i investiciono održavanje, odnosno za građevinske radove, cevi, opremu i rezervne delove, utroši oko 16 miliona dinara, a za zamenu pojedinih trasa toplovoda oko osam miliona dinara.

- Realizacija investicija zavisiće od poslovanja "Toplane", jer zasad nemamo drugi izvor finansiranja - napominje direktor Čičulić.

KOTLARNICA

- TOPLOVOD bi najbolje bilo da se obnovi u centru grada, u ulicama Đoke Radaka i delu Nemanjine, kao i da se saniraju dva priključna cevovoda na području kotlarnice u Mikronaselju - objasnio je Miroslav Čičulić, direktor "Toplane".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije