VRAĆAJU SE KORENIMA: Latinica u penziji računi ćirilicom

A. ROVČANIN

08. 04. 2018. u 09:01

Povratak korenima: Zamena pisma u javnoj upotrebi u Novoj Varoši. Širokom akcijom duhovne obnove prednjače u čitavom regionu

ВРАЋАЈУ СЕ КОРЕНИМА: Латиница у пензији рачуни ћирилицом

Suzana Šuljagić

OKO 4.000 martovskih računa za potrošenu vodu i iznošenje smeća u domaćinstvima i firmama JKP "3. septembar" iz Nove Varoši štampaće ćiriličkim pismom. Ovaj korak predstavlja značajnu prekretnicu u povratku ćirilice u službenu upotrebu u javnim ustanovama i preduzećima, u čemu grad podno Zlatara prednjači među opštinama u okruženju, jer je među prvima zamenio latiničko pismo i vratio se korenima.

Račune koji stižu za komunalije žitelji Nove Varoši prvi put su dobili ispisane ćiriličkim pismom. Posle višemesečnih priprema, u prvom redu kupovine štampača, usaglašavanja sa programerom, pripreme baze i nabavke novih obrazaca za fakture - u penziju su otišli latinica i stari matrični štampači.

- Stari štampači nisu podržavali ćiriličko pismo, pa se na ćiriličkim obrascima latinicom štampao samo onaj deo na kojem su fakturisani mesečni troškovi. Sada, kupovinom nove opreme, najzad su se stekli uslovi da kompletni računi budu ispisanio ćirilicom - kaže direktorka JKP "3. septembar" Suzana Šuljagić.

Ova promena nastala je upornošću grupe entuzijasta i prosvetara, koji su branili ćirilicu i pridobijali poverenje građana, ustanova i lokalnih vlasti za povratak pisma dedova, u okviru široke akcije duhovne obnove.

- Iza ovog našeg primera na lokalnom nivou trebalo bi da stane država i da to postane primer za ostale lokalne zajednice u zemlji. Ovo je možda i poslednji trenutak da se nešto ozbiljnije učini na zaštiti ćirilice, po kojoj smo prepoznatljivi i koja je naš nacionalni zaštitni znak - ističe jedan od inicijatora uvođenja ćirilice u novovaroške javne ustanove profesor Radiša Filipović.

Među prvim narednim koracima grupe entuzijasta je akcija za postavljanje ćiriličkih tabli za nazive mesta i putokaza širom novovaroške opštine. Komunalci se nadaju da će ova promena pozitivno uticati na ažurnost građana kada je reč o plaćanju računa.

Filipović i Gagričić

NISU ČEKALI STRATEGIJE I UREDBE

- LATINICA je u naše krajeve stigla pre 102 godine na švapskim bajonetima, i tu činjenicu svi muzeji u ovom kraju vešto kriju. Nije dovoljno ono što piše u Ustavu, da mi branimo ćirilicu. Mi ovde nismo čekali nove državne uredbe, niti strategiju o kulturnom razvoju, nego smo zasukali rukave i stali u odbranu ćirilice - s ponosom priča jedan od pionira odbrane ćiriličkog pisma novinar Dragoljub Gagričić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (14)

Анти Антифа

08.04.2018. 09:30

Рачуне на латиници можете оспорити да их не разумете

Luka

08.04.2018. 10:01

Veliki pozdrav za prodesora. Jos samo da takse iz ove ustanove za iznosenje smeca da smanje sa 700 i vise dinara na realnu cenu i u redu

Непознати

08.04.2018. 10:12

Тако и треба,не само у Новој Вароши него у целој Србији.Треба да се вратимо себи, својим коренима.Неможе нама бити боље ако својатамо туђе, ако се одричемо својих предака и свога писма-одричемо се самих себе,а то наши стари нису радили ни под турцима,ни под угарима,ни под швабам кад је било много теже него данас!!!

Petronije Arbitar

08.04.2018. 11:38

Bravoooo! I sada ste postigli nešto veliko - šta? Postali ste veći Srbi? Ni Nemci ne pišu više goticom pa nisu manje Nemci, nije stvar u ćirilici, osim što jeste lepa ona je nepraktična, pre svega. Drugo, ako hoćete da budete Srbi, idite skinite spomen-ploču Aćif-efendiji, koljaču Srba, u Novom Pazaru ili idite u Bujanovac (Preševo, Medveđa) skinite spomenike šiptartskim teroristima podignute usred Srbije!

Саша

08.04.2018. 22:25

@Petronije Arbitar - Није ћирилица (српски језик!) непрактична, већ су грађани Србије лењи, незналице и имају државу за коју се једва може рећи да је то.Како може језик да буде непрактичан? То је остатак комунистичке антисрпске идеологије који је за све српско говорио да је заостало, непрактично, хегемонистички, превазиђено ... Никако да се освестимо и почнемо да мислимо својом главом.

Жика Живац

08.04.2018. 19:32

Неорактична, каже овај "стручњак". У ком смислу? Информатичком? За вашу информацију на компјутерима нема ни латинице ни ћирилице, само "0" и "1".

Саша Бг

08.04.2018. 22:04

Није то враћање коренима, ни ћирилици, већ нормалној, уређеној држави и званичном српском језику.Свугде се подразумева употреба званичног државног језика, а у Србији је то још вест. Но, кад је већ тако, поздрављам хвале корак напред ка номралности и бољој држави и друштву.

Сашино

09.04.2018. 20:34

Запрепашћен сам чињеноцом да до сада НИЈЕ коришћен званични српски језик! Како је то могуће? Какви штампачи и бакрачи, нема везе с тим, већ само с незнањем и провинцијалним, лицемерним духом послушности који не може да се отресе комунизма ни после пола века. У Србији је званичан језик српкски, и ту нема више никакве приче. У Београду су одавно сви рачуни враћени на српски језик, и не памтим више ону комунистичку, нецивилизовану работу и грозоту. Провинција касни, али, опет, похвала!

Вања

10.04.2018. 17:25

Једини смо народ на свету који је сам себи укинуо писмо. Нигде је више нема, у новинама, на ТВ, продавницама, банкама, већини јавних установа... Ваљда ћемо дочекати власт која ће ппоштосати сопствени Устав и омогућити рођеном народу да користи сопствено писмо у сопственој земљи. Трагедија је , сама по себи, да је ово вест.

Кими

25.07.2018. 09:49

Користим подједнако и ћирилицу и латиницу. Оба писма су наша, што је велико богатство нашег језика. Такође, користим се и бугарским. И могу рећи да је Вук заиста направио добру реформу језика што је врло добра основа која нам пружа лаку употребу оба писма. Нашу ћирилицу треба заштитити од изумирања, она је писмо које је доведено до савршенства, мукотрпан рад је то... Користим и ЋирЛат (http://cirlat.pravac.com/) за пребацивање текстова из латинице у ћирилице и обрнуто и то много олакшава посао.