Vladan Vukosavljević: Spremne mere za očuvanje ćirilice!
16. 03. 2018. u 14:02
Vladan Vukosavljević, ministar kulture i informisanja, govori za "Novosti": Planiramo da ohrabrimo upotrebu pisma kroz poreske olakšice za vlasnike firmi i medije

Vladan Vukosavljević, ministar kulture i informisanja
DRŽAVA mora da vodi računa o autentičnom izrazu svog identiteta i kulturnog jezgra ovog naroda, a to je ćirilica. Preti nam da će za deceniju ili dve osvanuti neko jutro u kome ćemo shvatiti da ćirilicu svi znaju, a da je niko ne koristi. Ona će biti u školskim programima, učiće je đaci od prvog razreda osnovne, ali jedno pismo je živo onoliko koliko se koristi.
Ovo, u razgovoru za "Novosti", kaže ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, tokom čijeg mandata je ovo ministarstvo posvetilo veliku pažnju identitetskom pitanju ćirilice: od ugradnje mera njene zaštite u nacrt desetogodšnje strategije kulturnog razvoja, preko akcije "Negujmo srpski jezik", do predloga izmena i dopuna Zakona o pismu, koji bi uskoro trebalo da se nađe u Narodnoj skupštini:
- Naša aktivnost usmerena je i ka izmeni i dopuni Zakona o jeziku i pismu, a upotrebu ćirilice valja ohrabriti i mikrostimulativnim poreskim olakšicama, na lokalu, za vlasnike firmi, ali i u izdavaštvu, prilikom bodovanja na konkursu za otkup knjiga. Treba podstaći i medije, pogotovo one sa nacionalnom frekvencijom, da titlovi filmova i najveći deo pisanog segmenta programa bude na ćirilici.
* Hoćete li uopšte biti u prilici da to sprovedete, s obzirom na to da ste dežurna medijska žrtva rekonstrukcije Vlade?
- Dok sam u prilici i dok se okolnosti ne promene, moje kolege i ja ćemo raditi ono što mislim da je ispravno i za šta imamo podršku. Bitno je da ovo društvo prepozna značaj nacionalne kulturne politike i kulture sa svim njenim derivatima. Jer, kultura nisu samo muzeji, već i verovanje, filozofija, religija, metafizika, jezik i pismo, moral, običaji... Mislim da je bitno da ona postane tema i da se odgovornije odnosimo prema njoj. A ko će se personalno tim poslovima baviti, na to utiču različiti faktori.
* Da li vam je aura nacionaliste zapravo glavna "preporuka" da budete smenjeni?
- Ne znam da li sam nacionalista, ne bih mogao sebe da definišem na taj način. Ali smatram da je biti nacionalista kompliment, ako se pod tim podrazumeva osoba koja u oblasti svog delovanja radi u gornjim granicama sopstvenog kapaciteta u interesu svoje države i svoje nacije.
Pročitajte još - Vukosavljević delimično zadovoljan većim sredstvima iz budžeta

* Čini se, ipak, da ste stali na put nekim tendencijama, od marginalizacije ćirilice do slabljenja nacionalnih kulturnih institucija, koje su bile u direktnoj suprotnosti sa onim što se može nazvati srpsko stanovište i koje nisu bile slučajne...
- Svet u kom Srbija danas obitava u političkom i istorijskom smislu i dalje nije naivan, i u njemu postoje programi koji zarad afirmisanja nekih drugih, krupnijih ciljeva teže slabljenju nekih država ili naroda. Logično je pretpostaviti da je u oblasti kulture bio nametan jedan orkestrirani niz pokušaja, urađenih vešto i efikasno da ne upadaju u oči sasvim jasno, upravo sa tim prepoznatljivim obrascima. Zadatak ovog društva u celini, Vlade i Ministarstva, ovog saziva i svih budućih saziva, jeste da sprovodi jednu razumnu, praktičnu, gipku, kulturnu politiku koja se mora bazirati na dva stanovišta: očuvanje nacionalnog kulturnog identiteta i naravno razvoj kulture u budućem periodu. Zadatak svake kulturne politike je da sačuva ono što je nasleđeno, da to obogati kvalitetnim sadržajem svog vremena i očuvano preda budućoj generaciji. Ne treba da oklevamo i da se plašimo da prepoznamo obrasce koji to ugrožavaju i da im stajemo na put.
OTVARANjE MUZEJA NA VIDOVDAN
* HOĆE li Narodni muzej biti otvoren u predviđenom roku?
- Ako ne bude invazije skakavaca, šalim se, ili neke više sile koju zakon ne predviđa, biće svečano otvoren na veliki srpski praznik Vidovdan. Zapravo mi time ispravljamo jednu neverovatnu nepravdu koja je naneta kulturnom životu.
f
16.03.2018. 15:05
ne farba se zardjala ograda, prvo mora da se ocisti, da se dodje do zdravog dela, ako ga ima, pa tek onda farbanje, sta ce ti jezik kad ti nestaje narod ?
@f - Не треба дићи руке ни од народа ни од његовог језика. Мора да се чува истовремено и једно и друго. И све друго, наравно.
"Удружење за заштиту ћирилице српског језика "Ћирилица" верује министру Владану Вукосављевићу у његову добру намеру. Проблем је што су лингвисти из радне групе просто преварили, као стручњаци, министра и убедили су га у нешто апсурдно и унапред потпуно неуспешно. Лингвисти нису објаснили министру да се ниједно писмо не може сачувати у двоазбучју после 60 година сурове фаворизације хрватске абецеде у језику Срба. Порез не спасава ћирилицу, него нормирање језика само на ћирилици у складу с Уставом
@Драгољуб Збиљић - Normiranje moze samo kada se utvrdi sta je ovde normalno, a ne da svako strucno i nestrucno lice arbitrarno odlucije o normi, a uslovi su nenormalni jer nema konsenzusa ni oko čega. Nametanje cirilice kao i skidanje cirilicnih tabli u komsiluku, iskljucivost je kojom se deo gradjana diskriminise jer mu je maternji jezik hrvatsko srpski odnosno srpsko hrvatski. Nametati isto pismo i jezik znaci ukinuti slobodu izrazavanja. Zar zato menjati ustav da se to ozakoni?
@Драгољуб Збиљић - Ви не разумете о чему је реч. Нико не тражи да се укида та хрватска абецеда за Хрвате, у њиховој варијанти језика, него да се језик Срба нормира у складу с Уставом и са светском праксом. По Вашој логици, испало би да Енглези нису у праву што су свој језик нормирали само на једном писму, енглеској латиници. Или што су Хрвати нормирали своју језичку варијанту само на њиховој латиници. Језик Срба, у складу с тим мора да се нормира на српском писму, а не на два писма, противно целом свету.
Komentari (9)