NOVI EKOLOŠKI INCIDENT U CRNOJ GORI: Otpad prosipali u reku Taru

I. Stojadinović

15. 11. 2018. u 19:03

MANS optužuje Ministarstvo održivog razvoja i turizma da je odgovorno za uništavanje Tare. Iz istraživačkog centra ističu da kompanija CRBC, uprkos obavezi, nije izgradila deponije

НОВИ ЕКОЛОШКИ ИНЦИДЕНТ У ЦРНОЈ ГОРИ: Отпад просипали у реку Тару

Foto Mans

ISTRAŽIVAČKI centar nevladine organizacije MANS krajem prošle sedmice objavio je nove snimke koji ukazuju da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma omogućilo kineskoj kompaniji CRBC da izbegne izgradnju deponija predviđenih za odlaganje otpadnog materijala, pa su se velike količine otpada odlagale u korito i na obalama reke Tare, koja je pod zaštitom Uneska.

Snimci MANS-a sa gradilišta deonice auto-puta Bar - Boljare pokazuju kako izgleda korito reke u blizini gradilišta Tara 1 i Tara 2 kod Mateševa, odnosno da su na obe strane obale deponovane stotine kubika otpadnog materijala, dok je na lokaciji pored kampa Jabuka formirana cela planina zemlje i šljunka, što je, kako se navodi, mimo propisa.

Agencija za zaštitu životne sredine je krajem 2015. godine izdala saglasnost na elaborat uticaja auto-puta, koji gradi kineska kompanija CRBC, a tim dokumentom se strogo zabranjuje odlaganje materijala iz iskopa u korita potoka, reka, obala i na poljoprivrednom zemljištu.

DEVASTACIJA ILI REGULACIJA? Dejan Milovac kaže da nema sumnje da je Ministarstvo turizma ovakvim postupanjem izašlo u susret CRBC kako bi smanjili troškove deponovanja, izgradnje deponija i pristupnih puteva, te da je regulacija reke Tare poslužila upravo za to, a ne, kako se navodi, zaštiti okoline od izlivanja.

Za to je, prema elaboratu, predviđeno 14 posebnih deponija - odlagališta na kompletnoj deonici auto-puta Smokovac - Mateševo, dok su za odlaganje iskopanog materijala nastalog probijanjem trase, iskopavanjem tunela u blizini Tare na podeonici 4, bile predviđene dve deponije, na lokacijama Trebješica i Jabuka, kod buduće petlje Mateševo. Te deponije predviđa i Posebni plan upravljanja građevinskim otpadom, koji je takođe 2015. godine uradio CRBC.

Direktor Istraživačkog centra MANS Dejan Milovac izjavio je da su prethodne sedmice posetili lokacije na kojima je trebalo da budu izgrađene deponije.

- Istraživački centar je utvrdio da na njima nema bilo kakvih radova, već da se ogromna količina iskopanog materijala na lokacijama Trebješici i pored samog kampa Jabuka deponuje u korito i na obalu reke Tare, što je izričito zabranjeno elaboratom - rekao je Milovac.

Sredinom prethodne godine, kineska kompanija je izradila dokument o merama zaštite reke Tare tokom izgradnje prve deonice auto-puta, kojim se prvi put predviđa da će se zemlja i iskopani materijal deponovati u korito i na obale reke, radi navodne regulacije. Taj dokument je prihvatilo resorno ministarstvo iako je u potpunoj suprotnosti sa donetim elaboratom. Ministarstvo je u oktobru ove godine usvojilo novi plan upravljanja građevinskim otpadom na predlog CRBC u kojem se definitivno ukidaju predviđene deponije i propisuje da se sav materijal, koji je trebalo tu da se odlaže, koristi za regulaciju Tare.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Hisasr 008

15.11.2018. 22:14

@Dragoljub - Ima,uz reku naseljeni uglasvnom Srbi,reka Tara sa Pivom pravi Drinu,a Drina protiče kroz našu Srbiju.

* КОМЕНТАР *

16.11.2018. 00:38

А како беше они се сами промовишу по свету као "еколошка држава", ааааахахаха!?!