Potomci (ne)slede pretke
07. 08. 2018. u 21:28
Vek od održavanja Podgoričke skupštine i danas deli Crnogorske građane. SNS značajni dan obeležiće i ove godine. Ministarstvo kulture osuđuje proslavu

Političari u parlamentu imaju različita mišljenja povodom ulaska Crne Gore u kraljevinu SHS Foto Vijesti
VEK od održavanja čuvene Podgoričke skupštine kojom je overen ulazak Crne Gore u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca (kasnije Jugoslavije), i danas deli Crnogorce. Oni koji su na vlasti smatraju da taj događaj nije za slavlje jer je, kako tvrde, protiv interesa crnogorske države i nacije, dok iz "srpskog korpusa" poručuju da je to jedan od najsvetlijih datuma u crnogorskoj istoriji. Ova priča plasira se u času kada su podignute tenzije zbog učešća nadležnih iz Podgorice u proslavi "Oluje" i progona 200.000 Srba iz Knina i Krajine, ali i najavljenog slanja dvojice crnogorskih oficira u misiju KFOR-a na Kosovu i Metohiji.
Pre nekoliko dana prilikom susreta sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, prvi čovek Srpskog nacionalnog saveta, dr Momčilo Vuksanović, saopštio je da uz blagoslov Srpske pravoslavne crkve pripremaju veliku svetkovinu povodom stogodišnjice od održavanja parlamentarnog zasedanja u gradu na reci Ribnici.
- Srpski nacionalni savet taj značajni dan obeležava već 19 godina, tako da ćemo i ove godine, uz blagoslov njegovog visokopreosveštenstva mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, održati veliku manifestaciju, sa čime smo upoznali i državni vrh Srbije. U razgovoru je nagovešteno da bi ovom velikom događaju u Podgorici mogao da prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kaže Vuksanović.
Pročitajte još - Skupština Podgorice spasila Crnu Goru
Ministarstvo kulture osudilo je najavu proslave Podgoričke skupštine, dok ministar Aleksandar Bogdanović smatra da bi takva manifestacija predstavljala veličanje datuma nestanka Crne Gore i još više urušilo odnose u društvu.
- Proslava tog i sličnog tipa nisu orijentacija zvanične Crne Gore i zasigurno predstavljaju nastavak aktivnosti usmerenih u cilju obnavljanja podela u našem društvu. Iz tog razloga najavu organizacije i proslave smatramo neumesnom, ako ništa drugo, a onda i zbog svih onih koji su u Crnoj Gori stradali tokom diktature koja je počela Podgoričkom skupštinom - saopštio je Bogdanović.
Reagovao je i novi gradončelnik Podgorice, Ivan Vuković:
- Svi me ovde dovoljno znaju i upoznati su sa političkim stavovima koje zastupam kada je to u pitanju. Što se tiče nas to će naići naravno na osudu, ali mislim da je to posao kojim treba da se pozabave pojedine državne institucije, smatra Vuković.

Upravo zbog inicijative Srpskog nacionalnog saveta da se ove godine slave odluke Podgoričke skupštine iz 1918. godine, aktuelna vlast poslala je oštru poruku.
- Imajući u vidu brojne destruktivne, antidržavne aktivnosti koje ova politička grupacija čini predstavljajući ih kao borbu za prava srpske nacionalne zajednice uključujući i najavu nekakve proslave dana kada je poništena crnogorska državnost, Demokratska partija socijalista će inicirati izmenu Zakona o manjinskim pravima i slobodama, u delu koji se odnosi na finansiranje rada nacionalnih saveta, jer se postavlja pitanje zašto bi Crna Gora bila jedina država na svetu koja finansira političku zajednicu koja se predstavlja kao nacionalna, a čije su akcije u kontinuitetu usmerene protiv te iste države, poručili su iz DPS-a.
ZAKON
Pre devet godina usvojen je Zakon o dinastiji Petrovića, kojim se Podgorička skupština 1918. godine definiše kao "akt nasilne aneksije". To je proizvelo pravne posledice po dinastiju Petrovića, koja je politički i moralno rehabilitovana, ali i po one koji ovaj događaj crnogorske istorije smatraju njenom svetlom stranicom zbog ostvarenja istorijske težnje za ujedinjenjem sa Srbijom.