Skoplju stiže poziv u NATO

M. Stančić

20. 06. 2018. u 15:32

U Sobranju Makedonije, bez prisustva opozicije, ratifikovan sporazum sa Grčkom o novom imenu. Zaev: Poziv za članstvo u Alijansi na samitu u julu

Скопљу стиже позив у НАТО

Ratifikacija u Sobranju RM, Foto: M. S.

SKOPLjE OD STALNOG DOPISNIKA

U Sobranju Makedonije odlukom svih 69 prisutnih poslanika vladajuće većine, bez prisustva opozicionog bloka VMRO-DPMNE, u sredu je izglasana ratifikacija bilateranog Sporazuma sa Grčkom za rešavanje 27-godišnjeg spora o imenu i strateškom partnerstvu. Ratifikovanim Sporazumom ozvaničeno je ime Republika Severna Makedonija, sa makedonskim jezikom i identitetom građana te zemlje.

Premijer Vlade u Skoplju i lider vladajućih socijaldemokrata (SDSM) Zoran Zaev pre glasanja je poslanicima rekao da je Severnoatlantski savet doneo političku odluku, da poziv za članstvo Makedonije u NATO bude uvršten u dnevni red samita Alijanse.

Zaev se zahvalio svim građanima Makedonije, ministrima koji su bili uključeni i čitav pregovarački proces sa Grčkom, ali i opoziciji i šefu države, koji su, kako je precizirao, "bili u ovom procesu". Na kraju, Zaev se zahvalio i "partnerima u Grčkoj", sa kojima je postignut obostrano koristan sporazum o rešenju dugogodišnjeg spora dvaju suseda.

- Posle današnjeg glasanja, referenduma, ustavnih izmena i ratifikacije u Grčkoj, izgrejaće sunce, no, da li će ogrejati nas i našu decu. Zato budimo odlučni pred odlukom i da konačno budemo normalna zemlja, sa tapijom, koja će biti jednaka za sve. Jačaće naš identitet i bićemo gordi građani naše Makedonije - rekao je Zaev.

Jens Stoltenberg

Poslanici opozicione koalicije predvođene VMRO DPMNE nisu prisustvovali skupštinskoj sednici u Skoplju. Zvaničan stav opozicije je da je dogovor sa Grčkom - štetan, protivustavan, i kapitulantski. Ukazano je da je izdajnička vlast Zaeva, dogovorom sa Grčkom "prekršila Ustav i parlamentarne procedure da bi ga ratifikovala".

Zaev je izjavio da će, ako bude potrebno, pokrenuti proceduru za opoziv predsednika Đorđa Ivanova, kako se ne bi dogodilo "da bilo ko koči Makedoniju na evropskom putu". On je dodao da se nada da Ivanov neće vršiti opstrukciju procesa koji slede i rekao da veruje da će makedonski građani doneti mudru odluku na referendumu. "Rezultat referenduma će biti obavezujući", objasnio je Zaev.

DAČIĆ: POZITIVAN SPORAZUM

DAČIĆ je u sredu rekao da Srbija nije čestitala Makedoniji na dogovoru o novom imenu države sa Grčkom - jer nema šta da se čestita. On je, ipak, naglasio da Srbija ima pozitivan stav o tom sporazumu.

EVROPSKA UNIJA NA DUGOM ŠTAPU


EU Federika Mogerini

BUDUĆA Severna Makedonija bi relativno brzo mogla da postane članica NATO, ali će sa EU to ići daleko sporije i komplikovanije. Čak i jedan tako važan događaj kao što je pronalaženje rešenja za višedecenijski spor oko imena sa Grčkom, ne garantuje našim južnim komšijama da bi odmah mogli da započnu pristupne pregovore.

U nacrtima zaključaka, u koje su "Novosti" imale uvid, za Evropski samit, krajem sledeće nedelje u Luksemburgu, navodi se odluka Evropskog saveta da konačno otvori pristupne pregovore sa BJRM:

- Predlog za otvaranje pregovora je vezan za celokupni napredak, a ne samo za dogovor s Atinom - precizira visokopozicionirani izvor "Novosti" iz Evropskog saveta.

To što u nacrtu piše da se pregovori otvaraju, ne znači praktično ništa, jer o tome na samitu tek treba da se postigne konsenzus. Prema saznanjima "Novosti", dve države, Holandija i Francuska, tome se naročito protive. Francuski predsednik Makron insistira na tvrdom stavu da nikakve priče o novim proširenjima ne može da bude, dok se ne postigne dogovor o reformama unutar EU. Određeno, blaže protivljenje, prema našim informacijama, iskazuju Danska i Luksemburg.

Čak i kada bi Francuska i Holandija popustile, to ne znači da će pregovori i faktički započeti. U nacrtu se naglašava "kritična potreba" da Makedonija nastavi s ostvarivanjem konkretnog napretka na prioritetima hitnih reformi i donošenju opipljivih rezultata u borbi protiv korupcije, da bi bila organizovana prva međuvladina konferencija, kojom pregovori i zvanično započinju.

Istovremeno, iz NATO podsećaju da je još pre deset godina na samitu u Bukureštu dogovoreno da će poslati poziv Skoplju za pridruživanje čim se postigne rešenje oko imena. Generalni sekretar Jens Stoltenberg već je toplo pozdravio dogovor i izrazio nadu da "ova jedinstvena prilika za reuspostavljanje širih regionalnih zapadnobalkanskih, evropskih i evroantlantskih integracija neće biti ispuštena".

G. Čvorović

Glasanje u Sobranju RM, Foto: M. S.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Рашо

20.06.2018. 15:47

Сад је само тешко предвидети где ће бити граница Бугарске са Шиптарима и да ли ће Грци то само посматрати. Све остало су ситна, успутна питања.

usaf

21.06.2018. 08:05

Za mene,premijer ZAEV je poput DJINDJIC-a,resava nasledjene probleme,a ne gura ih 'pod tepih'.Veliko BRAVO za g.ZAEV-EU premijer za EUropska SEVERNA MAKEDONIJA!!!