USVOJEN DOGOVOR O IMENU SA GRČKOM: Opozicija skandirala Izdajnici, prodali ste državu!
19. 06. 2018. u 12:08
U skopskom Sobranju bura na glasanju o predlogu zakona za ratifikaciju sporazuma sa Grčkom o imenu. Opozicioni poslanici negodovali, lupali i napustili skupštinu. Predlog prihvaćen

Poslanici napustili Sobranje
Foto: twitter.com
SKOPLjE - OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"
Predlog zakona za ratifikaciju bilateralnog sporazuma sa susednom Grčkom o rešenju imena Republika Severna Makedonija i strateškom partnerstvu, po skraćenom postupku, glasovima poslaničke većine, prihvaćen je u makedonskom Sobranju, ali uz glasno negodovanje poslanika opozicione VMRO-DPMNE. Izglasavanje odluke poslanici VMRO-DPMNE su propratili glasnim negodovanjem i lupanjem po skupštinskim klupama uz slogane na račun vladajuće većine: "Izdajnici, prodali ste državu!"
- Sporazum sa Grčkom je protivustavan, a plod je delovanja kapitulantske vlade - rekao je poslanik opozicione VMRO-DPMNE Dragan Danev, obrazlažući da ne žele da učestvuju u "genocidu nad pravnom državom".
Zato su poslanici VMRO-DPMNE napustili skupštinsku sednicu.
Pročitajte još - POTPISAN SPORAZUM O IMENU MAKEDONIJE: Cipras: Vreme je da opet pevamo srećne pesme na Balkanu; Zaev: Pomerili smo planine (FOTO)
Uz poslanike opozicionog bloka VMRO-DPMNE, protiv odluke je glasao i jedini poslanik vladajuće makedonsko-albanske koalicije Ferid Muhić, objasnivši da je "protiv bilo kakvog dogovora o imenu".
Izvesno je da danas na glasanju o ratifikaciji sporazuma poslanici opozicione VMRO-DPMNE neće ni učestvovati.
Foto AP

Šef makedonske diplomatije Nikola Dimitrov je pred poslanicima obrazložio da je, imajući u vidu evropske i evroatlantske perspektive zemlje, neophodno izglasavanje zakona po skraćenom postupku. On je naglasio da je Grčka, saglasno postignutom sporazumu, posle ratifikacije u makedonskom parlamentu, obavezna da izvesti predsednika Evropskog saveta Donalda Tuska da pruža podršku za početak pristupnih pregovora za članstvo Skoplja u EU, kao i da izvesti generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga da je saglasna za upućivanje poziva Makedoniji za članstvo u NATO.
Za to vreme, Bulevar 11. oktobra, ispred zgrade Sobranja bio je zatvoren za saobraćaj, a prilaz zdanju je obezbeđivao veći broj policajaca. Portal 24 preneo je da su demonstranti koji su se okupili ispred parlamenta spalili primerak sporazuma sa Grčkom o novom imenu, a zatim se okupili ispred sedišta predsednika Đorđa Ivanova, kako bi mu izrazili podršku. Ivanov je rekao da neće potpisati Zakon o ratifikaciji.

PO SKRAĆENOM POSTUPKU
- Junski savet je pred nama, ministri spoljnih poslova zemalja članica zasedaće 25. i 26. juna, a Samit je 28. juna. Ovi datumi su ključni za evropsku perspektivu naše zemlje i zavise od ratifikacije sporazuma - upozorio je Dimitrov, predloživši poslanicima Sobranja da se "isporuče rezultati" izglasavanjem ratifikacije dokumenta po skraćenom postupku.
Potom se, kako je dodao, otvara mogućnost građanima da se o svojoj budućnosti izjasne na jesenjem referendumu.
LAVROV: ŽELjA SAD DA UVUČE SKOPLjE U NATO
MOSKVA - Pojavljivanje ruske zastave na protestima u Makedoniji izvalo je u Moskvi veći broj komentara i prognoza balkanologa, ali ne i najviših političara. Zvanični stav ruskog rukovodstva odavno je formulisao ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov - Moskva je za rešenje koje odgovara interesima Makedonije i Grčke. Na taj način Moskva demantuje priče Brisela kako je "Rusija destabilizujući faktor na Balkanu".
Da deo opozicije u Makedoniji simpatiše Rusiju nije tajna, pa nije čudo što je lider opozicione partije Jedinstvena Makedonija Janko Bačev mahao ruskom zastavom. Ali, ta partija nema uticaja na određivanje globalnih pravaca spoljne politike Makedonije.
Još u januaru Lavrov je objasnio da je jačanje aktivnosti rešavanja pitanja imena Makedonije povezano sa željom SAD da uvuče Makedoniju u NATO. Ruski balkanolozi smatraju da će, bez obzira na proteste, u septembru biti usvojeno novo ime Makedonije, što će joj omogućti da uđe u NATO, ali će se do EU načekati.
Jedan broj ruskih analitičara prognozira da će se Makedoniji predložiti da uđe u NATO na julskom samitu u Briselu kome će prisustvovati i predsednik SAD Donald Tramp. Jurij Kvašnjin iz Instituta za izučavanje svetske ekonomije i međunarodnih odnosa prognozira da EU neće žuriti da primi Makedoniju, zbog komplikovanih odnosa između Makedonaca i Albanaca, bez obzira na to što se u Briselu govori kako su Albanija i Makedonija "dostigle progres na putu ka EU".
B. VLAHOVIĆ
Goran Vukovic
19.06.2018. 13:03
Tek će da je prodaju...Tako zahtijevaju Brisel i Vašington.
Sad stupaju albanci
Bravo a sad pravo u NATO! Čestitke komšijama
Komentari (3)