Voljno Kforu upaliće Kosmet
15. 05. 2018. u 09:00
Najavljeno povlačenje vojne misije iz južne pokrajine destabilizovalo bi ceo region i ugrozilo opstanak Srba. Vulin: Promenu njihovog statusa mora da odobri SB UN
.jpg)
SRBIJA će tražiti podršku dveju uticajnih članica Saveta bezbednosti UN Rusije i Kine, kako bi se zaustavili očigledni planovi prištinskih saveznika o povlačenju misija Kfor i Euleks sa Kosova i Metohije.
PROČITAJTE JOŠ - Komandant Kfora: Svaka agresija na Kosovo je agresija na NATO
U slučaju ovakvog scenarija, koji moćni pokrovitelji kosovske nezavisnosti ne kriju, a sve sa ciljem da se pripremi teren za formiranje tzv. vojske Kosova, ozbiljno bi bili ugroženi bezbednost i opstanak Srba u pokrajini.
PROČITAJTE JOŠ - Vučić: Kosovsko pitanje jedina prava prepreka na putu ka EU
Zato je stav Beograda čvrst i jasan: Rezolucija 1244 SB UN i Vojnotehnički sporazum iz Kumanova predviđaju samo prisustvo Kfora na KiM i bilo kakva promena morala bi takođe da dobije saglasnost na Ist Riveru. A tu Srbija može da računa na Moskvu i Peking.
PROČITAJTE JOŠ - KOMANDANT NATO SNAGA NA KIM ZA "NOVOSTI": Kfor ostaje čvrsto posvećen svojoj misiji
Komandant NATO snaga u južnoj pokrajini, general Salvatore Kuoči, najavio je, za "Novosti", mogućnost da u slučaju formiranja "kosovskih oružanih snaga" zemlje članice Alijanse pojedinačno razmotre povlačenja snaga Kfora sa KiM, što je dovelo do uznemirenja u sredinama s većinski srpskim stanovništvom u pokrajini.
Srpski ministar odbrane Aleksandar Vulin kaže nam da Kfor na KiM nije došao voljom zemalja članica NATO, već odlukom SB UN i da svaka promena statusa mora biti odobrena na istom telu:
- Za nas je formiranje "vojske KiM" neprihvatiljivo i predstavlja veliku opasnost po mir u regionu. Velikim silama koje su stvorile tzv. državu Kosovo se žuri i ljuti ih čvrst stav Srbije i njenog predsednika Aleksandra Vučića da nema priznanja KiM i da se ne odustaje od borbe za očuvanje međunarodnog prava. Svako umanjenje uloge Kfora je opasno i za nas neprihvatljivo.
Milovan Drecun, šef parlamentarnog Odbora za KiM, takođe smatra da se ne može preći preko činjenice da je Kfor mandat dobio od Ujedinjenih nacija i da samo ova organizacija može da ga - ukine:
- To nije misija NATO, već UN. Ukoliko bi i članice Alijanse donele odluku da povuku svoje trupe, to bi otvorilo prostor za prisustvo snaga drugih zemalja. Mislim da su i u NATO svesni da "kosovske bezbednosne snage" ne mogu da budu garant bezbednosti na KiM, već upravo suprotno.
I politički predstavnici Srba na KiM upozoravaju na opasne posledice:
- Srpska lista je protiv odlaska Kfora sa KiM i protivimo se skraćivanju mandata misije - kaže nam Igor Simić, portparol i poslanik Srpske liste.
.jpg)
Preteći glas o mogućem povlačenju međunarodnih snaga iz pokrajine, prema oceni poznavalaca bezbednosnih prilika na Balkanu, nimalo nije slučajan. Snage Kfora jedina su oružana sila s punim legitimitetom na KiM, s kojom sarađuje i Vojska Srbije. Priča o gašenju ove formacije trese jedini bezbednosni stub koji povezuje Beograd, Prištinu i NATO.
Snage Kfora trenutno broje nešto više od 4.200 oficira i vojnika iz 28 država. Najbrojnije trupe dolaze iz SAD, Italije, Nemačke, Austrije i Turske.
Profesor Fakulteta bezbednosti Milan Mijalkovski, zbog svega ovoga, reči generala Kuočija čita kao još jedan pokušaj javne opomene Srbiji za slučaj da ne ispunjava više ili manje otvorene naloge Zapada:
- Formiranje vojske Kosova u bilo kom vidu bezbednosna je pretnja koja zaslužuje ozbiljnost i temeljne pripreme. Srbija toga mora da bude svesna i da se priprema za budući razvoj događaja. Jedini odgovor na to jeste jačanje sopstvenih kapaciteta za odbranu i modernizovanje oružanih snaga.
.jpg)
Na sličnom stanovištu - da je ovo još jedno upozorenje Srbiji da popusti pred pritiscima kojima je izložena u rešavanju kosovskog problema - stoji i bivši šef diplomatije Vladislav Jovanović:
- Poruka je više nego jasna - ako Beograd ne postigne dogovor sa Albancima, a Kfor u međuvremenu ode, šta će se desiti Srbima na KiM? Očigledno je da je i ovo u cilju uznemiravanja i zastrašivanja Srba
sinisa
15.05.2018. 09:21
Neka povuku svoju vojsku ali zato Srbija mora da posalje svoju vojsku da brani Kosovo i Metohiju ili predsednik i dalje misli da mi nemamo decu da brane svoje a svi ostali imaju.
Još samo da obuče kosovare ratnim operacijama i onda ih ostavljaju. Podigli su ih dovoljno i onda ih mogu gurnuti na Srbiju. To im je i bio pravi cilj, da stvore žarište i uzroke budućih ratova i Srbima a i Albancima koji su ratoborni i nabrijani, Imaju dosta nezaposlenih, bar ih u ratu mogu zaposliti.Usto da podbace nogu EU.Sve se uklapa i zlo koje se nastavlja od 90. godina do danas.
Novinari pokusavaju da naprave paniku medju Srbima na Kosovu. Ako zaista ode KFOR i EULEX, postavlja se i drugo logicno pitanje "Ako odu sta ce biti sa Albancima", ko ce od tog trenutka njih stiti. A mozda i KFOR i EULEX odlaze da bi omogucili promene, ili najverovatnije podstakli novi sukob i priliku za nove intervencije. Jos uvek je bolje ratovani na Kosovu nego u Iranu ili Severnoj Koreji.
To nije samo uznimiravanje i zastrasivanje preteklih Srba na Kosovu.To je stari scenario Bregzihtasa i americke duboke,mutne drzave!Pored molbe Rusima i Kinezima da nas zastite trebamo se u istinu pripremati da vojnicki branimo preteklu bracu i Nealbance na Kosovu i Metohiji.Nemojmo praviti Miloseviceve greske i kaciti se sa belosvetskim dusmanima bez ruskih sistema odbrane S-300 i S- 400!!!
А сад се наши као позивају на савезнике и 1244?!?! А АВ прича о компримисима... ко је овдје луд?! Ако оду, упасти истог трена и за 12 сати да смо свакој административној граници. Па после нек се виде шта ће.
Komentari (19)