Kfor ostaje čvrsto posvećen svojoj misiji
13. 05. 2018. u 23:34
General Salvatore Kuoči, komandant NATO snaga u južnoj pokrajini, za "Novosti": O ostanku misije, ako se formira tzv. vojska Kosova, odlučivale bi članice Alijanse

Salvatore Kuoči
PRIŠTINA - Transformacija kosovskih Bezbednosnih snaga u takovane oružane snage Kosova odluka je kosovskih institucija, a KFOR nastavlja da pažljivo prati debatu o budućnosti KBS. Struktura, mandat i misija KBS-a stvar su lokalnih institucija u skladu sa njihovim ustavnim procedurama. Ovo je u razgovoru za naš list izjavio general Savlatore Kuoči, komandant KFOR-a, koji kaže da bi u slučaju eventualne transformacije, Severnoatlansko veće NATO političkom odlukom nacija pripadnica Alijanse odlučivalo o budućnosti međunarodnih snaga na Kosovu.
Upitan da li se razmišlja o smanjenju misije KFOR-a sa Kosova, Kuoči ističe da za sada NATO nema plan da promeni, ili smanji misiju KFOR-a na Kosovu i da nastavlja da obavlja svoje zadatke prema Rezoluciji 1244 SBUN i Vojno-tehničkom sporazumu.
* Da li KFOR obučava pripadnike kosovskih Bezbedosnih snaga i da li je i to deo zaduženja vaše misije?
PROČITAJTE JOŠ: Komandant Kfora: Svaka agresija na Kosovo je agresija na NATO
- KFOR u okviru svog manadata i zadataka podržava sve institucije i bezbednosne organizacije na Kosovu, a posebno podržava razvoj i unapređenje kapaciteta KBS u skladu sa njihovim sadašnjim mandatom. To znači da bi KBS trebalo da budu u mogućnosti da sprovedu operacije reagovanja na krizne situacije i pomognu civilnim vlastima da reaguju na elementarne nepogode i druge vanredne situacije. Poslednji primer ove podrške je vežba “Srebrna sablja” u kojoj je KFOR sa Euleksom i KBS vežbao koordinaciju i rukovođenje operacijama u hitnim situacijama otklanjanja posledica katastrofa u pomoći građanima na Kosovu pogođenim simuliranim zemljotresom.
* KFOR je, kako ističete, treći stepen zaštite na Kosovu, posle kosovske policije i Euleksa, a procenili ste da je prilikom hapšenja Marka Đurića upotrebljena nepotrebna brutalna sila. Zašto snage KFOR-a nisu tada reagovale?
- Kosovska policija je kao prvi stepen bezbednosti odgovorna za svakodnevnu bezbednost na Kosovu. U slučaju da se bezbednosna situacija pogorša i da KP nije u mogućnosti da rukovodi njome, KP traži intervenciju drugog stepena bezbednosnog odgovora - Euleksa, a u slučaju dodatnog pogoršanja, Euleks traži intervenciju KFOR-a.
Hapšenje gospodina Đurića bila je operacija koju je sprovela kosovska policija, a od KFOR-a nije traženo da interveniše i stoga KFOR i nije morao da odgovori. Procena upotrebe sile od strane KP tokom hapšenja je rezultat pregleda video materijala objavljenih u medijima. Ovi video snimci pokazuju da ponašanje KP nije u skladu s međunarodnim pravnim principom upotrebe sile. To bi trebalo da bude istraženo od strane vlasti na Kosovu, jer oni konkretno rade na uspostavljanju komisije koja sprovodi istragu nekih policijskih službenika.
PROČITAJTE JOŠ: Komandant KFOR-a: Situacija na Kosovu stabilna, ali krhka
* Budući da su pripadnici KFOR-a sve ređe prisutni na terenu, pogotovo u srpskim sredinama, da li sa trenutnim brojnim stanjem i stepenom angažovanja možete da obezbedite pre svega sigurnost Srba?
- Od KFOR-a se ne traži da bude stalno prisutan na terenu. Međutim, kada se to smatra neophodnim, KFOR se raspoređuje kako bi garantovao sigurno i bezbedno okruženje svim građanima u svim oblastima na Kosovu. KFOR je takođe prisutan u svim opštinama sa timovima za vezu i monitoring koji svakodnevno nadgledaju i ocenjuju situaciju svuda na Kosovu. U svakom slučaju sa posebnim osvrtom na dešavanja iz poslednjih meseci, KFOR je povećao svoje prisustvo, uglavnom na područjima na Kosovu naseljenim Srbima.
REZOLUCIJA 1244
ISTIČUĆI da posredstvom KFOR-a, koji čini više od 4.000 vojnika iz zemalja članica Alijanse i partnerskih zemalja, NATO radi na očuvanju bezbednosti Kosova i regiona, general Kuoči kaže na NATO podržava dijalog Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU koji je ključan za mir i bezbednost u regionu.
Istovremeno, na pitanje “Novosti” da li NATO podržava jednostranu nezavisnost Kosova, Kuoči kaže da se NATO pridržava posvećenosti suverenitetu i teritorijalnom integritetu zemalja u regionu u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN i Helsinškim završnim aktom, a da je zvanično priznanje zemalja isključivo suvereno pravo svake pojedine NATO saveznice.
DW
13.05.2018. 23:45
Samo vi idite sa Kosmeta. Dogodine u Prizrenu!
djavo vas odneo
Hoće li onda i NATO da ode sa Kosova!? U tom slučaju po rezoluciji 1244 srpske snage i policija imaju pravo da udju na Kosovo a UN može da formira zaštitne snage od zemalja koje ne podržavaju Šiptare kao što ih sadašnji KFOR (čitaj NATO) podržava.
Neka ode kfor, zajedno sa okupatorima Amerikancima i svi nelojalni Siptari, zemlji Srbiji..
Vidi žabara... Može, al povedite sve šiptare sa sobom !!
Komentari (43)