JUBILEJ NOVOSTI: Dva izdanja 5. oktobra
01. 11. 2018. u 14:02
Dok se miris suzavca još širio centrom Beograda, a pred zgarištem saveznog parlamenta vilo trubačko kolo u koje su se uhvatili pobedom opijeni demonstranti, zajedno sa državom menjale su se i "Novosti"

Demonstranti ispred Savezne skupštine Foto Zoran Jovanović
VOLjA naroda! Krupan naslov u vrhu naslovne strane beogradskog izdanja "Novosti" osvanuo je na kioscima 6. oktobra 2000. godine. Naslovnica je donela i siže prethodnog, nesvakidašnjeg i dramatičnog dana na prestoničkim ulicama.
"Srbija se juče oslobodila u Beogradu pred zdanjem Savezne skupštine. Najmanje pola miliona građana branilo je juče i sinoć, kao i prethodnih dana, i definitivno odbranilo svoje i glasove svih ostalih koji su želeli promene. Od policije samo suzavac. Jedan po jedan, mediji su postali slobodni", glasila je oprema udarnog teksta o tek minulom petooktobarskom prevratu.
Dok se miris suzavca još širio centrom Beograda, a pred zgarištem saveznog parlamenta vilo trubačko kolo u koje su se uhvatili pobedom opijeni demonstranti, zajedno sa državom menjale su se i "Novosti".
Do promena u SR Jugoslaviji nije se stiglo lako, a slično je bilo i u našoj redakciji.
Istorija pada režima Slobodana Miloševića svima je dobro poznata. O ovom događaju njegovi akteri imaju potpuno drugačije stavove - za jedne je to bio praznik demokratije, overa izborne volje i izraz narodne suverenosti, dok su drugi ubeđeni da je 5. oktobra bio puč, revolucija iz uvoza, završnica partije čiji su se potezi vukli na zapadu Evrope i uvod u pljačku Srbije.
Obe strane, bez obzira na daleko utaborene stavove, međutim, slažu se u jednom. Posle 5. oktobra u državi više ništa nije bilo isto.
Isto važi i za "Novosti".
Pročitajte još - JUBILEJ "NOVOSTI": Putopis NATO zločina
GLAVNI urednik našeg lista od marta 2000. godine bio je Dušan Čukić, koji je na tom mestu zamenio Pera Simića. Imidž "narodnih novina" i lista okrenutog takozvanom običnom čoveku, međutim, nije se menjao. To je bila formula uspeha, a često i golog spasavanja lista u godinama tektonskih poremećaja na političkoj sceni, kada je pritisak na medije bio najjači. Ostali sadržaj je bio jači od politike, što je "Novostima" uvek garantovalo visok uticaj i moćan tiraž.
Tokom leta, opozicija je stabilizovala svoje redove, odredila kandidata koji će se suprotstaviti Slobodanu Miloševiću i krenula u oštru i efikasnu kampanju. Režim oličen u kolaciji Socijalistička partija Srbije - Jugoslovenska levica vodio je svoju politiku.
Veliki deo javnosti "Novosti" je percipirao kao režimske novine, slepo verne strankama na vlasti oličene u Slobodanu Miloševiću. Takvom rejtingu, istini za volju, doprineli su i pojedinci iz naše kuće, koji su, nedorasli novinarskom zanatu, svako iz svojih razloga, napravili nekoliko nedopustivih grešaka.
Panoramska fotografija sa mitinga održanog 20. septembra 2000. u Beranama na kojoj je govorio Slobodan Milošević, svakako je najpoznatija. Od jedne fotografije, slučajno ili ne, dizajnerskim zahvatom napravljene su dve koje su potom nanovo spojene, pa je utisak bio da je i broj prisutnih dvostruko veći.
SUKOB oko izbornih rezultata kulminirao je prvih dana oktobra. Opozicija, uverena u svoju pobedu, nije pristajala na drugi izborni krug. Zemlju su tresli štrajkovi, protesti, šetnje, demonstracije... Režim se polako ljuljao. Za četvrtak, 5. oktobar, bio je zakazan veliki protestni miting u centru Beograda, što su i "Novosti" prenele.
Okupljanje je počelo još tokom prepodneva incidentima i sukobima sa policijom pred Saveznom skupštinom. Redakcija je radila u krnjem sastavu, budući da je deo mahom mlađih novinara, urednika i članova tehničke redakcije proglasio štrajk. Novine su bez obzira na to izlazile.
Pročitajte još - JUBILEJ “NOVOSTI”: Mir je stigao iz "Dejtona"
"Na ulici sukobi demonstranata sa policijom, suzavac, haos. Javljaju mi da je zapaljena zgrada Televizije u Takovskoj", navodi u svojoj knjizi "Prevara", objavljenoj 2007. godine tadašnji glavni urednik Dušan Čukić. "Oko 17 časova završeno je provincijsko izdanje novina. Na prvoj strani stajao je naslov 'Miting i nasilje'. Podnaslovi su objašnjavali da su zapaljene zgrade Skupštine i Televizije. Sve to pratile su dve velike fotografije i unutra izveštaji reportera... "
REŽIM je tog popodneva definitivno bio na kolenima. Policija se predala, snage JSO su se slikale sa demonstratima, mediji su menjali uređivačku politiku. Novi predsednik Vojislav Koštunica obratio se okupljenim građanima iste večeri sa balkona Skupštine grada. Na ulicama je vladala slavljenička euforija. Sve ove detalje, međutim, "Novosti" su objavile u svom drugom, beogradskom izdanju koje je pripremio za štampu novi glavni urednik, koji je te večeri preuzeo kormilo lista - Manojlo Manjo Vukotić.
Odmah po dolasku u redakciju na trećem spratu zgrade "Borba" Vukotić je okupio prisutne urednike i novinare i ukratko im je pojasnio novonastalu situaciju. U svom stilu, zavrnuo je rukave, istog časa podelio zadatke i seo za radni sto da priprema novo, drugačije izdanje "Novosti". Dobar deo tiraža koji je izašao u noći između 5. i 6. oktobra nije ni stigao na trafike. Podeljen je narodu koji je celu noć proveo na ulicama Beograda.
Usledili su turbulentni dani primopredaje vlasti, vladavine kriznih štabova, revanšizma, pa i obračuna sa političkim neistomišljenicima. "Novosti" su budno pratile uspostavljanje nove vlasti, i pripreme za republičke izbore koji će vrlo brzo biti raspisani za decembar 2000. godine.
NOVINARI "Novosti" u danima koji će uslediti donosiće intervjue i izjave lidera DOS koji zauzimaju svoja mesta u novoj vladajućoj nomenklaturi. "Ustav na prvom mestu", poručuje novi predednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica. Kandidat za predsednika Vlade Srbije Zoran Đinđić najavljuje bolji standard i kopču sa razvijenim svetom. "Brže ka Evropi", poručuje on sa stranica "Novosti" krajem novembra 2000. godine. "Padaju sve barijere", konstatuje novi šef diplomatije Goran Svilanović, a tek postavljeni guverner Narodne banke Srbije najavljuje stabilnost dinara i - nove novčanice.
Decembarski izbori očekivano doneli su ubedljivu pobedu koalicije DOS, iako su se na njenoj šarenolikoj fasadi već pojavile prve pukotine. Novinari političke rubrike u godinama koje će uslediti sate i dane potrošiće prateći sednice tela sa najvećim uticajem u zemlji - Predsedništvo DOS. Ovo telo odlučivalo je o kadrovskim rešenjima, najvažnijim potezima vlasti, a njegove teme postaće i sudbina Slobodana Miloševića, saradnja sa Haškim tribunalom, reorganizacija vrha Službe državne bezbednosti.
Pročitajte još - JUBILEJ "NOVOSTI": Na prvim linijama fronta
"Prvi put smo se susreli sa dvostrukim izjašnjavanjem o najvažnijim državnim pitanjima" - prisećaju se naše kolege koje su početkom dvehiljaditih godina pisale u političkoj rubrici. Najpre bi tema bila otvorena na Predsedništvu DOS, koje bi posle jedne ili više sednica donelo odluku. Sutradan bi se ista tema našla na Vladi, pa završavala na verifikaciji u Skupštini. To je bio zamoran proces koji je na najbolji način pokazivao sve mane nove koalicije - razlike u stavovima, nesklad između realne i političke moći, sve sujete i nesloge. Prve pukotine javile su se između DS i DSS, a onda je krenulo dalje. Na Haškom tribunalu DOS će se uskoro i definitivno podeliti.
DA će se oko saradnje sa Međunarodnim sudom za ratne zločine lomiti i pravna ali i politička koplja, postalo je jasno već 23. januara 2001. godine kada je u svoju prvu zvaničnu posetu Beogradu došla tužiteljka Tribunala Karla del Ponte. Prema pisanju našeg lista, sa Vojislavom Koštunicom tom prilikom složila se samo oko načelnog stava da će SRJ sarađivati sa Hagom u granicama svog Ustava i zakona. I ni oko čega više.
Uznemirenje javnosti izazvalo je s proleća iste godine usvajanje zakona o amnestiji, koji je definitivno dao slobodu svima koje je pravni sistem teretio za terorizam, uključujući i više stotina Albanaca iz OVK. Sve je to, međutim, bilo tek zagrevanje pred pravi političko-pravni rijaliti koji će uslediti poslednjih dana marta. Pala je odluka da se uhapsi Slobodan Milošević, kome se bez obzira na navodni proces u Srbiji već pripremala ćelija u Sheveningenu.
(SUTRA: Svedočenje o višestranačju)