Ko će dobiti prestižnu, jubilarnu 30. nagradu "Meša Selimović", koju dodeljuju "Večernje novosti", znaće se 22. februara. Do tada ćemo, uz dosadašnjih 16, objaviti izbore još 43 kritičara
RADIVOJE MIKIĆ (Beograd)
1. "PREŽIVETI DO SUTRA"
Grozdana Olujić (SKZ)
2. "SUNCE OVOG DANA"
Vladimir Pištalo ("Agora")
3. "SKRIVENOSTI"
Nikola Vujčić (KC Novog Sada)
4. "OSTRVO PLISTOS"
Dejan Ilić (NB "Stefan Prvovenčani")
5. "OKLEVETANA KNjIŽEVNOST"
Boris Bulatović (Naučno udruženje za razvoj srpskih studija)
Krećući se, još jednom, u tematskom prostoru koji joj je jako blizak, a koji se može označiti kao detinjstvo u ratnim uslovima, G. Olujić gradi uzbudljivu priču o odrastanju i izgradnji identiteta u teškim vremenima. Podjednako se okrećući unutarnjem svetu svog junaka i okolnostima u kojima on i njegova porodica žive, ona vrlo vešto prikazuje ono što je tako teško prikazati - rast etičkog sloja u svesti mladog čoveka. V. Pištalo se još jednom potvrđuje kao pisac koji, i kad podsticaj ne traži u čisto biografskom gradivu, ume da pronađe ono što će mu omogućiti da uđe u jedan tako složeni svet, kao što je Andrićev književni svet, i da u tom svetu pronađe ono što će mu omogućiti da svoju imaginaciju usredsredi na umetničku interpretaciju važnih tema i motiva velikog pisca.
Pesnici danas više nego ikada pokazuju da im je jezik važan i kao sredstvo kojim "hvataju trenutke" i kao prostor u kom im postaje jasno da im "uvek nedostaje ta jedna, jedina reč". A N. Vujčić je svoju knjigu tematski razvijao baš u ovim pravcima, podjednako nastojeći da pokaže i kako mu jezik omogućava da nešto kaže i kako mu jezik uskraćuje mogućnost da govori, posebno o onome što se i samo smešta u prostor tajanstvenog. D. Ilić je gradio jedan sasvim osoben oblik diskurzivnosti koja se, na jednoj strani, kreće ka simbolima koji se rađaju u prostoru, a, na drugoj strani, ka onome što se rađa iz svakog pokušaja da se odgonetne smisao onoga što rađaju trenuci kroz koje prolazimo. Srpska književnost je poslednjih godina i decenija vrlo često bila i predmet ideoloških usmerenih interpretacija. Te interpretacije i njihovu podlogu podvrgao je ozbiljnoj analizi B. Bulatović, nastojeći da pokaže koliko je ideološka optika pogubna za tumačenje i pojedinih pisaca i srpske književnosti u celini.
SLAĐANA JAĆIMOVIĆ (Beograd)
1. "PREŽIVETI DO SUTRA"
Grozdana Olujić (SKZ)
2. "RUMINACIJE O PREDSTOJEĆOJ KATASTROFI"
Filip Grbić ("Plato")
3. "DUGO PUTOVANjE UKRUG"
Jovan Popović ("Geopoetika")
4. "U OBRUČU"
Bojana Stojanović Pantović
(NB "Stefan Prvovenčani")
5. "EROTSKO U ROMANIMA MILOŠA CRNjANSKOG"
Jelena Panić Maraš ("Službeni glasnik")
Roman "Preživeti do sutra", objavljen pola veka nakon svog nastanka, tematizujući rat i traume poratnog vremena, čita se kao još jedno snažno svedočanstvo o značaju G. Olujić kao romanopisca savremene srpske književnosti. Prevlast zla i destrukcije u svetu u kom se sluti sveprožimajuća katastrofa, u prvom i izvanrednom romanu F. Grbića sagledava se na svim nivoima - od globalne društveno-političke situacije, kulturnih i političkih degradirajućih okolnosti u Srbiji, pa do privatnog, intimnog plana glavnih junaka. U prvom romanu pisca i dramaturga Jovana Popovića daje se hronika jedne beogradske porodice i jednog lutanja ukrug: po tuđim prostorima i sopstvenom biću.
Zbirkom stihova B. S. Pantović, istoričara književnosti i kritičara, potvrđuje se kao zreo i sugestivan glas moderne srpske poezije. U studiji J. P. Maraš, tumačeći delo velikog srpskog pisca, precizno i argumentovano ukazuje na bitnu dimenziju njegovih romana i svedoči o činjenici da su izuzetni pisci uvek podsticajni za nova čitanja i tumačenja.
GORAN MAKSIMOVIĆ (Niš)
1. "IZ SREĆNE REPUBLIKE"
Petar Matović (KC Novog Sada)
2. "OLUJNI BEDEM"
Dejan Stojiljković ("Laguna")
3. "PASTERNAKOVO UŽE"
Zoran Pešić Sigma
(NB "Stefan Prvovenčani")
4. "LUZITANIJA"
Dejan Atanacković ("Besna kobila")
5. "SEĆANjA POČINjU POSLE SMRTI"
Saša Jelenković (NB "Stefan Prvovenčani)
Prilikom izbora dela objavljenih u 2017. godini, prevashodno smo se usmerili na
tekstove u kojima dolazi do preoblikovanja poetičkih i značenjskih potencijala srpske književnosti, kao što je potraga za suštinom egzistencijalne drame, za savremenom imaginacijom istorije, umetnosti i kulture, za estetičkim podtekstom svekolikog iskustva, za neprikosnovenim bićem jezika i alegorijsko-grotesknom motivacijom umetničkog sveta. U tom pogledu naročito izdvajamo romane D. Stojiljkovića i D. Atanackovića. Od pesničkih tekstova izdvojili smo zbirke Z. P. Sigme, P. Matovića i S. Jelenkovića u kojima je iskazana lirska raspetost savremenog čoveka između umetnosti i stvarnosti, prošlosti i sadašnjosti, te života i smrti.
SANjA MACURA (Banjaluka)
1. "OKLEVETANA KNjIŽEVNOST"
Boris Bulatović (Naučno udruženje
2. "BESKUĆNIK" Ranko Risojević ("Prometej")
3. "VOJNIK NIČIJE VOJSKE"
Ilija Gajica (Zavod za udžbenike, Istočno Novo Sarajevo)
4. "DOLINA PLISTOS"
Dejan Ilić (NB "Stefan Prvovenčani")
5. "GORI, GORI, GORI"
Srđan V. Tešin ("Arhipelag")
OVOGODIŠNjI izbor počinje knjigom B. Bulatovića koja je pred čitaoce iznela obimne
rezultate autorovog višegodišnjeg istraživanja ideoloških vidova vrednovanja srpske književnosti u inostranoj akademskoj zajednici u poslednje tri decenije. Upravo je klevetanje umetnosti (i to muzičke) i onoga ko joj posvećuje sav svoj život u (ne)vremenu opšte nacionalizacije u podlozi romana R. Risojevića, završnog dela "Banjalučke trilogije" kojim pisac zatvara krug priče o dvovekovnom pričanju koje se nikada ne dopričava. Gajičin romaneskni prvenac prošlogodišnje je literarno iznenađenje i osveženje kakvo se retko sreće, knjiga ispripovedana u drugom licu, ispisana bogatstvom jednostavnosti i punoćom emocija, stilom dostojnim velikih pisaca, o temi nestajanja života i nastajanja vremena koje je najbolje bilo prespavati. To stanje u kojem sadašnjost pokušavamo prespavati tema je romana S. V. Tešina u kojem je izazovno i smelo, koristeći mnoštvo narativnih tehnika, autor progovorio o pseudorealnosti. A putovanje započeto oklevetanom književnošću završavam u prostorima izuzetne poezije D. Ilića, koja putuje "iz hladnog u toplo", uz koju se oslobađa "tame vilajeta" i u kojoj "gotovo sve je kako treba".
PRE dve godine guverner američke države Ajova, Kim Rejnolds, kao predstavnik republikanske većine, potpisao je zakon kojim se nalaže da se iz javnih i školskih biblioteka izbace knjige koje sadrže "opis ili vizuelni opis seksualnog čina" (što se odnosilo i na religijske tekstove uključujući i Bibliju), a nakon što su, zbog toga, pisaci i izdavači tužili državu, minulog utorka, federalni sudija Stiven Ločer, privremeno je to obustavio.
SPOJ naše najvrednije likovne tradicije i savremenog stvaralaštva, od danas će se naći pred kineskom publikom, na internacionalnoj izložbi stripa i ilustracije "Ostrvo ljubavi", koja će biti otvorena u Kulturnom centru Srbije "Ivo Andrić" u Pekingu.
KOLIKO košta paprika, paradajz, keks ili mikrotalasna, baštenski set, komplet zimskih guma... i to znanje i još malo sreće recept su za sigurnu pobedu u kvizu „Pogodi cenu tačno“, kroz koji vas vode popularni glumačko-voditeljski par Nataša Aksentijević i Predrag Peđa Damnjanović, svakog radnog u 19.10 časova na TV Prva.
DOŽIVLjEN kao izuzetno neprijatan osećaj, bol je imanentan životu i obeležava najznačajnije trenutke čovekog postojanja, od rođenja, sticanja najbitnih iskustava tokom njegovog individuacionog procesa do odlaska s ovog sveta.