Kontrola privatnih predškolskih ustanova: Lažni spiskovi ispraznili kasu

B. BORISAVLjEVIĆ

08. 11. 2018. u 22:15

Nadležne gradske službe proveravaju dolaznost mališana u privatnim vrtićima, izveštaj do kraja novembra. Za subvencije od januara plaćeno 2,5 milijardi dinara

Контрола приватних предшколских установа: Лажни спискови испразнили касу

Cilj je uvođenje reda i maksimalna bezbednosti mališana Foto M. Anđela

OD početka godine, na ime refundacije dela troškova boravka dece u privatnim predškolskim ustanovama, iz gradske kase je isplaćeno 2,5 milijardi dinara. Koliko je od tog iznosa "bačeno u prazno", jer je novac uplaćivan i za decu koja nisu išla u vrtić, a na "papiru" bila prisutna, biće poznato krajem novembra, pošto je u toku predaja dokumentacije. Oni koji su oštetili Grad, moraće da vrate novac.

Sekretar za obrazovanje i dečiju zaštitu Slavko Gak, poručuje da će vanredna kontrola, pre svega ispunjenosti kriterijuma protivpožarne zaštite, a onda i dolaznosti dece, biti nastavljena. Gak ističe da je utvrđeno da neki vrtići uopšte ne vode evidenciju dece koja dolaze, ali uredno potražuju novac za refundaciju od Grada.

- Saradnja sa privatnim vrtićima ima višestruko pozitivne efekte, ali na zloupotrebe nećemo žmuriti - upozorava Gak. - Smisao subvencija je isključivo pomoć roditeljima, a ne privatnim vrtićima. Cilj Grada nije zatvaranje privatnih obdaništa, već uvođenje reda, fer odnos prema roditeljima i zahtevanje maksimalne bezbednosti mališana. Vrtići u kojima su nađene nepravilnosti imaće rok da to isprave, a, ako to ne učine, snosiće posledice.

Udruženje privatnih predškolskih ustanova Beograda, koje je i jedan od inicijatora saradnje sa Gradom, i ranije je upozoravalo na "hiperprodukciju" privatnih obdaništa. Praksa, kažu, pokazuje da je roditeljima najbitnije da je vrtić na mestu koje im odgovara, a retko ko pita ko tu radi, koji su programi... Ima objekata gde sve šljašti, a suština je računica na digitronu.

- Neka nadležni odrade svoj deo posla i iznesu u javnost konačne rezultate. Nedopustivo je da vrtići nemaju protivpožarne aparate, put za evakuaciju, dva ulaza i dva izlaza - smatra Tasić. - Ko nije radio po pravilima i treba da snosi posledice. Zaslužujemo kritiku za ono što ne radimo dobro, ali samo ako za to postoje i dobri razlozi. Ovako smo prozvani svi mi koji smo u privatnom predškolskom obrazovanju i tome smo posvetili život.

OTVARANjE OBDANIŠTA U ELABORATU koji se predaje treba navesti zašto se baš na tom mestu otvara vrtić, zatim, arhitektonski projekat sa kompletnom dokumentacijom gde se nalazi objekat, od čega je sazidan, kako je opremljen prostor, zatim, plan i program rada, finansijske garancije banke da je obezbeđen rad za godinu, kao i podatke ko će biti zaposlen. Za otvaranje privatnog obdaništa potrebno je oko 30.000 evra.

Po uvođenju subvencija i drastičnom povećanju broja privatnih obdaništa, Udruženje je ukazivalo da ima predškolskih ustanova koje reklamiraju upis uz subvenciju, iako se tek sređuje prostor i nije ni predat zahtev za akreditaciju, da se "preko noći" neka privatna zanatska radnja preregistruje i postane obdanište, da roditelji ne mogu da uđu unutra i vide prostor, već postoji personal koji dočekuje i izvodi decu...


STATISTIKA

NAJVEĆI broj mališana u privatnim vrtićima, uz refundaciju dela troškova iz gradske kase je u Novom Beogradu - 2.267, Zemunu - 2.194, na Paliluli - 2.137, Voždovcu - 2.054 i Vračaru - 1.472.

Od početka konkursa do sada, izdato je oko 3.000 odbijenica, sa kojima roditelji koji nisu pronašli mesto u državnom vrtiću, mogu da uz subvenciju Grada upišu dete u



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Draga

08.11.2018. 22:32

Državni organi neka rade svoj posao i žestoko kažnjavaju one koji krše zakone i lažiraju. Sramota.