Mališani nezaštićeni od požara
07. 11. 2018. u 15:00
Prosvetni inspektori nastavljaju kontrolu privatnih vrtića, zbog lažnih spiskova na sud. Obavezni su da imaju po dva ulaza i izlaza, kao i jasno označen put za evakuaciju

Otvaranje privatnih vrtića postao je unosan biznis
PROTIV privatnih vrtića, koji u razumnom roku ne otklone utvrđene nepravilnosti, Gradsko javno pravobranilaštvo će voditi postupak, kako bi se obeštetio gradski budžet u slučajevima gde je oštećen, najavio je Slavko Gak, gradski sekretar za obrazovanje i dečiju zaštitu.
Kontrola je utvrdila da je čak 90 odsto pregledanih privatnih predškolskih ustanova, dostavljalo fingirane spiskove prisutne dece, kako bi naplatili dodatni novac iz gradske kase. Ali, ono što je nedopustivo je da, prema izveštaju protivpožarne službe, većina pregledanih vrtića nije imala PP aparata, izlaz za evakuaciju ili je prilaz objektu bio neadekvatan.
- Krajem meseca znaće se prve procene koliko je novca za refundaciju isplaćeno više, budući da je u toku predaja dokumentacije za oktobar - kaže Gak. - Uprava za vanredne situacije kontrolisala je protivpožarnu zaštitu. Pronašli su dva vrtića u suterenu, što nije dozvoljeno, iako nisu bila u tim prostorima prilikom verifikacije. Ima i mnogo privatnih vrtića koji imaju sopstvene kuhinje, čekamo nalaze Sanitarne inspekcije da vidimo da li imaju sve potrebne papire i sertifikate.
Gak naglašava je želja Grada saradnja sa privatnim vrtićima, ali da se moraju poštovati pravila i osigurati bezbednost dece. On dodaje da kontrola nije osmišljena da bi se bilo koji vrtić zatvorio. Ali, naglašava da će se Sekretarijat svim merama boriti protiv neodgovornih aktera, jer je odluka doneta zbog roditelja i interesa dece, a ne njih.
- Tokom kontrole, inspektori su, recimo, naišli na slučaj majke iz Sremske Mitrovice kojoj je privatni vrtić za čuvanje mesta, tražio da prijavljuje dolazak da bi dobijala refundaciju, iako dete nije živelo u Beogradu u tom periodu - navodi sekretar. - Često su zloupotrebljeni i roditelji, koji ili nemaju vremena ili nisu dobro informisani. Zato apelujemo i na njih, da pažljivo čitaju šta potpisiju. Ako je argument privatnih vrtića da su poručeni obroci obilni, onda ne smeju da naplaćuju punu cenu, ako se roditelji slažu da se ne poručuje ceo obrok po detetu.
Da je otvaranje privatnih vrtića postao unosan biznis govori podatak da je njihov broj, od uvođenja subvenicja 2015. godine, povećan sa 52 na čak 332. Udruženje privatnih predškolskih ustanova Beograda, koje trenutno okuplja 79 obdaništa, u potpunosti podražava akciju Grada.
- U našem Udruženju su vrtići koji postoje minimum dve decenije i koji su bili pokretači ideje saradnje sa Gradom - kaže Dušanka Tasić, predsednica Udruženja. - Zbog neodgovornih pojedinaca baca se sumnja na sve nas, ugled koji smo stvarali decenijama i generacije mališana koje smo učili. Ova akcija trebalo bi da bude stalna. Treba javno reći imena vrtića koji nisu ispravili nedostatke u datom roku, a ne da svi budu prozivani.
INTERES DECE
KONTROLA privatnih vrtića je i dalje u toku. Dosada je, u 32 kontrolisana dolaznost, a inspkecija će obići još 20 privatnih ustanova. Protivpožarci su bili u 20 obdaništa.
- Privatne predškolske ustanove imaće razuman rok da otklone nepravilnosti, ali svi moraju da poštuju propise, jer je interes dece iznad svega - poručuje Gak.