ЋИРИЛИЦИ ПУНА ЗАШТИТА: Примедбе Одбора за стандардизацију српског језика на Закон

Љ. Бегенишић

31. 08. 2021. у 18:32

ОДБОР за стандардизацију српског језика и писма направио је предлог допуна Нацрта закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма и послао га председнику Србије Алекандру Вучићу, члану председништва БиХ Милораду Додику и министаркама културе Србије и РС Маји Гојковић и Наталији Тривић.

ЋИРИЛИЦИ ПУНА ЗАШТИТА: Примедбе Одбора за стандардизацију српског језика на Закон

Фото: М. Анђела/Архива Новости



- Сматрајући да су извесна побољшања неопходна, направили смо предлог допуна закона и послали га Вучићу, Додику и двема министаркама - наводи се у саопштењу Одбора.

Овим допунама предложено је да се укине било какво условаљавање у примени новог закона већ постојећим законом о службеној употреби језика и писма у Србији.

Такође, лингвисти имају примедбе и на начин на који је предвиђен избор чланова савета за српски језик чије је оснивање предвиђено и то тако што се он "образује на предлог Министарства културе, посебним актом Владе, којим се утврђују и његови задаци и састав".

У Одбору за стандардизацију српског језика сматрају да то треба променити и подсећају да је у законском предлогу у чијој су они изради учествовали, а који је одбачен, било предвиђено да чланове савета предлаже и Одбор. Лингвисти се плаше да ће, уколико се остане при садашњем предлогу, бити бирани политички подобни лингвисти.

У саопштењу се истиче да, иако се писци овог нацрта закона нису консултовали са Одбором, очигледно је да је њему као предложак послужио "Предлог измена и допуна закона о службеној употреби језика и писама", који је сачињен у Министарству културе и информисања 2017. године, а у чијој су изради активно учествовали представници Одбора.

- Нацрт закона је добар, многа решења идентична су или врло слична онима из предлога измена и допуна закона о службеној употреби језика и писама урађеног 2017. а, уз извесна побољшања, овај предлог може бити и спасоносно решење за данашњи тежак положај српског језика и ћирилице - истиче се у саопштењу.



НЕ ОДРИЧЕМО СЕ ЛАТИНИЦЕ

У ОВОМ телу сматрају да је врло значајно да се у Србији и Републици Српској донесе јединствен закон, будући да је у питању исти народ, са истим језиком и писмом као основним идентитетским обележјима. Истичу да се усвајњем овог прописа Срби не одричу своје баштине на латиничком писму.

БОНУС ВИДЕО - Писцу Игору Маројевићу уручена награда "Меша Селимовић"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!