Освежење на златној планини
13. 08. 2015. у 23:05
Природне лепоте Златара идеалне за уживање и бег од тропских врућина. Пешачке стазе, обилазак резервата "Увац" и купање у језерима само су неке од атракција

ЗЛАТНИ Златар је, ових тропских дана, идеалан за вишедневни бег од врућина. На сваком кораку потврђује се да није случајно проглашен ваздушном бањом. Пријатне дневне температуре, прохладне ноћи, али и врло приступачне цене свих услуга, били су минулих седмица главни "мамац" за многобројне туристе из свих крајева наше земље, али и Црне Горе и Босне и Херцеговине.
Пријатно летње време, ипак, није једини адут планине на југозападу Србије. Ту су и плаже на три језера, обилазак резервата "Увац", Ушачке пећине, адреналин парк, бициклистичке и пешачке стазе, средњовековне српске светиње... У подножју Златара, удаљена око два километра је и Нова Варош у којој већина посетилаца увече проналази и идеално место за забаву.
- На обалама Златарског и Радоињског језера уређене су "понтонске" плаже, па освежење у њиховим водама и спас од врелине дневно пронађе по неколико хиљада купача - каже Ивана Новаковић, директорка Туристичко-спортског центра "Златар" у Новој Вароши. - Они, пак, жељни уживања у лепотама природе, купалишта пронађу узводно на Златарском језеру, на плажицама у окружењу смрча и бреза.
Посебна атракција је и крстарење кањоном Увца, кроз чувене меандре чијим литицама и небом крстаре белоглави супови. Овим господарима неба, са распоном крила и до три метра, кањона Увца је највеће станиште на Балкану. Супови су, како кажу житељи златарских села, најбољи "гарант" да је природа у овим крајевима нетакнута.
- У овом еколошком рају, од пролећа до јесени уживају и шетачи - прича наша саговорница. - Пешачке стазе, а три их је укупне дужине 33 километра, одвешће их до најлепших, скривених кутака златне планине. До Водене пољане, Голог брда - највишег врха Златара на 1.627 метара изнад мора, Вилова, Комарана, Растока, Тикве, Каменице... Уживаће у бескрајним видицима, мирисним ливадама и шумским изазовима. И, све време, удисаће благотворан ваздух обогаћен терпентином и озоном.
Златар је, последњих година, по речима наше саговорнице, одредиште и бициклиста. Не случајно, будући да их овде чека готово 100 километара бициклистичких стаза. Жељни свих изазова вожње по планинским стазама, љубитеље овог спорта, стазе воде и до манастира Милешеве, Увачког језера, етно-села "Штиткова", па све до Пештера.

Они авантуристичког духа, издржљиви и храбри, каже Новаковићева, изазов проналазе у адреналин парку на Бабића брду. Парк од платформи на дрвећу, између којих су препреке, други је по величини у Србији. Погодан и за рекреацију и вежбе, али и за такмичења.
УШАЧКЕ ПЕЋИНЕ
КОРИТО Увца "скрива" и Ушачке пећине - до сада највећи пећински системи у Србији дуг 6.185 метара. Чине га две пећине и једна јаме чији су канали међусобно повезани. Највећа је Ушачка пећина која има два улаза, први у селу Горње Лопиже, а други у кориту Увца. Мало мања је Ледена пећина, док је најмањи али и најинтересантнији део ушачког пећинског система јама Бездана.
Dumar
13.08.2015. 23:54
U ovom istinskom sporetu, kako primamljivo i okrepljujuce izgleda ova vest. Bas.
Obisao sam vise od pola Evrope i tvrdim da je Zlatar najlepsa planina u Evropi. Volim Zlatibor, ali Zlatar je tri puta lepsi. Obozavam ovu planinu.
Коментари (1)