Треба ли лечити и чачанску болницу?
13. 10. 2016. у 14:00
Јавност у граду на Морави узнемириле тврдње да је у локалном здравству стање најгоре у последњих четврт века. Директор др Раде Милошевић одговара да су тврдње др Александра Радојевића - неистините
.jpg)
Болница у Чачку
СИТУАЦИЈА у чачанској болници за последњих 25 година није била гора. Дешава се да на појединим одељењима имамо мањак лекара, а честа је и несташица најосновнијих лекова, од којих у тренуцима зависи живот пацијента - ова изјава др Александра Радојевића, лекара запосленог на Грудном одељењу и лидера Групе грађана која носи његово име и у локалном парламенту има шест одборника, посебно је узнемирила јавност у граду на Морави.
Др Радојевић, надаље, истиче да је генератор свих проблема чињеница да Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО) по сваку цену жели да задржи новац за "бесмислене пројекте, јалове стандарде и акредитације", па средства остају у систему оних који диригују потрошњу новца у здравству. За спровођење овакве стратегије, каже, неопходни су послушни директори болница...
- Пре месец дана Министарство здравља је проследило допис чачанској болници о томе да се у наредној години мора смањити обим посла за пет одсто, а директор др Раде Милошевић исте секунде је одговорио да је то могуће, иако наша болница једва да има људство за нормално функционисање. Због мањка лекара, поједина одељења попут Неурологије, Ортопедије и Урологије немају редовна дежурства, већ их организују сваки други или трећи дан. У болници, исто тако, 29. јуна, на пример, Грудно одељење није имало најургентније лекове за отклањање гушења, а недостају и "урбазон", брауниле, "ранисан", "аминофилин"... - тврди др Радојевић.
С друге стране, директор болнице др Милошевић каже како је "у јавности познато да се др Радојевић служи лажима", те да "нема ни кредибилитет да прича о овим стварима", јер се, тврди, "за четири године на послу појавио укупно месец дана, а све време је уредно примао плату".
- Није тачно да нема лекова, само повремено дође до несташице оних који су у режиму централних јавних набавки које спроводи РФЗО. Углавном се ради о цитостатицима или резервним антибиотицима, али увек имамо адекватне замене. Притом, "ранисана" заиста повремено нема, али он је превазиђени лек и користе га само необавештени лекари... Није истина ни процена о томе да нема довољно лекара, али се њихов број смањује. Само лане смо запослили четири колеге на специјализацијама - објашњава др Милошевић, додајући и да др Радојевић избегава обавезу дежурства и приправности на свом матичном одељењу, али да ће, ипак, то морати да ради, као и сви остали лекари.
Andra Loncaric Emigant
13.10.2016. 14:30
- Bolnica u kojoj se kucici lutalice penju po III spratu sloboddno. Imao sam prilike to da vidim i dozivim...Niko nije kriv niko nije odgovoran...JAVASLUK !
pitajte tok doktora sto nije prihvatio da bude direktor te bolnice i da je izvede na pravi put kad mu je nudjeno u posizbornim pregovorima
Čačansku bolnicu treba prvo zakrpiti pa posle lečiti. Ona je bitna za ceo region.
Da je treba lečiti to je sigurno,al i od neodgovornih lekara.Lično sam osetio na koži kao pacijent sa blažim moždanim udarom(usporena desna).Na pregled kod neurologa čekao sam mesec i po dana,da bi mi pregled trajao 2 min. sa dijagnozom b/o tj.da sam zdrav.Greške ličnog lekara zbog uputa da nije hitno i greške neurologa sa dg:b/o ipak sam nekako uspeo da rešim srećom po mene,al šta sa onim pacijentima koji to ne mogu i u rukama su da im o životu brinu neodgovorni,nestručni i korumpirani lekari.
Ako mislimo na isti deo bolnice. Kučad su normalna pojava za taj deo bolnice pošto ulazna vrata nerade. Mada i zbog boraca za prava životinja i manjina koji zajedno imaju više prava nego građani ove zemlje.
Коментари (6)