Нова открићa са Борђоша
06. 10. 2016. у 13:30
Настављена истраживања налазишта код Новог Бечеја. У 7.000 година старом насељу пронађене 22 целе посуде
.jpg)
Ископавање предмета из доба неолита
ПОСЛЕ прошлогодишњег открића кашике од печене глине, која је доказ да су се наши преци њоме служили још пре 7.000 година, археолошка ископавања на локалитету Борђош, у близини Новог Бечеја, настављена су и ове године.
Финансијски им је помогло и Министарство културе и локалне самоуправе, а током августа и септембра рађено је ископавање једне од каснонеолитских кућа. У фокусу археолога била је једна од седам капија, колико их је откривено у овој великој насеобини.
- До сада је обављено само једно археолошко истраживање неолитске капије, у Ујвару у Румунији, и ево сада ми, пионирски радимо исто - објашњава Тијана Пештерац, шеф Одсека за археологију Музеја Војводине.
Пројекат археолошких истраживања на Борђошу наши стручњаци спроводе од пролећа 2014. у сарадњи са немачким колегама са Универзитета у Килу. Од почетка је истраживање мултидисциплинарно, а коришћење најсавременијих метода геофизике омогућава скенирање терена и снимање онога што је под земљом.
Археолошки налази на поменутом локалитету су изузетни. Поред обиља керамике, која потиче из времена касног неолита, а припада винчанској и потиској култури, нађено је и доста животињских костију, што говори да се у овом насељу одвијало веома интензивно сточарство. Ту је и велики број различитих камених алатки, а свакако је највредније откриће рова у капији, у једној огромној сонди, површине 200 квадрата.
.jpg)
- Ради се о 22 целе посуде, што је изузетна реткост за овај локалитет, јер се налази на обрадивој површини и у великој мери је већ уништен. У лабораторијским условима добићемо подробније податке да ли су, евентуално, у питању урне, јер је поред њих нађено доста спаљених остатака - истиче Тијана Пештерац, надајући се да ће ископавања на Борђошу бити настављена и идуће године.
.jpg)
ПРЕЦИЗНОСТ
ЗАХВАЉУЈУЋИ савременим апаратима, истраживачима је значајно олакшана проспекција и проналажење археолошких локалитета. Знамо тачно шта ископавамо и у милиметар "погодимо" место куће или, у овом случају, капије - наводе стручњаци Музеја Војводине.