Странци обнављају Кулу Тодора

С. Бабовић

08. 05. 2016. у 08:01

Готово заборављења српска средњовековна грађевина код Сталаћа заинтересовала многе иностране научнике

Странци обнављају Кулу Тодора

СКОРО заборављена Кула Тодора од Сталаћа, која се налази на око два и по километра од места спајања Јужне и Западне у Велику Мораву, у ћићевачкој општини, привукла је после дужег низа година иностране научнике, који су заинтересовани да пренесу глас о заборављеној српској средњовековној историји сталаћке тврђаве с краја 14. и почетка 15. века.

- Прво смо оформили Удружење грађана "Тодор од Сталаћа", а онда преко интернета и друштвених мрежа пласирали серију текстова и фотографија који се баве богатом сталаћком прошлошћу и мојсињском Светом гором - прича, за "Новости" ,др Љубиша Поповић, председник Удружења, који је заједно са Драганом Чапкуновићем и Блажом Ђуровићем формирао организацију с намером да обнове тврђаву и мојсињске богомоље и оживе ћићевачки крај. - Јавили су нам се професори и научници различитих профила, међу првима професор историје Андреас Рот, који је затим анимирао своје пријатеље.

Активисти Удружења истичу да је ово први долазак делегације која је снимила терен и која може да помогне у пројекту обнове куле и мојсињских богомоља.

- Имате изузетну историју која може бити занимљива посетиоцима из различитих земаља. Странци који живе у Београду или су посетиоци Србије сигурно би могли да посете ове локалитете, а ми ћемо проширити вест о виђеним налазиштима, црквама и историји - рекао нам је проф. Рот.

САЧУВАНО 12 БОГОМОЉА МОЈСИЊСКА Света гора, на чијим се обронцима налазе остаци сталаћке тврђаве, има данас 12 потпуно сачуваних или делимично оживљених богомоља. Верује се да су у 14. веку монаси синаити - следбеници светогорског монаха старца Исаије (помогао кнезу Лазару 1375. године при измирењу СПЦ и Цариградске патријаршије), подигли на десетине цркава. Отуда планине добијају назив Мала српска Света Гора.

Иностраним научницима прошлост утврђеног града Сталаћа и преживеле куле, порушене 1413, значајан је изазов за проучавање.

- За нас је тврђава изванредно изненађење. Заиста фасцинантно и јединствено - оцењује Стефан Виденхофер, директор немачке школе у Београду.

Странци међу којима је био и професор Џонатан Боутинг из енглеске организације Хуманитарни правни центар, посетили су и део мојсињске Свете Горе, манастире Светих Архангела, Свети Роман у Прасковчу, манастир Пресвете Богородице у Ђунису и Светог Николе у Стеванцу.

Обнова сталаћког наслеђа за ћићевачку општину са мање од 10.000 душа, засад је недостижан џиљ. Афирмација локалитета из периода владавине кнеза Лазара Хребељановића, а након косовског боја кнегиње Милице и деспота Стефана Лазаревића, један је од начина да млади остану у срцу Србије. А од 21 града-тврђаве, град Сталаћ је, по површини од 4,5 хектара, био један од највећих.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

Ф.А.

08.05.2016. 15:59

Браво! Велики корак напред за нашу малу општину. Свака част др. Љубиши Поповићу, али пре свега, ово је заслуга Драгана Чапкуновића , истинског заљубљеника у свој крај, ентузијасту и великог културног радника.Срећно!