Забрањен рад Железничко-индустријској школи у Смедереву: Ђаци без наставе јер - немају директора!

Ј. Илић

03. 03. 2016. у 13:01

Железничко индустријска школа у Смедереву је затворена и тиме је онемогућено да 63 редовна ученика и око 160 ванредних заврше школовање

Забрањен рад Железничко-индустријској школи у Смедереву: Ђаци без наставе јер - немају директора!

Фото Н.Живановић

ШЕЗДЕСЕТ троје ученика средње Железничко-индустријске школе у Смедереву, чији је оснивач фабрика "Желвоз" у стечају, три дана немају наставу јер наставници не долазе у у ову установу након што је инспекција утврдила да школа нема легално изабране органе управљања. Министарство просвете ће због тога забранити рад школе, потврђено је за "Новости" у том министарству.


Ученици и њихови родитељи окупили су се јуче после најаве да ће школа бити затворена.


- Остало нам је још два и по месеца до краја школовања, и због пропуста за које нисмо криви, сада испаштамо, јер желе да затворе школу - каже једна ученица четврте године.


Списак проблема због којих школи прети кључ у браву компликован је и подугачак. "Желвоз" није по закону именовао Школски одбор и директора, те је просветна инспекција још раније наложила мере које нису спроведене.


СПОРНА ИМОВИНА? ЗГРАДА школе је власништво "Желвоза" у стечају, док је земљиште на којој се налази, према наводима радника школе, у поседу "Железница Србије". У школи сумњају да је неко, како кажу, бацио око на ову имовину и да школа није случајно пред затварањем. - Професори немају законите уговоре, шест месеци нису примили зараде, и одлучили су да више не долазе на наставу - каже Биљана Бојанић, коју је нелегални Школски одбор именовао за директорку, али она понавља да је и њен избор незаконит.


Бојанићева још наводи да је опстанак угрожен, јер је рачун у блокади за 36 милиона динара.


- Ово је дуг "Желвоза", који је, након што су му блокирани рачуни, пословао преко рачуна школе. Подигнут је и кредит, стављена школа под хипотеку, а кредит није враћен, тако да је нама рачун у блокади месецима - каже Бојанићева.


Беспомоћни родитељи су тражили помоћ Града како би сачували школу и заштитили децу.


- Да ли ће неко сносити одговорност уколико остану без диплома о завршеном школовању, или ако те дипломе не буду валидне? - пита родитељ Радојица Кељановић.


Одговор из ресорног министарства није охрабрујући.


- Железничко-индустријска школа у реструктурирању није поступила у датом року по налогу инспекцијског органа. Школски одбор не обавља послове из своје надлежности, а оснивач није предузео мере у складу са законом, па су се стекли законски услови да се школи забрани рад - речено је за "Новости" у Министарству просвете.



ЗАВРШИЋЕ ШКОЛОВАЊЕ


У МИНИСТАРСТВУ кажу ће свим ученицима омогућити да наставе започето образовање у другој образовној установи. Која ће то школа бити, и под којим условима ће учити, није саопштено.


Школа, иначе, последње две године није уписивала нове генерације ученика. Данас има 63 ученика трећег и четвртог разреда и 160 ванредних ученика. Једини у Србији имају лиценцу за одређене профиле железничке струке.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

grade

14.03.2016. 19:33

Posto ste tako revnosni i odlucni u zatvaranju raznih skola i skolica,pocnite i sa zatvaranjem fakulteta i drygih raznih akademskih studija ,koje se izvode po livadama Nove Varosi,podrumima Kragujevca, supama zajecara i raznih drugih akreditovanih programa koje ste izdali.Stvarno ste blam ,pa nije ni cudo da drzavni sekretari i savetnici Nikolica zavrse dva fakulteta za jednu godinu,i niko mu ne trazi dokaz.Ne mogu vise sa vama,niti da vas slusam ni gledam. Zakljcak...Jad i beda,smenite se .