Пожаревац: Шљункарама забрањен рад
08. 01. 2016. у 14:23
Лепа вест за Пожаревљане који због прекомерне експлотације песка, муку муче са водоснабдевањем. Анализе показале да угрожавају извориште Кључ. Вађења шљунка нема до 2020. године

Једна од шљункара у Пожаревцу
Министарство пољопривреде и заштите животне средине донело је решење којим се шљункарама на обали Велике Мораве у Пожаревцу забрањује рад до 2020. године, јер смањују водостај и угрожавају једино градско извориште Кључ. Ова забрана важиће у дужини од 20 километара приобалног појаса, у којем годинама ради више од 20 шљункара.
Решење је донето након што је Институт за водопривреду "Јарослав Черни" урадио стручну анализу, којом се доказује штетни утицај експлоатације шљунка и песка на речни водостај и квалитет воде са изворишта, што је био услов да се држава позабави овим проблемом.
- На основу елабората, Министарство пољопривреде и заштите животне средине донело је решење о забрани рада шљункара и доставило га градоначелнику Пожаревца, Миомиру Илићу. Забрана вађења шљунка допринеће, уз остале мере, да се у нашем граду дугорочно реши проблем водоснабдевања - рекао је Саша Ваљаревић, директор ЈКП "Водовод и канализација". Он је пре две године скренуо пажњу да претерана експлотација шљунка не само да смањује водостај и угрожава водоснабдевање, већ угрожава и стабилност моста на Великој Морави, на Београдском путу.
Због смањеног водостаја, пре три месеца дошло је до повећања нитрата преко законских 50 милиграма по литру, па је вода у градском водоводу 13. октобра забрањена за пиће и кување. Крајем новембра почела је реализација хитних мера за смањење нитрата, које су се састојале од постављања цевовода од вештачког језера на Београдском путу, до изворишта Кључ, како би се његови загађени базени наливали чистом водом. Очекује се да ове мере, као и пораст водостаја услед снега и кише који падају последњих дана, ускоро доведу до смањења нитрата испод законске границе.
трајно решење проблема водоснабдевања Пожаревљана била би изградња фабрике воде. ЈКП "Водовод и канализација" урадило је идејни пројекат за ово постројење, али је неопходно обезбедити око 6,5 милиона евра.
ЦИСТЕРНЕ
Од 13. октобра грађани се водом за пиће снабдевају преко девет цистерни које круже по граду и на одређеним локацијама се задржавају по два сата. Међутим, због мразева који леде воду у цистернама, снабдевање се ових дана обавља преко ПВЦ резервоара, смештених у школама и у Црвеном крсту. Из Водовода најављују да од 8. јануара поново крећу цистерне, јер се очекује отопљење.
brezanac
09.01.2016. 11:47
Kao sto ste culi, treba da se izgradi fabrika vode vredna 6,5 miliona evra. Sve oo lici na smisljeno pripremanje za kradju. samo kad se nesto radi pojedinci mogu da ukradu, a njih je mnogo. Kakvu vodu pijemo mi u seoskim naseljima o tome niko ne govori. SRAMOTA
Коментари (1)