Шалови из Бајмока греју широм света

Јелена Лемајић

01. 11. 2015. у 08:33

Мајка и ћерка Јелисавета Љубисављевић и Љиљана Тонић израђују уникатне рукотворине које се све више траже. Веште руке праве шалове, торбе, накит од полудрагог камења...

Шалови из Бајмока греју широм света

Уникатни, ручно израђени чојани шалови, торбе са мотивима српске народне ношње и накит од полудрагог камења Јелисавете Љубисављевић и Љиљане Тонић, мајке и ћерке из Бајмока код Суботице, прешли су границе наше земље, па и Старог континента.

Јелисавета већ три деценије сваки слободан тренутак проводи радећи ручне радове, а љубав према рукотворинама пренела је и на ћерку Љиљану, која прави и накит од полудрагог камења и других материјала.

- Научила сам да штрикам тек са 20 година и комшинице су у шали говориле да “штрикам ки Чкаља”, а после су долазиле код мене по мустре. Временом сам усавршила све вештине а откако сам у пензији имам више слободног времена за ручне радове - прича Јелисавета.

- Поред завеса и столњака, радо хеклам и торбе, правим прстење, наруквице, капе, шалове, којима је тренутно и сезона. Све што урадим је уникат, почев од мустре на шаловима, са мотивима налик народној ношњи са југа Србије, које радим по сећању. Када почнем да хеклам никада не знам шта ће на крају испасти.

Помажући мајци, и Љиљана је почела да ради ручне радове, а креативне радионице у Геронтолошком центру, где иначе ради, научиле су је изради накита.

- Уживам док радим наруквице, огрлице, прстење, минђуше... - додаје Љиљана, показујући како вешто обликује наразличитије материјале. - Највише волим да заједно са муштеријом дизајнирам комад жељеног накита, јер знам да ће тако бити задовољни и они и ја.

Материјале набављају на разне начине. Део купују путем интернета, док старе материјале, ланено и кудељино платно, често налазе и на пијаци.

- Најчешће их набављам на бувљаку и то за ситан новац, јер људи бацају из ормана све што им не треба, а то су најчешће ручно ткани материјали, чију вредност не умеју да цене - наставља Љиљана. - Много накита сам направила од старог лустера. Временом сам научила да разликујем прави камен од синтетичког или имитације жада који се продају код Кинеза.

Њихови радови доспели су и до најзахтевнијих тржишта, а најбоља реклама су задовољне муштерије. Шалове носе даме у Чачку, Крагујевцу, Златибору, Подгорици, али и у Америци. Целе колекције торби и шалова отишле су на Тајланд и у Велику Британију, а накит и у Грчку, Мађарску, Француску...


НАКИТ ЗА ДАМЕ

- Накит, углавном путем интернета, купују даме од десет до 80 година, а највеће ми је задовољство када на улици видим некога да носи мој накит. То је знак да сам на добром путу, али имам још много да учим - насмејано ће Љиљана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације