Филцање вуне као терапија
25. 10. 2015. у 08:30
Удружење грађана "Штит" пружа подршку женама. Кроз радну терапију моћи ће да науче да филцају и шију, док ће се за њихово ментално здравље бринути психолози

КАТАСТРОФАЛНА поплава прошле године, уз огромну материјалну штету, донела је грађанима Параћина и много психолошких проблема, што је препознала хуманитарна организација "Адра" и почела да пружа психо-социјалну подршку кроз пројекат "Штит". Пројекат се завршава за око месец дана, али идеја наставља да живи кроз ново удружење грађана са истим називом.
Тако ће и даље, објашњава инжењер технологије Марија Бабић, особе из осетљивих друштвених група, углавном жене, наставити да раде у текстилној и психолошкој радионици. Кроз радну терапију моћи ће да науче да филцају и шију, док ће се за њихово ментално здравље бринути психолози.
- Кроз нашу текстилну радионицу, коју водимо Татјана Тубица и ја, до сада је прошло тридесетак жена. Пројекат "Адре" са завршава па ћемо отворити врата за све, посебно за жене средњих година које нико неће да запосли. Далеко су од пензије, а још даље од радног места. Код нас могу да науче да праве модне детаље од филца за одевне предмете, што им касније може донети новчану добит. Са друге стране, ту се друже, опуштају и релаксирају јер је многим женама наша радионица практично једини излазак - објашњава Бабићева.
Филцање вуне је начин производње одевних предмета од давнина. Ткање и плетење су технологије које су много касније настале. Филцањем су се бавиле жене које су имале доступну вуну од разних животиња, а у радионици се користи сировина коју људи често бацају.
МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ
ОСИМ радне терапије, у овом удружењу корисници добијају и стручну подршку у психолошкој радионици. Сви који желе могу да учествују у групној и индивидуалној терапији, а воде их психолози Драгана Станисављевић и Стеван Ставрић.
Коментари (1)