Пироћанци руше директора
07. 10. 2015. у 10:00
Зашто регионална санитарна депонија у Мунтиној Падини не може да ради још успешније и више зарађује. Димитровград, Бела Паланка и Бабушница нису дале сагласност за смену Зорана Станковића

Регионална санитарна депонија надомак највеће општине у југоисточној Србији
РЕГИОНАЛНА санитарне депонија у Мунтиној падини ради веома успешно, али би резултати били још импресивнији када би руководство имало подршку локалне власти, која не одустаје од смене директора Зорана Станковића.
Наводно, и поједини инвестициони планови су заустављени управо због таквог односа општине која у Надзорном одбору ЈКП "Депонија" има три од укупно шест места. Остала припадају општинама Димитровград, Бела Паланка и Бабушница, које такође користе депонију.
- Од почетка рада, 2013, овде је довезено и прописно ускладиштено више од 105.000 тона комуналног неопасног отпада. Само од јануара ове године, из све четири општине допремљено је око 28.000 тона, финансијски план је реализован са око стотину милиона динара опорезоване добити, а у следећој фази планирано је постројење за сепарацију отпада, чиме би се унапредило пословање и остварили још бољи финансијски резултати - наводи Станковић, додајући да је од почетка године остварено 42 милиона динара прихода.
Ове цифре би биле још веће да је реализован план јавне набавке за сепарацију чврстог отпада. То је, међутим, изостало - због неодговарајуће сарадње са СО Пирот - иако би монтирањем поменуте сепарације чврсти отпад био смањен за половину, што би продужило и век депоније. Надаље, од сепарисаног отпада додатно би се зарађивало - објашњава директор.
У Пироту, међутим, подсећају на то да је Станковић - кажу, због разних пропуста - смењен још 6. марта, током седнице локалног парламента на којој је за новог вршиоца дужности именован Бојан Пешић. Али, Димитровград, Бела Паланка и Бабушница нису дале идентичну сагласност, па је Станковић још у фотељи...
Зоран Крстић, начелник Одељења за урбанизам и стамбено-комуналну делатност у општини Пирот, те председник Надзорног одбора депоније, констатује да они нису усвојили план и програм рада за ову годину, а тврди и да је Станковић прекорачио трошење финасијских средстава, те не поштује одлуке овог органа. Каже, поменути план и програм на дораду су вратиле још две општине.
Иначе, толико помињана депонија је изграђена за око пет милиона евра, које је - заједно са СО Пирот - обезбедила ЕУ, па је то сада један од најсавременијих објеката ове врсте у Србији.