Храст пао у зору
23. 07. 2015. у 10:16
Чувено дрво - запис, велики проблем на Коридору 11, у четвртак ујутро - посечено. По годовима, рекао бих да нема шест векова, можда око 300 година. Изнутра је натруо, срушио би се за 20 година - каже Драган Јовичић

Драган Јовичић
СУДБИНА чувеног храста - записа на Савинцу, за који се сматра да је стар бар шест векова, уз деоницу будућег ауто-пута Е-763 (Коридора 11) запечаћена је у четвртак тачно у шест сати и 30 минута. Тада је пао. Оборили су га радници које је за тај посао, тендером, ангажовало предузеће "Планум", подизвођач радова на том делу трасе.
- Свето дрво смакнуто је на крајње непримерен начин. Ми, мештани Савинца и околине, сматрамо: кад је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре већ решило да га руши, не обазирући се на традицију и противан став народа, требало је то бар учинити на достојанствен начин, уз очитање свештеничке молитве и давање могућности мештанима да га виде последњи пут, опросте се од записа... Јер, он сам и његово станиште били су за овдашњи народ светилиште, шта год да су супротно о томе медијима изјављивали неки етнолози, теолози и други. Месној заједници Савинац нико није најавио када ће храст бити посечен. Нису га посекли ни Турци ни комунисти, паде на дан Светих 45 мученика из Никопоља - каже за "Новости" Милиша Николић, њен председник.
На лицу места затичемо тројицу радника "Арт преса", који су оборили храст, а настављају да га, по упутама претпостављених, обрађују даље.
- Посекли смо га моторним тестерама, користећи клинове и сличну уобичајену опрему. Никада нисам секао веће дрво, а радим овај посао годинама! Не плашимо се малера, или неке лоше судбине због тога што смо урадили ово, што нам је наређено. Тим више што су попови дали свој благослов за сечу овог храста. Мештани нам нису правили никакве проблеме. По годовима, не верујем да је био стар шест векова, рачунам нешто више од 300 година... Ваљда... Будући да је изнутра натруо, пао би сам за, можда, 20 година. Од почетка сече до коначног обарања, у 6.30, рад нам је трајао сат и по - објашњава секач Драган Јовчић (53), из Белановице код Љига.
Измерени пречник дебла у висини људских груди је два метра и 70 центиметара. Од пословођа, или других стручњака поменутих фирми, нисмо затекли никог. Били су, кажу нам, ту у почетку па су отишли.
Накратко, радилиште је обишао Горан Веселиновић, из азербејџанске фирме "Аз Вирт", која је главни извођач радова Коридору 11. Он је у њој контролор квалитета за трећу деоницу будућег ауто-пута.
- За изјаве новинарима, у "Аз Вирту" је задужена само дирекција. Једино што могу да кажем: "Аз Вирт" нема ништа са сечом овог храста, јер она није у нашој надлежности, већ "Коридора Србије" и предузећа које они ангажују. Због дилема око храста смо, нимало се не мешајући у њих, стали са радовима, сад их настављамо - вели Веселиновић.
Председник МЗ Савинац не очекује значајније, организоване протесте мештана после сече записа.
- Зато што сила Бога не моли...! А државници, изгледа, верују у Бога само кад им је то потребно пред јавношћу. Све што смо могли да урадимо да запис буде сачуван, урадили смо, нажалост, узалуд - резигнирано причаМилиша Николић.
Оборено старинско стабло, природно, закрштено светилиште које тужно и гротескно лежи подно врхова Крвавац, Трештеник и Вис, уз Дубоки поток и реку Дичину, за нашег боравка на брзину обиђе неколико домаћих људи, али не желеше да и реч јавно проговоре.
СПОМЕН-ПАРК?
ДЕО записа ће, по најави Министарства саобраћаја, бити сачуван, али далеко од његовог станишта.
- У коначној фази је израда плана малог спомен-парка, на новој локацији, било у атару Савинца, или на првом одморишту Коридора, које је планирано на пет километара од храста. Водећи рачуна о симболичном значају овог импозантног стабла, у оквиру спомен-шумице уградиће се са одговарајућим натписом конзервирани део стабла који би служио као симбол и спомен на храст - прецизно пише у изјави прес службе тог Министарства.
ДСС: КУКАВИЧКА СЕЧА НОЋУ
ДЕМОКРАТСКА странка Србије оценила је у четвртак да је власт кукавички, "под окриљем мрака, јер по дану не сме", исекла шест векова стар храст у месту Савинац и додаје да се ништа друго није очекивало од власти "која руши државу прихватајући бриселске споразуме".
Рушење храста у Савинцу осудили су и "Зелени Србије" који су најавили акцију садње 600 храстова заједно са грађанима". Храст ће, оценили су у четвртак "Зелени Србије", у памћењу свих нас бити споменик еколошке борбе и симбол за неодговорност.
Сораб Сербски
23.07.2015. 10:21
Стари записи су цркве, тако се сматрају. Код њих су се људи вековима молили у недаћи. Значи, црква је срушена. А ко сруши цркву, проће као они Албанци на Косову. Анатема не треба, бацили су је сами на себе и налогодавац и извршиоци, и не само на себе, већ на поколења своја...а неће ни заобићи страначке (сатанистичке) војнике који бране ово сатанистичким дело и подругују се...
sa nemackim masinama su mogli da ga presade ovako ostaje mestanima da tuze bandu nihilisticku narcisoidnu i u strazburu. A koga cudi izrucili svetog mladica neprijateljima, seku stablo srpstva gde mogu, :-* neprijatelje ziveo IH.
Samo kukavice rade pod okriljem mraka da ne bi bili vidjeni.Bog sve vidi i kaznice ih kad tad.Ako ne njih onda njhove najblize.Slava hrastu.
Definitivno je hrast smetao izgradnji puta.Zao mi ga je ali je morao biti posecen zbog dobrobiti svih nas a posebno putnika!
Nije smetao Turcima, Nemcima, komunistima ali zato se "demokratska, narodna, naprednjacka" ministarka okurazila...ostace jos jedan trag zlocina ove stetocinske naprednjacke diktature u Srbiji...ako ista od nje preostane nakon nihove vladavine.
Коментари (144)