Пирот: Реконструкција делова бедема и куле римског Туреса

Танјуг

17. 04. 2015. у 22:14

Делови бедема и једна кула утврђења римског Туреса на археолошком локалитету на Калеу бити делимично реконстурисани након чега ће постати доступни јавности

Пирот: Реконструкција делова бедема и куле римског Туреса

Остаци Римских зидина Фото Вита Ћирић

ПИРОТ - Открића на археолошком локалитету на Калеу у центру Пирота код средњовековне тврђаве Момчилов град превазишла су сва очекивања археолога, па ће, делови бедема и једна кула утврђења римског Туреса бити делимично реконстурисани након чега ће постати доступни јавности.

Директорке Завода за заштиту споменика културе из Ниша Елене Васић Петровић прецизирала је да су у склопу реконструкције парка код Калеа, у центру Пирота, археолози пре пар месеци откопали делове бедема и две куле некадашњег римског Туреса, који су били уцртани у мапе из педесетих година прошлог века када су били откривени али су убрзо затрпани и чекали нека боља времена како би били презентовани.

Ипак, током ископавања археолози су утврдили да је Турес у доба Римљана био далеко значајнија тачка на мапи некадашње моћне римске империје, него што се то претпостављало на основу до сада доступних информација.

Директорка Завода за заштиту споменика културе из Ниша, који је надлежан и пиротски крај, казала је да ће бедем и једна кула бити делимично реконструисани.

"Морам да признам да је ово што је сада откривено премашило сва наша очекивања јер цртежи које смо поседовали заправо нису сагледавали реалну слику већ су налази још значајнији него што се претпостављало", казала је Васић Петгровић.

Она је нагласила да за некога ко се овом проблематиком бави дужи низ година "ово је заиста велико откриће и надам се да ћемо успети да на прави начин одговоримо овом изазову и да све што је откривено презентујемо и покажемо још једном да Пирот не садржи само садржаје из средњовековног периода, односно тврђаву која јесте очувана у већој мери, већ и да је град из античког периода био једна озбиљна структура, велико насељено место са јаким утврђењем, великим подграђем".

Васић Петровић сматра да сада већ полако можемо да кажемо да се склапају коцкице тог античког периода и античког града.

"Када све што сада знамо сложимо на мапу Пирота долазимо до чињенице да у пречнику од 500 метара од локалитета о коме говоримо ми имамо и античко подграђе и некрополу што значи да је Пирот у то доба био нешто много више од обичне станице за смену запреге и коња, као што се до сада претпостављало, већ је био једно озбиљно насеље и урбани центар", каже Васић Петровић.


Она је указала да са колегама урбанистима и архитектама од самог почетка радова на овом пројекту имали смо идеју да све на крају презентујемо у новој парковској површини.

"Открића која сада имамо, а то су много веће димензије бедема и две куле од којих је једна јако добро очувана говоре у прилог томе, тако да је договор да се бедем и једна кула презентују у оквиру онога што ће бити будућа парковска површина тако што ће се реконструисати делови бедема како би се нашли изнад нивоа зелених површина. Наравно, биће постављена и инфо табла која ће говорити о овом делу Пирота, али и пиротској тврђави, која је саставни део свега овога", наводи Васић Петровић.

Директорка каже да се нада да ће Пирот већ до краја године имати презентован још један део античког наслеђа који је до сада било под земљом и чекало нека боља времена за завршна истраживања.

"Морам да напоменем да је све ово резултат дугогодишње добре сарадње Завода са локалном самоуправом у Пироту, тако да захваљујући томе, али и колегама архитектама, конзерваторима, овде се сво наслеђе третира на потпуно другачији начин у односу на друге делове Србије", каже Васић Петровић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације