Восак носили све до Трнова
22. 02. 2015. у 08:30
Војислав Панчић, из бабушничког села Сурачева, брине о воскари подигнутој давне 1868. године. Скоро сви механизми на направи су од дрвета

Војислав крај машине која је његовој фамилији омогућила солидан живот
СЕЛО Сурачево, надомак Бабушнице на путу ка Горчинцима, познато по врсним мајсторима, вредним ратарима, марљивим радницима и предузимљивим печалбарима, крије направу за коју многи нису ни чули. Реч је о старој, дрвеној воскари подигнутој још 1868. године о којој већ неколико деценија брине Војислав Панчић, пензионер, који с поносом истиче да је својевремено био први студент нишког Економског факултета. О томе сведочи и његов индекс са бројем један.
Истини за вољу воскара одавно не ради, али се Војислав труди да је сачува и преда на газдовање, тачније чување нараштајима који долазе после њега. Воскара је до 1958. године гарантовала солидан живот породици Панчић, па и његово школовање, а за њу је био заинтересован и Етнографски музеј из Београда, који је ставио под заштиту. Те године, његов отац и преци воскари, али и дрвена направа "тесак", изгубили су дах у трци са савременим технологијама и парафином од којег су почеле да се праве свеће.
- "Тесак" је био најпре на ледини. Направљен је пре готово век и по, тачније 1868. године. Од тада је моја цела фамилија живела од њега. Саће су набављали у целом лужничком крају, али је потражња за воском била толика, да су морали да иду у суседну Бугарску, чак до Трнова, па и у Румунију. Коњима су доносили сировину, коју су затим кували, претакали и стављали под "тесак", који је нека врста пресе. Био је то даноноћан мукотрпан рад. Између два рата, у набавку су ишли са десетак пари коња и после месец дана се враћали. У међувремену апаратура је радила, јер је потражња за воском била огромна. С једне стране су доносили сировину, а враћали восак. Сећам се да су испред воскаре чекали људи у редовима. Огромне количине су ишле црквама, манастирима, људи су од њега правили свеће, али је у оно време у многим крајевима Србије служио и за осветљење. Није било струје - прича Војислав који је током радног века био на руководећим местима у многим нишким предузећима.
Од када је постао пензионер, вратио се у родно Сурачево и брине о "теску", који је под заштитом државе.
- Средином шездесетих, Етнографски музеј је ставио под заштиту комплетну направу, која је саздана од великих стабала. Готово сви механизми су од дрвета и још трају. Хтели су направу са зградом да пребаце у Београд, међутим, из неких разлога то се није догодило. Вероватно нису успели да се договоре са покојним оцем. Жао ми је што тесак није доступан широј јавности - каже Панчић, који о свом трошку одржава толико помињано постројење.