Прахово: Против изградње нове депоније
17. 01. 2015. у 16:41
Мештани крајинских села незадовољни намером да се изгради складиште фосфогипса поред њихових њива. Контаминирано више од 100 хектара плодних ораница. „Еликсир“ би поставио заштитну фолију

Десет милиона тона фосфогипса, нуспроизвода у преради фосфорне киселине већ годинама стоји у фабричком кругу некадашњег гиганта Индустрије хемијских производа Прахово. Ова изузетно опасна материја, која има око 50 врста нечистоћа, простире се на површини од 56 хектара. Уз то, чак 12 хектара заузимају и велике количине пепела, који, такође, упозоравају мештани Прахова, Радујевца, Самариновца, Душановца, Кобишнице, Србова, Буковча и Милошева, није адекватно ускладиштен.
"Еликсир Прахово", који је приватизовао производне капацитете ИХП намерава да на површини од 46,5 хектара направи ново складиште фосфогипса, али се томе жестоко противе мештани ових крајинских села.
- Из фабрике се фосфогипс, као водени раствор, цевима транспортује до депоније. Због катастрофалног стања цевовода годинама цури овај раствор, тако да је контаминирано више од 100 хектара плодних ораница у праховском и радујевачком атару. Дешавало се више пута и да се ова опасна материја преко преливне бране директно улива у Дунав. Стало нам је да се привреда развија, али они запошљавају 300 радника, а ова депонија угрожава нас 4.000 који живимо у овим селима - каже Власта Абрашевић из еколошког друштва "Препород" из Прахова.
"Еликсир Прахово" је тражио сагласност Министарства пољопривреде и заштите животне средине за студију о процени утицаја на животну средину, пројекта складишта фосфогипса.
- Биће заштићене подземне воде пошто ће целом дужином складишта бити непропусна фолија, а на ободу складишта фосфогипса биће рециркулациони канали тако да ће се сва вода враћати у процес производње. Неће бити изливања у Дунав, као што је то до сада био случај. Поднели смо захтев и добили решење надлежног министарства за рекултивацију и ремедијацију ове депоније, и извесно време на њој ћемо депоновати гипс, под строго прописаним условима, све док не завршимо ново складиште - каже Бранко Марковић, заменик генералног директора "Еликсир Прахово".
Мештани упозоравају да су најштетнији састојци фосфогипса калцијум-диоксид, олово-оксид, магнезијум-сулфат, фосфорна, флорна и натријумова једињења, као и производи радиоактивног распада урана, који се налази у почетној сировини за производњу фосфорне киселине.
- Распадањем радиоактивног низа урана образује се радиоактивни радон, који контаминира животну средину - истиче Данило Петровић, професор биологије и председник неготинског Еколошког друштва "Бадем".
САСТАВ РАДИОАКТИВАН?
- Општина Неготин и Борски округ међу водећима су у републици и у Европи по оболевању од карцинома гениталних органа и дојке. Само у 2013. у општини Неготин су од малигних болести оболела 103 Крајинца. Ова студија је идилична, у њој је све у реду, анализирана је чак и бука, али не и хемијски састав фосфогипса, који је радиоактиван. Сточарство је у овим крајевима замрло, њиве су контаминиране - каже примаријус доктор Синиша Челојевић, специјалиста акушерства и гинекологије и председник удружења "Гергина".