Свилајнац: Миљково звоно прво огласило слободу

Г. М. Зорић

19. 10. 2014. у 09:00

Обалом Мораве ходао и један руски светитељ, једини црквени великодостојник који је после службовања у ресавским манастирима постао светац

У ДЕСНОМ приобаљу Велике Мораве, код села Гложана надомак Свилајнца, нигде не може да се копа, а да се не удари у камен предака. Ово тврде они који добро познају историју овог дела Доње Ресаве, где има више манастира него у целом Поморавском округу. Ту је обалом Мораве ходао и један руски светитељ, једини црквени великодостојник који је после службовања у ресавским манастирима постао светац.

Реч је о Михаилу Максимовичу из Харкова, где је завршио Полтавски кадетски корпус и Правни факултет, а по избијању револуције побегао у Србију, јер је био на страни цара. У Београду је 1925. године завршио Теолошки факултет, затим се замонашио и отишао у Миљков манастир у Ресави, који је био права колонија монаха прогнаних из Русије после револуције.

Својим знањем, са завршена три факултета и познавањем неколико језика, наставио је традицију Миљкова као центра писмености још из доба Карађорђевића. Рукоположен је у чин јерођакона под духовним именом Јован.

НЕМА АСФАЛТА У непосредној близини Миљковог манастира налазе се и манастири Златенац и Томић, а недавно је обновљен манастир Добрешево. У Гложану се налази најстарија црква у Ресави, као и темељи манастира Хум и још две цркве. Идеја да се асфалтним путем повежу сви ови храмови и тако учине доступним посетиоцима, никако да се реализује.

- У манастиру Буковица подигнутом крајем 18. века, касније названом Миљково, по ктитору Миљку Томићу, који га је обновио пошто су га Турци спалили, дуго је радила манастирска школа у којој су се описменили многи знаменити Срби. Међу њима и ресавски војвода Стеван Синђелић - бележе хроничари.

Школу је основао и одржавао кнез кнежевине ресавске Петар Јаковљевић Ерчић, пореклом из Ужица, о којем је Вук Караџић говорио као „о најмудријој глави Србије“, а Филип Вишњић га опевао у песми „Почетак буне на дахије“, и којег су Турци позвали у Ћуприју на скуп кнежева, а затим на превару посекли.

Захваљујући великом пријатељству са кнезом Петром, којег је после погибије наследио Стеван Синђелић, Карађорђе је Миљковом манастиру поклонио једно од највећих црквених звона у Србији. Тврди се да је ово звоно прво огласило ослобођење Србије од турске тираније. Звоно је касније пренето у Крагујевац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

Radoslav

19.10.2014. 10:36

Ova oblast naziva se Resavska ili Moravska Sveta Gora. Potrebno je pomenuti još neke svetinje, kao što su obližnji manastiri Radošin I Tomić, svi sa veoma burnom istorijom i značajem za našu duhovnots I kulturu. Svi se mogu lako posetiti - u svim sam bio po nekoliko puta. A divne priče o njima možete pročitati u knjizi T.Ž. Popovića, MANASTIRI I CRKVE U SRBIJI. Bilo bi lepo da je vise ovakvih tekstova.Hvala!