Енглези поправљају зубе у Нишу?
23. 09. 2014. у 08:30
Нишка стоматолошка клиника преговара са неким осигуравајућим кућама Велике Британије. Проблем нередовни авио-летови. Раде интервенције у тоталној анестезији
НИШ - Све интервенције на зубима Клиника за стоматологију једина у Србији може да ради у општој анестезији, али је ова услуга ванстандардна, тако да пацијенти, осим особа за инвалидитетом, морају да је плаћају. Клиника са укупно седам одељења спремна је да ову своју предност искористи за развој здравственог туризма и већ су преговарали са неким осигуравајућим кућама из Велике Британије. Једина препрека је то што нема редовних летова.
Обучен кадар и конкуретне цене донели су велике приходе од здравственог туризма земљама у окружење. У томе предњачи Мађарска, али и Румунија и Бугарска.
- Овог тренутка можемо да се нађемо на мапи пожељних дестинација за здравствени туризам, али нам је главна препрепрека то што Ниш нема редован авио-саобраћај. Осигуравајуће куће из Велике Британије са којима смо преговорали задовољне су нашом опремом, кадровима и ценама. После најава да ће нискобуџетне компаније успоставити редован саобраћај из нишке ваздушне луке наши планови су све реалнији - каже Александар Митић, директор Клинике за стоматологију и продекан за интегрисане студије стоматологије на Медицинском факултету.
Ова клиника је регионални центар за југоисточну Србију и покрива територију на којој живи 1,7 милиона становника. У Клиници кажу да им је велика неправда приређена пре пар година када им је одузета примарна здравствена заштита. Тако се на овој клиници не може поправити или извадити зуб, барем не о трошку РФЗО, али се могу радити имплатанти или сређивати компликације.
- Апсурд је да као наставно-научна база Медицинског факултета не можемо студенте да учимо азбуци ове професије. Суочени са тиме морали смо више да радимо на усавршавању наших лекара што нам је сада и главна предност. Без ремећења редовног процеса рада можемо дневно да обавимо пет до 10 ванстандардних услуга за оне који хоће и могу да плате - наводи Митић.
ПОВОЉНЕ ЦЕНЕ
СТРАНЦИМА се и те како исплати да плате авионски превоз и смештај у Нишу јер добијају исти квалитет по десет пута нижој цени. Тако имплатант код нас кошта 400 евра, а код њих 1.500 евра, тако да за 10 имплатанта треба да плате фантастичних 15.000 евра. Керамичка круница је код нас 50 до 80 евра, а код њих најмање 300 евра, поправка зуба је у Србији 10 до 25 евра, а у иностранству од 50 до 150 евра, бељење зуба је код нас 60 евра по вилици, а код њих 250 евра...
ЛОШЕ ЗДРАВСТВЕНО СТАЊЕ
СРБИЈА има пристојан број стоматолога по глави становника, али смо ипак крезуба нација.
- Едукација становништва је једини начин да то превазиђемо. Данас имамо младе девојке са силиконима у устима, али и са два здрава зуба у вилицама - упозорава Митић.
mali Perica
23.09.2014. 12:19
Jeste al objasnite onima gore iz prestonice da je potrebno aktivirati letove iz Nisa...pa makar lowcots companije koje ionako nemaju mogucnost da lete iz prestonice. I nema sta da se pribojavaju da ce izgubiti nekog korisnika jer ima nAs dosta koji ionako idemo sad preko Sofije! Let iz Sofije je 2 puta isplativiji i lagodniji, kad se sumiraju svi troskovi dolazka do prestonice, a o vremenu izgubljenom u tom putu da i ne govorimo! Slavimo NiS !
Ne bih rekao da je ovo istina.U redu,mozda bi moglo da pro]e sa Nemcima,ali Engleska ima najbolju zdravstvenu zastitu svojih gradjana u Evropi!
Коментари (2)