Голубац: Креће обнова старе тврђаве

Д. НОВКОВИЋ

17. 03. 2014. у 08:50

Јавни тендер за избор извођача радова на зидинама Голубачког града биће расписан 19. марта. Радови ће трајати три године, а 6,5 милиона евра обезбеђује Европска унија

ГОЛУБАЦ - У среду, 19. марта, биће расписан јавни тендер за избор извођача радова на ревитализацији средњовековног Голубачког града, коју финансира Европска унија, са 6,5 милиона евра.

- До петка ће бити окончано примање пријава на тендер за избор надзорног органа, који ће надгледати радове на обнови објекта и изградњи инфраструктуре. Расписивање и спровођење оба тендера у надлежности је Аустријске развојне агенције - кажу у Општинској управи Голупца.

У првој фази овог ИПА пројекта, најпре ће се ван тврђаве изместити саобраћајница која припада Ђердапској магистрали, дуга око 700 метара. Тек након тога кренуће реконструкција зидина и свих десет кула на тврђави, чија се висина креће до 25 метара. По завршетку тих главних радова, у овом комплексу изградиће се амфитеатар са 250 места, пристаниште за крузере, ресторани-видиковци и шетне и бициклистичке стазе.

- У другој фази градиће се још један амфитеатар, код старог каменолома, који ће имати 3.000 места. Ту ће се налазити и спортски терени, базени, рибарско село, апартмани, атељеи за уметнике и марина за чамце - кажу у Општинској управи. - У једном делу тврђаве бити смештен и будући Музеј града Голупца, са више од 100 археолошких експоната ископаних на овој локацији. Планирано је да се сви радови на реконструкцији заврше у року од три године.

Када је голубачка тврђава тачно подигнута и од стране кога, до данас није познато. Први пут у историјским списима спомиње се у првој половини 14. века. У 20. веку, због градње Ђердапске магистрале, кроз њу су пробијени тунели, због чега је уништена главна капија. Камени делови тврђаве остали су солидно очувани, али су дрвени скоро у потпуности пропали. Сем парцијалних радова, до сада на овој тврђави нису спровођене веће реконструкције.

ПРЕДУЗЕЋЕ

У августу 2013. године основано је предузеће „Тврђава Голубачки град“ ДОО, са 80 одсто власништва државе и 20 одсто власништва општине Голубац. Оно је основано да би управљало пројектом и, касније, одржавањем комплекса, од кога се очекује зарада од око пола милиона евра годишње.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације