Крушевац: Осуђеницима пријају пољопривредни радови
18. 02. 2014. у 06:45
Притвореницима у крушевачким казнено-поправним установама пријају пољопривредни радови. На економијама уз рад брже прође време. Сами се прехрањују. На Читлуку дневно по 30 осуђеника
КРУШЕВАЦ - На економији Окружног затвора у Читлуку код Крушевца редовно ради 30 осуђеника. Иако производе да би подмирили сопствене потребе, имање у Окружном затвору и Васпитно-поправном дому цвета, па се ове две установе не би обрукале да плодове рада на њиви пласирају и на тржиште.
- Имамо осам хектара обрадивог земљишта, где успевају пшеница, кукуруз, имамо воћњак са јабукама, скоро смо засадили стабла вишања - прича за „Новости“ Радољуб Минић, управник Окружног затвора. - Поред повртарства и ратарства, осуђеници раде и на фарми свиња и оваца. На овај начин водимо рачуна о буџету наше установе, јер значајно смањујемо трошкове исхране.
Ангажовање на читлучкој економији корисно је због малих капацитета Окружног затвора, чија је зграда смештена иза Градске управе, а тик до пијаце и Дома војске. У затвору полуотвореног типа у просеку борави око 100 осуђеника и притвореника. Овде се издржава казна затвора за најлакша кривична дела или мере притвора и извршења казне затвора у прекршајном поступку.
Пољопривредом се углавном баве особе које су закон прекршиле у саобраћају. У Васпитно-поправном дому, с друге стране, на оранице иду сви штићеници.
- Они воле да буду ангажовани, брже им пролази време и воле да буду корисни - истиче Иван Мијаиловић, управник ВП дома. - До пре годину дана имали смо око 11 хектара обрадиве површине, а сада се ради на чак 18 хектара.
Само је у 2013. засађено 4,5 хектара јечма, 40 ари црног лука, 10.000 струка салате и то органске био-динамичке производње. У ВП дому су почели да производе концентрат за сву стоку. Набављене су и две краве, једно теле, изабрано је 30 приплодних крмача. Готово истовремено са реновирањем павиљона и изградњом простора за око 200 штићеника, радило се и на побољшању услова за домаће животиње: сређени су торови, штале, прасилишта.
- Очистили смо и средили базен за наводњавање, тако да сада имамо одржив систем - предочава Мијаиловић. - Израдили смо надстрешнице за пољопривредне и прикључне машине које сада чувамо на 300 квадрата. Искрчили смо 7,5 хектара багрема, преорали 12,5 хектара земљишта тако да смо добили нове оранице.
И осуђеници и штићеници радо се хватају мотике. Млађи уче да се баве пољопривредом и ван ВП дома. Прошлог фебруара имали су праксу у виноградима на Чокотином брду, где су савладали вештину резања винове лозе. Има интересовања и за часове калемарства, цвећарства и сточарства.

РАД КАО АЛТЕРНАТИВНА КАЗНА
ДА чупају коров и брину о зеленим површинама, до краја године у Крушевцу требало би да се научи већина оних који се огреши о закон, а за које је предвиђена казна затвора до три године или новчана казна. Будућа Канцеларија за извршење алтернативних санкција водиће рачуна о осуђеницима који ће радити у јавном интересу. У пракси, осуђенике могу да ангажују сва градска предузећа која остваре сарадњу са Министарством правде, али је искључена могућност да осуђеник служи казну у установи где је радио. За „Новости“ у Министарству правде кажу да евентуално осуђени лекар неће чистити двориште болнице.
ZoranZ
30.03.2014. 08:13
Svaka cast!! Humano i korisno za obe strane. Nauceno zlata vredi, jer kazna ce proci a sa naucenim zivot ima smisla i perspektive za mlade ljude i da na slobodi rade i da zasnivaju porodice. Eto neceg sto raduje i pokazuje da smo mi srbi human narod oduvek. SWve je to za ljuder. Mislim da i odavde krece preporod Srbije.
Коментари (1)