Пирот: Ризница у кањону Јерме

Витомир Ћирић

04. 01. 2014. у 21:19

Поред два парка природе, пиротски округ ускоро добија и специјални резерват у току реке Јерме. На сваком кораку су необични природни феномени, али и културно-историјски споменици

ПОРЕД Старе и Суве планине, два парка природе, Пиротски округ и његове четири општине добиће и специјални резерват природе. Реч је о кањону реке Јерме, који обилује несвакидашњим природним феноменима, али и културно-историјским споменицима. Завод за заштиту природе Републике Србије, урадио је студију, која је недавно представљена Пироћанцима, званичницима, али и многобројним еколошким организацијама, које су заинтересоване за очување природе.

На јавној расправи у Пироту, коју је организовало Министарство енерегетике, разоја и заштите животне средине у сарадњи са ЈП "Србијашуме" - Шумско газдинство у Пироту, познати орнитолог и стручњак Завода за заштиту природе Србије и врстан зналац овог краја Братислав Грубач, који је практично урадио студију, до детаља је објаснио зашто треба заштитити овај део Србије.

- Ово је изузетно природно добро, по домаћим, али и међународним стандардима и добиће три режима заштите. Реч је о простору од више од 7.000 хектара. Први степен заштите обухвата неких 13 одсто целе територије и подразумева заштиту самог кањона Јерме и околне врхове. Други степен обухвата више од 5 одсто разних шума, док је остало трећи степен - каже Грубач.

Према његовим речима, читав крај са клисуром која се уздиже до неких 700 метара, обилује геоморфолошким феноменима, тачније стенама, али и великим бројем подземних и надземних пећина, од којих је најпознатија Ветрена дупка. Ова пећина је једна од најзначајнијих у Србији, за многе спелеологе веома је атрактивна и дугачка је око четири километра. Управо због толике дужине није до краја истражена, па се може само нагађати шта је све у њој.

Јединствени крајолик Јерме, у подножју Влашких планина, обилује и термалним водама, а најиздашнији извор је онај у Звоначкој бањи који, истини за вољу, није искоришћен на најбољи и најефикаснији начин.

Уз све то, најдрагоценија је чињеница, указује Грубач, о пребогатој флори и фауни овог краја.

- Овде је регистровано чак 877 биљних врста од којих су многе ендемичне и строго заштићене, као што је то случај са вилином косом. Има и 110 врста птица, од којих су чак 108 на међународној листи заштићених док су 102 под посебним режимом заштите у нашој земљи - истиче Грубач.

Оно што кањон Јерме и будући специјални резерват чини још атрактивнијим јесте и велики број културно-историјских споменика као што су средњовековни манастири у Поганову и Сукову. О резервату ће иначе бринути пиротско "Шумско газдинство", које чува и паркове природе на Старој и Сувој планини.

"ПРОКЛЕТО БЛАГО"

ОВАЈ бајковити крај је, међу обичним светом, вековима изазивао интересовање због своје лепоте, али и мистичности. У селима око Јерме се још препричавају предања о огромним количинама злата које су овде крили хајдуци, као и поп Мартин, који је са својом хајдучијом пљачкао турске караване са Цариградског друма који се налази око 12 километара од кањона.

Све приче се завршавају на исти начин - да је "то благо проклето и да су многи истраживачи изгубили животе по пећинама Влашке планине трагајући за њим".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације