Ниш: Тврђава свачија и ничија
07. 06. 2013. у 20:30
Учестали захтеви да два најзначајнија нишка културна добра добију власника. Најчешћи предлог да бригу преузме неко од градских ЈП или установа
НИШ - Нишка Тврђава и Летња позорница у оквиру ње, два су културно-историјска и туристичка драгуља града на Нишави достојна многих европских метропола. Годинама су предмет расправа ко би коначно требало да газдује овим добрима. Није се одмакло даље од идеја и предлога.
- Недопустиво је да ови објекти буду свачији и ничији. Покренули смо усмену, а ових дана Градском већу доставићемо и писмену иницијативу да се газдовање Тврђавом и Летњом позорницом повери неком о градских јавних предузећа или установи - каже директорка Нишког културног центра НКЦ Бојана Симовић.
Идентичан став имају и у Заводу за заштиту споменика културе у Нишу.
- По закону, држава је формално власник Тврђаве, а град као корисник би требало коначно да је повери неком ко би са њом домаћински управљао. Ми само издајемо одговарајуће дозволе, кад је потребно нешто поправити. Такође, прописујемо услове за отварање угоститељског или другог објекта, а коначну реч има Управа за имовину - каже Небојша Босанац, заменик директора Завода.
Тврђаву у данашњем изгледу, подигле су Османлије у периоду од 1719. до 1723. године на простору античког средњовековног утврђења. Заузима простор од 22 хектара, заштићена је законом маја 1948. године, а одлуком Скупштине Србије, априла 1979. проглашена је културним добром од великог значаја.
Летња позорница изграђена је 1958. У међувремену је постала чувена и у свету, не само по међународним манифестацијама које се овде одвијају, већ и по својој лепоти. Објекат је у власништву града Ниша, чиме, за сада, управља градска Управа за имовину.
- Ако надлежни у граду одлуче другачије, Летња позорница, па и Тврђава имаће коначно газде - каже Лјубиша Јањић, начелник Управе за имовину.
За одржавање и уређење оба ова објекта, задужено је ЈКП "Горица", али се ту завршава њихова надлежност.
- Као организатор већине културних манифестација, морамо преко Управе за имовину да се боримо за термине и по неколико месеци унапред. Додуше, као градска установа не плаћамо закупнину као други, али морамо да сносимо све друге трошкове - каже Бојана Симовић.
Постоје традиционалне манифестације, као што су Филмски сусрети, Међународне хорске свечаности... а однедавно и друга музичко-сценска дела, у оквиру Миланског едикта, на пример, па морамо да се утркујемо за позорницу која се издаје и у разне комерцијалне сврхе.