Праисторијско гробље у порти Ваљевске Грачанице
06. 09. 2012. у 22:31
Покојници сахрањени у правцу запад - исток, супротно православном обичају
ВАЛЈЕВО - Иако су током истраживања у порти храма Ваљевске Грачанице безмало свакодневно били изложени претњама и клетвама такозваних чувара грачаничких, које предводи лажни монах Драган Давидовић, археолози овдашњег Завода за заштиту споменика културе успели су да дођу до значајних открића. Испод остатака најстаријег манастирског конака нашли су, по свему судећи, праисторијско гробље.
До тог открића дошли су, условно речено, успут, док су испитивали старост цркве Светог Архангела Михаила у Тубравићу, у народу познатије као Ваљевска Грачаница, која ће, кад буде напуњено будуће вештачко језеро - хидроакумулација „Ровни“, бити потопљена. Поузданих података о датуму њене градње нема, али предање каже да је крајем 13. века обновио краљ Драгутин.
- Утврдили смо да је конак подигнут на гробовима старијим од цркве, постоје одређене претпоставке да хумке потичу из праисторије, јер су покојници сахрањени у правцу запад - исток, супротно од православних обичаја - каже археолог Радивоје Арсић, директор Завода за заштиту споменика културе из Ваљева. - У гробовима смо затекли алатке од кремена, што наводи на сумњу да је тај локалитет употребљаван за неке сакралне потребе, још од праисторије.
Поред саме цркве, археолози стално откривају скелете на гробљу из средњег века. Гробље је постојало бар три века, у време бивствовања манастира, којег су завојевачи више пута рушили и палили. А старост гробља пронађеног испод конака прецизније ће бити утврђена анализом посмртних остатака помоћу радиоактивног угљеника Ц-14.
- Најстарији манастирски конак био је површине 13 са осам метара, од њега су остали само темељи и зидан је вероватно крајем 15. века - каже археолог Дејан Булић из Београда. - Други конак који смо претходно открили на источној страни цркве датира с краја 16. или почетка 17. века. У поду старијег конака нашли смо огњиште, кухињску грнчарију, два угарска новчића, којима такође треба одредити старост.
Црква је осамдесетих година прошлог века проглашена за споменик културе од историјског и друштвеног значаја. Стручњаци су проценили да није могуће да храм буде премештен на другу локацију, како би се спасао од потапања, јер је грађен каменом различите величине, заливаним живим кречом, што онемогућава рушење и поновно подизање богомоље.
- Док су и прошлог лета трајала ометања радова у порти цркве, дошли смо до једног од најзначајнијих открића у оближњим Брезовицама - каже Арсић. - На падинама Повлена нашли смо камено утврђење старо 3.000 година. Даља истраживања показала су да је у питању најстарија употреба камена на простору Србије. Ово подручје било је, миленијум пре Христа, место на којем су живели Илири и Трибали, па се претпоставља да су они градили ову утврду.
Joca Istoricar
06.09.2012. 23:18
Kad god govorimo o poreklu starih verskih objekata, bilo bi veoma pametno da ne spominjemo Srbe i Srbiju jer je Srbija danas stara samo 134 godina. Znaci nikakve Srbije nije bilo pre 1878 godine kada je priznata kao drzava na Berlinskom Kongresu. Nama nisu potrebne nikakve fantazije i lazne price. Zna se tacno da svi oni koji se pominju u nasoj staroj istoriji nisu bili nasi vec bugarski carevi i kraljevi. Srbija onda nije postojala sve do nedavno. Dosta je lazi i izmisljanja.
@Joca Istoricar - ko ti je predavao istoriju? hitler? jakob rotsild?
@Joca Istoricar - Joco, objasni mi kao pravi "istoričar", da li su i Nemanjići bili bugarski kraljevi i carevi?
@Joca Istoricar - Znate zasto je Petar Kocic otisau u zatvor dve godine. Samo zato sto je napisao "Gore nad nama Srpsko je nebo,Na njemu sedi Srbin Bog,Oko njega Srbi andjeli,Dvore Srbina Gospoda svog"Gospodo, ako niste znali, Srbi su starosedeoci na Balkanu. Oni su tu bili pre svih drugih plemena koje vi spominjete u izmjisljenoj istoriji. Za ovo sam spreman da idem vise od dve godine u Hag
@Joca Istoricar - Gle ovog Astronoma.
Коментари (19)