Злато испод Црног врха

Лј. ТРИФУНОВИЋ

05. 04. 2012. у 07:20

Джастин ван дер Торн главни менаджер истраживања налазишта руде код Жагубице: Улагање у први коп 300 милиона долара. У изгледу отварање још рудника

БОР - Канадска рударска компанија „Авала рисорсис“, на основу обављених 140.000 анализа и избушених готово 50.000 метара у 195 бушотина, на истражном пољу „Бигар“, на планини Црни врх у околини Жагубице открила је резерве злата које се крећу од 1,7 до чак 9,46 грама по тони.

Ово је за „Новости“ потврдио Джастин ван дер Торн, главни менаджер истраживања у канадској компанији.

- Средином месеца имаћемо комплетне резултате о количини и садржају злата у руди на основу чега ћемо донети одлуку о отварању рудника - наглашава Ван дер Торн. - Имамо разлога да будемо оптимисти, будући да за површински коп, какав ми желимо да отворимо, садржај тог племенитог метала у руди треба да буде од 0,5 до један грам по тони. А, овде имамо „партија“ које су готово 20 пута богатије од тог граничног садржаја.

Саговорник „Новости“ наглашава да је „Авала рисорсис“ у протекле две године у геолошка истраживања у потрази за лежиштима злата у околини Жагубице инвестирала око 30 милиона, док ће ове уложити додатних 25 милиона долара. То је највећи пројекат такве врсте у Србији, али и један од највећих на свету.

- У околини Жагубице трагамо за лежиштима злата на још две локације - „Коркан“ и „Краку пештар“. План нам је да до краја године урадимо још 180.000 метара бушотина, да бисмо, после тога коначно добили прецизне податке о количини руде на овом подручју - подвлачи Ван дер Торн.

Уколико резултати буду добри, реално је да за три године почну радови на отварању рудника злата, што је инвестиција од најмање 300 милиона долара!

- Уколико тада отворимо рудник злата, Србија ће остваривати значајне приходе на основу разних такса и пореза. Такође, један рудник тог племенитог метала, поред тога што би посао добио велики број људи, свуда у свету представља мотор развоја и осталих привредних грана у региону - закључује наш саговорник.

ОСТАЛА ЛЕЖИШТА

АВАЛА рисорсис“ је и концесионар на планини Црни врх, где су на месту Ваља стрж открили резерве од готово 50 милиона тона руде бакра и злата, које се могу економично експлоатисати.

- У околини тог лежишта постоји и више мањих, али врло интересантних налазишта бакра и злата, али и осталих метала, па и на том подручју настављамо са истраживањима - истиче Ван дер Торн.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

Sandra

05.04.2012. 09:39

I sad ćemo da damo zlato njima da ga odnesu za bedne pare (koncesija) isto kao što su i Rumuni uradili? Rumunima su još i zemlju zagadili živom koja se nikada ne uklanja. Ista ova kompanija. Doyovite se pameti. Tesko nama sa ovim politicarima.

Nash

06.04.2012. 16:23

@Sandra - 1. Ako ti se taj aranžman ne sviđa, pljuni ti 550 miliona $/Evra u istraživanje nečega što uopšte ne mora da se vrati.2. Avala Resources nema nikakve interese u Rumuniji, dakle nije ista kompanija.3. Osim naknade za koncesiju, postoji i naknada za korišćenje mineralnih sirovina, pa porezi i doprinosi itd. Informiši se o zakonskoj regulativi pre nego što lupiš po tastaturi.4. Posao DRŽAVE preko njenih inspekcijskih organa je da ne dozvoli da se desi ono što se desilo u Rumuniji.

duxoni

05.04.2012. 15:41

od kad su poceli izbori po zemlji vise ne moze da se hoda -sve neko zlato,uljni skriljci i nafta