Од дрвета ствара уметност
19. 03. 2011. у 22:03
Новосађанин Роберт Силберхолз (42) већ деценију и по чува дуборез од заборава. Прекинуо школовање на Војној академији и посветио се раду на дрвету
После НАТО бомбардовања улазним вратима у Министарство иностраних послова у Београду вратио је првобитни изглед, а посебно је поносан на капију на рестаурираној кући чувеног математичара Мике Петровића Аласа, одмах преко пута Конака кнегиње Лјубице у Београду, на којој је по оригиналу који је пропао урадио шаране у дуборезу.
- Занат сам учио од свог деда-тече Пенова, упијао сам сваку реч коју је изговорио о дрвету, а погледом крао веште, филигранске потезе длетом - говори Роберт. - А кренуо сам сасвим случајно почетком деведесетих, када је требало да изравнам једну даску. Прекинуо сам школовање на Војној академији и посветио се дуборезу.
Откако је решио да се опрости од војног позива и озбиљно се посвети старом занату, жељан знања, много је путовао у Аустрију, Немачку, Швајцарску и учио нове вештине, а и данас живи на релацији Нови Сад - Беч. Учествовао је и на изложбама у том граду и Салцбургу а за Канађанина нашег порекла је у дрвету направио фигуру голфера Тајгера Вудса и хокејаше.
- Знања и алата никад доста - каже Роберт, напомињући да иако постоје савремене машине које могу да ураде и 90 одсто посла, он их ипак не користи, јер је убеђен да длето, посебно оне чувене марке „кирсцхен“ у људској руци не може ништа да замени. Дубоке шаре и рељефи машином се не могу тако фино урадити, као што се не може дуборезати у сваком дрвету.
Липа је, објашњава Роберт, најбоља за дуборез, па још ако се на њу ставља и позлата. Лепе ствари могу се урадити и са орахом, мада је тврдо дрво, а користи и јасен и букву. Материјал за рамове за огледала, украсе за намештај, религиозне и друге предмете проналази у фрушкогорским шумама, а за мотивима и начином рада, у недостатку литературе, трага по интернету.
КНјИГА О ДУБОРЕЗУ
ЛИТЕРАТУРА о дуборезу је врло оскудна, код нас готово да је и нема, па је Силберхолз почео да пише књигу о тој вештини. Жеља му је да се са тајнама старог заната, у оквиру техничког образовања, упознају и основци. Прошле године је у Музеју Војводине организовао школу дубореза.