Црква тражи своју земљу

Ј. СИМИЋ

09. 11. 2010. у 20:52

И после преноса надлежности над НП ”Фрушка гора”, наставља се спор са Епархијом Сремском. Несугласице због плаца око 15 манастира, као и шума

У ПАКЕТУ са надлежностима над ЈП “Национални парк Фрушка гора”, који су крајем 29. септембра потписима “оверили” министар Оливер Дулић и покрајински секретар Слободан Пузовић, пренесен је и спор између Епархије сремске и Националног парка у вези са враћањем манастирског земљишта.

Дуже од годину дана, наиме, у београдској Дирекцији за реституцију траје спор о враћању имовине Епархији сремској која јој је одузета 1964. године, а који се односи на 15, од укупно 16 манастира. Изузетак је само Фенек, код Јакова, манастир који се не налази у склопу националног парка.

ВЛАДА БЕЗ ОДГОВОРА ПРЕТХОДНИ директор Националног парка “Фрушка гора” Константин Плужаревић, пре годину и по дана, упутио је писмо Влади Србије са захтевом да изузме НП из процеса реституције, те да Епархију обештети обвезницама. На овај апел, Влада Србије никада није одговорила, а владика сремски Василије поручио је да епархија не жели обештећење већ - имовину.

Према епархијским подацима, реч је о укупно 10.000 хектара манастирске шуме и још неколико хиљада хектара манастирске земље. Међутим, у Националном парку кажу да имовина Епархије не премашује 6.000 хектара. Већ и ови различити подаци сугеришу да се спор неће окончати у скорије време.

- Покренућемо ревизију уговора за сваки манастир према документацији из 1964. године, када нам је имовина одузета - каже протонамесник Ђорђе Павловић, координатор за реституцију при Епархији сремској.

Павловић додаје да читаву ствар успоравају представници НП који на свако решење Дирекције о враћању црквене имовине улажу жалбу, што битно одуговлачи поступак.

- Неспорно је и по слову закона да нама припада та имовина, те да треба да будемо њени титулари - наглашава Павловић.

Директор НП Добривоје Антонић, међутим, истиче да ће јавно предузеће у потпуности поштовати Закон о реституцији, а жалба се улаже како би све одлуке Управног суда биле другостепене, те да “неко касније не би замерио нама да нисмо искористили све правне могућности”.

Према Антонићевим подацима, под спором је свега 6.000 хектара. До сада је Епархији “на терену” враћено само 18 хектара (Дворска башта у Сремским Карловцима и земљиште око манастира Беочин).

ПОЛА ВЕКА НП “Фрушка гора” ове године обележава пола века постојања. Када је основан, 1960. године, на 24,5 хиљада хектара било је 2,8 милиона кубика дрвета, а данас је та бројка двоструко већа.

Решења о враћању имовине донета су за још осам манастира:Велика и Мала Ремета, Ђипша, Крушедол, Хопово, Јазак, Гргетег и Бешеново. Укупно - 2.700 хектара.

- Расправа је окончана за манастире Кувеждин и Раковац,којима укупно треба да буде враћено 979 хектара - каже Антонић, и додаје да је у припреми расправа за још 2.500 хектара земљишта које припада манастирима Беочин, Раваница и Привина глава.

Последња расправа одржана је 29. октобра у вези са имовином(350 хектара шума) манастира Шишатовац и Петковица. И када је донето решење о враћању имовине, НП је уложио жалбу, а јавила се и општина Сремска Митровица са својим захтевом, па цео случај мора да крене из почетка.

Једино у вези са чим су обе стране сагласне јесте да се Закон о реституцији мора до краја испоштовати, те да Епархија сремска мора да добије натраг своју имовину. Антонић наглашава да она и после враћања мора да опстране у склопу НП, а Павловић истиче да ће одлука о газдовању бити донета у договору са НП”Фрушка гора”.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације