Дијаспора спасава књижевнике
30. 11. 2011. у 17:12
Акција донација из расејања Удружењу књижевника Србије. На апел српских писаца у отаджбини одговорили су прозаисти и песници из света послали су 5.000 евра и показали уметничку и патриотску солидарност
БЕОГРАЂАНКА Лорина Крњајски поклонила је ових дана Удружењу књижевника Србије свој пианино. Уз пијанино послала је и лепу поруку:
- Сваки инструмент је као живо биће којем треба пажња, нега и неко ко ће се њиме бавити. У знак сећање на моју баку Веру Мењковић, балерину, професора светске књижевности, полиглоту и вансеријску особу у сваком смислу, поклањам свој пијанино Удружењу књижевника Србије, у нади да ће наставити традицију дивних нота, вредних успомена и префињених осећања.
Био је ово само један дар, од многих, који су током године стигли на легендарну адресу у Француској број 7, у Београду.Током 2011. године, од априла до новембра у Удружење књижевника Србије је из дијаспоре стигла укупна помоћ у вредности 5.000 евра.
Како нам је рекла на листи народаваца се налазе и Ранко Радовић, члан УКС из Торонта - 100 евра, Даница Клаћ, члан УКС из Америке - 150 евра. Анонимни дародавац - 1.000 евра, Александар Милошевић, члан УКС из Шведске - 250 евра, Ранка Тодоровић Грубешић, члан УКС из Француске - 4.000 динара, Дана Додић, члан УКС из Француске - 70 евра, затим Звонимир Поповић, члан УКС из Шведске - 250 евра, Сава Костадиновић, љубитељ књижевности из Берлина - 50 евра и још један анонимни дародавац - 250 евра.
- Због недостатка новца УКС не може нормално да функционише, а није у могућности да одржава међународну сарадњу и књижевне скупове страних писаца. Да би се нека међународна манифестација одржала потребно је да се шест месеци унапред најави свим учесницима, али како нема пара, Удружење књижевника не може да гарантује гостима одржање скупа. Зато смо ми почетком године послали апел за донације и финансијску помоћ - каже Мирјана Булатовић, секретар.
Удружење књижевника Србије има 49 запослених, чије се плате крећу од 10.000 до 40.000 динара. За нормалан рад ове институције српске уметности потребно је годишње девет милиона динара. Због кризе, међутим, држава из буджета финансира само трећину средстава, тако да Удружење књижевника мора само да зарађује остали новац.
Из тих разлога јавности, љубитељима књиге и Србима у расејању обратио се лично Радомир Андрић, председник УКС.
- Основали смо Клуб пријатеља књиге и УКС, па позивамо све наше чланове и пријатеље из иностранства и отаджбине, који живе лакше од нас, да нам помогну. Нисмо у могућности да обезбедимо редовне, скромне плате малом броју запослених. Доведено је у питање даље излажење "Књижевних новина",као и одржавање Београдских међународних сусрета писаца, који трају пола века. Најљубазније молимо да нам се јаве сви који могу и желе да нам помогну. "Књижевне новине" ће редовно објављивати имена дародаваца - написао је први човек српских клњижевника Радомир Андрић.
Одговор је врло брзо стигао, јер су се јавили писци и поштоваоци УКС из целе дијаспоре. Песник и британски лобиста Радомир Путниковић, члан УКС из Енглеске послао је 150 евра, професорка историје др Радмила Милентијевић, почасни члан УКС из Америке даровала је 1.000 долара, а Милена Вукоје Стаменковић, члан УКС из Швајцарске 200 франака.
Др Радомир Батуран, члан УКС из Канаде послао је 200 долара, Удружење писаца "Седмица" из Франкфурта на Мајни је поклонило 300 евра. Бранко Шкорић из Холандије 100 евра, а Удружење писаца "Десанка Максимовић" из Торонта - 500 долара.
- Српско позориште из Торонта узима обавезу да сав приход од представе "Јеси ли то дошо да ме видиш", која ће бити изведена у октобру ове године, проследи Удружењу књижевника Србије. Са друге стране, нека нам господин Мићо Цвијетић пошаље податке о претплати на "Књижевне новине", да видимо шта ту можемо урадити и како вам можемо помоћи на неки други начин. Мене лично ставите на листу пријатеља књиге и УКС - јавио је Живко Церовић из Канаде.
- Придружујемо се онима који желе да својим скромним могућностима допринесу раду Удружења књижевника Србије, на понос свих нас. Имамо продајну изложбу слика, и 20 одсто од укупне продаје упутићемо на рачун Удружења књижевника Србије. Поздрав од госпође сликарке Елене Сергејевне Егоровне и Лазара Суботичког Земунца, писца и сликара - писало је на другој поруци из Торонта.
Часопис "Лјуди говоре" из Торонта објавио је позив за помоћ Удружењу књижевника Србије, а уредник часописа Радомир Батурин је лично уплатио скроман износ за помоћ УКС.
- Ми смо необично изненађењи оваквим дивним одзивом људи из далеког света, али и домаћим уметницима, пре свега, глумице Лјиљане Благојевић, која је покренула кампању за помоћ Удружењу књижевника Србије - каже Мирјана Булатовић, која нас је обавестила да се акција наставља.
И да је град Београд одлучио да посебном донацијом помогне Удужење књижевника Србије.