Бакир: пре моста - граница
01. 09. 2017. у 13:53
Изградња ћуприје на Пељешцу у Хрватској завадила и политичаре у Босни и Херцеговини. Бошњаци захтевају да се, пре градње, утврди разграничење на мору са Хрватском

БОСНА и Херцеговина се противи изградњи Пељешког моста, све док се не реши разграничење на мору са Хрватском, изјавио је пре неколико дана бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић. Тиме се директно конфронтирао размишљању његовог хрватског колеге Драгана Човића, као и отвореном писму министра правде БиХ Јосипу Грубеши - да БиХ не оспорава градњу моста!
Изетбеговић је у интервјуу за портал "Кликс" објаснио да је Председништво БиХ још 2007. службеним актом затражило од Хрватске да заустави градњу моста, док се не реши отворено питање везано за идентификацију морске граничне црте и приступа БиХ отвореном мору.
- Члан Председништва БиХ Драган Човић и део парламентараца имају друкчије мишљење, али то не значи да држава БиХ нема јединствен став - поручио је тада бошњачки челник.
Његов хрватски колега Драган Човић каже да нема "ниједног разлога да се ми расправљамо око Пељешког моста".
- Пељешки мост ће градити и гради га Хрватска суверено на свом терену. Интерес је и БиХ да се то гради, а интерес је БиХ и да се проблеми који су отворени са Хрватском реше. Неко покушава вешто да веже те проблеме, али сматрам да ми са Хрватском треба да решимо питање границе и шупљине на тој граници - рекао је Човић.
У петак се огласио и министар правде у БиХ Јосип Грубеша који је упутио писмо Олегу Бутковићу, министру мора, промета и инфраструктуре у Влади Републике Хрватске, и у којем износи правне ставове везане за питања изградње Пељешког моста.
- Желимо да укажемо на низ правно неутемељених тврдњи, неистина и недопустиво штетних последица које могу наступити између наше две суседне и пријатељске земље, с обзиром на садржај и контекст писма господина Адила Османовића, министра цивилних послова БиХ, које вам је упутио у вези са изградњом Пељешког моста - наводи Грубеша.
У писму се подсећа на Уговор о државној граници између Хрватске и БиХ, којег су 1999. године потписали председавајући Председништва БиХ Алија Изетбеговић и председник Републике Хрватске Фрањо Туђман. Чланом 4. Споразума прописано је да је морска граница утврђена у складу са Конвенцијом УН о праву мора.
Црта средине није у близини Пељешког моста, па евентуални спор о граници, не може бити изговор у конкретном случају да се оспорава изградња овог моста - стоји у писму.
Грубеша наводи и то како један министар не може представљати БиХ у међународним односима, јер је Уставом прописано да је за та питања надлежно Председништво.
- Имајући у виду да је Хрватска испоштовала захтеве босанскохерцеговачке стране и мост подигла на 55 метара, с размаком између ступова моста од 200 метара на средини, што задовољава услове за упловљавање највећих бродова у Неумски залив, као и до сада, држимо да писмо министра Османовића не доприноси даљем развоју доброкомшијских односа између наше две пријатељске државе. Појединачни иступи посебно у спољним пословима, без правних аргумената и институционалног дигнитета и легалитета крше уставне одредбе, наносе несагледиву штету нашим односима и додатно кваре међународни углед БиХ, па ни у којем случају не могу и не смеју бити третирана као став Босне и Херцеговине - закључује се у писму Јосипа Грубеше, министра правде БиХ.
ОСМАНОВИЋЕВО ПИСМО
МИНИСТАР цивилних послова БиХ Адил Османовић, поводом најављеног почетка изградње Пељешког моста, упутио је писмо министру мора, промета и инфраструктуре Републике Хрватске Олегу Бутковићу, у којем га је обавестио о постојању правних сметњи за ту изградњу. Министар Османовић је позвао хрватског министра мора, као и Владу Републике Хрватске, на хитну обуставу свих активности на изградњи Пељешког моста. Предложио је да се изравно или путем Владе Републике Хрватске и надлежног поверенства за границу Хрватске ступи у билатералне преговоре с надлежним органима Босне и Херцеговине.
Прочитајте још:
Мирко
01.09.2017. 14:11
Ми треба да се држимо по страни.
Bosna napada EU yeah
Hrvati zbog svoje opsesivne sebičnosti imaju probleme sa svima oko sebe. To je za njih dobro jer kada ih ne bi imali, vadili bi oči međusobno. Jedan Nemac mi je nedavno pričao da mu se Hrvati gade sa svojom dvoličnošću i gramzivošću.
Nije naš problem, uostalom RS je to isto poručila ..ali je evidentno da se Hrvatska sa svima spori. Slovenija, Srbija, Federacija, Crna Gora..čak je i Mađare bila nešto čačnula ali je morala da spusti rogove. Bolest
Је ли неко за кокице? ;)))
Коментари (10)