Седам савета Бранислава Поповића: Рецептима за дуговечност признање стигло и са Оксфорда

Саво Греговић

21. 02. 2016. у 07:30

Осамдесетогодишњи травар посебног сензибилитета и искуства, учитељ по занимању, одрастао је у Босни. Искуство преточио у књигу "Пут до доброг здравља и дуговечности"

Седам савета Бранислава Поповића: Рецептима за дуговечност признање стигло и са Оксфорда

Травар Бранислав Поповић

ПОЛА века је учио марљиво и истрајно од природе. И на цветним ливадама, планинама, у кањонима река и уз морску обалу, научио како лековито биље и пчелињи производи омогућавају добро здравље и - дуговечност. Научено је потврдио усавршавајући се у Ботаничкој башти универзитетског центра Оксфорда, која је стара близу 500 година, и на Факултету хербалне медицине у Француској, где га је чувени професор Франс Пери упознао с тајнама фармакологије (хемијски састав лековитог биља). А онда је све то големо искуство преточио у књигу "Пут до доброг здравља и дуговечности", која је недавно промовисана.

Бранислав Поповић, осамдесетогодишњи травар посебног сензибилитета и искуства, учитељ по занимању, одрастао је у Босни, у Тузли, али га је ратни вихор на просторима бивше СФРЈ довео у Бијелу код Херцег Новог. Ту је наставио оно што ради већ педесет година: потрагу за травама и справљање ефикасних лекова биљног порекла. У књизи су наведени регистар народних и латинских имена лековитог биља, упутства за препознавање биља које одржава виталност организма, али и лечи од разних болести, искуства оних који су узимали препарате које је Бранислав спремио и још пуно тога. Чувени су његови препарати "срећко" (за остављање дувана), "јасмин" (за отклањање проблема с дисајним путевима), "дијана" (за лечење женских проблема)... Пензионисани учитељ и даље у природним ризницама Црне Горе, Србије и БиХ трага за најбољим биљним врстама, које сакупља и од њих прави мелеме. За тело, али и за душу.

- Фитотерапија (научно бављење лековитим биљем) има предност над конвенционалном медицином када је реч о три групе обољења: функционални проблеми дигестивног система (лоше варење, надимање, губитак апетита, анорексија, гастритис, опстипација), затим тегобе јетре (масна, тврда, отекла јетра, хронични хепатитиси и друго). У трећу групу спадају такозвана анксиозно-неуротична стања, где се, поред фитотерапије, примењују акупунктура и медитативне науке - записао је у својој књизи аутор, цитирајући лекара специјалисту Зорана Николића.

ПРИМОРСКЕ БИЉКЕ БОРАВЕЋИ више од две деценије у Бијелој, Поповић се упознао с чудесним лековитим биљкама као што су жалфија, вријесак, нар, мирта, оригано, рузмарин... Пчелињи мед са ових простора садржи доста пелина, који је једна од најлековитијих биљака које постоје. - Сваки крај има своје чари, своје јединствене биљке. Колико сам могао, све то сам објединио, па је књига поучна за свакога, било где да живи.

Поповић, у разговору за "Новости", каже да је данас, нажалост, много шарлатана, квазитравара и "природних лекара", што смета онима који се баве овом материјом озбиљно,али понајвише људима који од њих траже помоћ.

СЕДАМ САВЕТА

УМЕСТО појединачних рецепата, за читаоце "Новости" Поповић је дао седам општих савета за здравље:

* Чувајте се досаде, од ње се стари и болује;
* Бар шест-седам пута месечно прочишћавајте јетру, јер је она "чистач организма";
* Пре доручка попијте супену кашику маслиновог уља с неколико капи лимуновог сока;
* Исхрану базирајте на базној храни (75 одсто), коју чине свеже воће и поврће, сирово или кувано, зачињено биље, мед...;
* Мислите позитивно, смејте се, јер је смех лек;
* Избегавајте слану, масну храну, врућу и хладну, бели шећер и бели хлеб;
* Будите умерени у свему;
* Што више боравите у природи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (4)

Akril

21.02.2016. 12:35

Verujem da takve savete treba uvažiti kao način življenja na duži rok. Antibiotik ostaje antibiotik ( po meni) ali ne čujete od lekara u DZ korisne stvari široke primene, onako da zaokružite sliku o tome kako treba zdravo živeti.

vh

21.02.2016. 13:22

Mislim da je Pelagic napisao dobru knjigu o lekovitom bilju sa dosta crteza i recepata za kuvanje.Ovo je sigurno moderna/unapredjena verzija a dobro je sto se bazira na nauci i tradiciji. Ne bi bilo lose dodati i deo koji se odnosi na tropsko/subtropsko voce/povrce jer je ono sada dostupno a ima veliku vrednost.