Беране: Срби траже своју историју
13. 02. 2016. у 08:23
Одбор за школовање на српском језику у Црној Гори обновио рад под вођством професорке Станојке Ојданић. У уџбеницима нема "Крваве бајке", "Стојанке мајке Кнежопољке"...

Грађани веровали у договор бивше опозиције и власти
ОДБОР за школовање на српском језику у Црној Гори обновио је рад, а водиће га Станојка Ојданић, професорка српског језика из Берана.
Уз ову информацију Одбор је јуче у Беранама подсетио да су прошле четири године од увођења у званичну употребу у школама црногорског језика.
- Активностима које је тада иницирао Одбор за школовање на српском језику, покренут је бојкот наставе на непостојећем језику, подржан од великог броја родитеља, слободоумних људи и људи од струке широм Црне Горе. Тражили смо само стечена права српског народа, не захтевајући нити намећући осталима обавезу школовања на српском језику. Имали смо поверење у тадашњу опозицију и пристали смо на њихово посредовање у преговорима са Игором Лукшићем и Штефаном Филеом. Резултат тога је накарадни назив језика у ком највећу тежину има цртица - и ништа више - наводе чланови Одбора.
Они указују да је дискриминација српске језичке популације и даље на снази.
- Очекивано, иницијатори читавог пројекта наставили су свој поход негирања свега што може имати и призвук српског језика, али овог пута на најперфиднији могући начин - тврде из Одбора.
Ову оцену поткрепљују избацивањем из школских програма у црногорским школама "Крваве бајке", "Стојанке мајке Кнежопољке", "Јаме"...
- Српски ђаци су, због оваквог понашања надлежних, доведени до понижења до ког их није доводио чак ни аустроугарски окупатор својим наметнутим школством у окупираној Црној Гори у току Првог светског рата. Десанка Максимовић, Јован Дучић, Петар Петровић Његош, Вук Стефановић Караџић, Свети Сава, Бранислав Нушић, српска народна поезија, нешто што је понос не само српског народа већ и светска баштина, непожељно је у уџбеницима који негирају и саму Црну Гору - наводе у Одбору.
Они указују да се увођењем квази песника и писаца у школске програме и наметањем непостојећих слова наставља ускраћивање основног људског права - права да у својој земљи учиш на свом језику.
- У свему томе посебну улогу имају острашћени и снисходљиви просветни радници, додворавајући се надређенима, а све у сврху реализације великоцрногорског шовинистичког пројекта. Подсећамо да су као прелазно решење док се не одштампају уџбеници за комплетно школовање на српском језику, српској деци понуђени стари уџбеници. Они су у међувремену повучени тако да су сва деца у Црној Гори присиљена да се школују на измишљеном, некњижевном, кроатизованом језику.
SRETKO
13.02.2016. 09:31
Samo napred
Jedino logično rješenje jeste da se osnuju privatne škole u kojim a će nastava biti organizovana na jedinom pravom,istinskom , srpskom jeziku.Nešto slično je omogućeno albancima u Ulcinju i Tuzima kod Podgorice koji nastavu prate na albanskom jeziku.
samo tako neprijed !!!! jos treba profesora i ucetelja da se oglasi sa sramnim izbacivanjem nasih velikana iz skolskih udzbenika ,a i tihi bojkot u predavanjima moze dati dosta dobrih rezultata .politicarima nije za vjerovati ,jer oni e okrenu za cas!
Браво! Идемооо, бранимо свој корене! Бранимо оно што јесмо. Бранимо вредности. Чувајмо великане рода и оно што су нам оставили... Стварајмо будућност собствених вредности, на нашим темељима!!! Отуђени туђин туђи, отуђује; а род од рода родом, орођује! Чувајмо вредности рода свога!
Šta treba da se vratimo učenju mitomanske lažne istorije.
Коментари (19)