РС: Рановизантијски накит у Банским дворима
14. 04. 2013. у 14:04
Изложба рановизантијског накита отвара се у понедељак у Банским дворима. Накит махом пронађен на локалитету рановизантијског утврђења Балкис код Лакташа
Последњих неколико месеци у просторијама Завичајног музеја Градишка кустос археолог Бојан Вујиновић ради на обради накита пронађеног на рановизантијском утврђењу Балкис у селу Горњи Бакинци, општина Лакташи. Комплетан обрађени материјал биће представљен кроз каталог и археолошку изложбу "Накит рановизантијског града Балкис", која ће бити отворена у понедељак у Малом изложбеном салону Банског двора.
Вујиновић каже да је епископија пронађена на овом локалитету најстарија и највећа на простору Српске, те да се на основу пронађених доказа сматра да припада периоду с почетка 4. века.
- Ове 2013. навршава се седамнаест векова од када је римски цар Константин Велики, Миланским едиктом 313. године хришћанима дозволио слободу исповедања вере и Република Српска овом изложбом поносно обележава поменути јубилеј - каже Вујиновић.
Према његовим речима, кроз каталог ће бити представљено око 120 артефаката златног, сребреног, позлаћеног и бронзаног накита из периода Сеобе народа, који представљају поједине делове одеће, обуће или стандарних модних украса попут прстења, наруквица или огрлица, који су и данас карактеристични модни детаљи. Он истиче да су најинтересантнији фрагменти накита пронађени на рановизантијском утврђењу Балкис, у селу Горњи Бакинци - сребрене лучне и С фибуле са позлатом и утиснутим алмадинима.
- Ту су и сребрно прстење са утиснутим монограмима највероватније Источних Гота, рановизантијске копче са веома специфичним мотивима, те разне црквене реликвије са представама крста - каже археолог Вујиновић.
ЈЕЗИЧЦИ АВАРСКОГ ПОЈАСА
На изложби ће бити изложена и веома занимљива биста римског цара или војсковође у облику тега, као и фрагмент главе медведа, који представљају налазе из античког периода. Такође, на продучју града Балкис пронађено је и више бронзаних примерака споредних језичака аварског појаса, који представљају један од најтраженијих археолошких артефаката у племенитом металу, нарочито злату и који су део изложбе.