Оронуло соколово гнездо

О. НИКИЧЕВИЋ

24. 09. 2008. у 18:18

Судбина многобројних старих грађевина у србачкој општини и даље неизвесна. Зграда Соколског дома из 1912. године, силом прилика, има „подстанаре“

СРБАЦ - Општина Србац у свом развоју има два препознатљива периода - први седамдесетих година, када је уследио снажан индустријски развој, а други 2004. године, када је дошло до развоја путне, електро и водоводне инфраструктуре, у што је уложено око 30 милиона марака. Некако по страни, остали су стари, оронули објекти, као што су прва зграда србачке поште, подигнута 1910. године, Српски соколски дом, подигнут 1912, и трговачка кућа Филипа Савића, из двадесетих година прошлог века.
У Одељењу за просторно уређење и стамбено-комуналне послове кажу да је заштита ових и сличних грађевинских објеката од историјског значаја, кад се Планом капиталних инвестицаја за то обезбеди новац.
У згради Српског соколског дома, подигнутог пре 96 година, која се редовно налазила на разгледницама града прошлог века, формирано је прво Српско просветно и културно друштво „Просвјета“. У њој су се одржавали скупови грађана, светосавски балови, игранке, а била је и вежбаоница за припаднике омладинске организације „Соколова“, чији су се чланови успешно такмичили на многобројним слетовима.
- У овој згради су 1920. године основани Прва здравствена задруга и Апотека. У њој је радио први србачки доктор Исмет Пуповац. Касније су у дому становали лекари - прича србачки хроничар и историчар Данило Кошутић.
Шездесетих година зграда постаје уточиште за смештај многобројних угрожених породица, што се задржало до данашњих дана. Највише се у њој задржао 70-годишњи вкв молер Лјубо Марјановић, који овде станује пуне три деценије.
- Уселио сам се у половину ове зграде са четири просторије 1978. године. Зграда пропада, прокишњава, немам купатило ни друге услове за пристојан живот. Спреман сам да простор адаптирам, али не могу да добијем дозволу за то - каже мајстор Лјубо и додаје да сада живи од повремене помоћи коју му шаљу деца.

ВЛАСНИШТВО ОПШТИНЕ
Објекат је у власништву општине Србац. Рушење није планирано, већ рестаурација, јер зграда има своју архитектонску вредност. Када то дође на ред, решаваћемо стамбене проблеме садашњих станара - каже начелник ресорног одељења Миодраг Михољчић. Он додаје да ће се у некој од старих грађевина наћи место за етно-музеј и за рад многобројних невладиних организација и удружења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације