Си на суд отерао 58.000 партијаца

Ивана МИЋЕВИЋ

20. 10. 2017. у 07:45

Кина у знаку 19. националног Конгреса комунистичке партије. Обрачун с корупцијом. Сиромаштва се спасло 60 милиона људи

Си на суд отерао 58.000 партијаца

Делегати на Конгресу КП Кине,фото Танјуг/Ап

ПЕКИНГ
ОД СПЕЦИЈАЛНОГ ИЗВЕШТАЧА

НАЈАВЕ кинеског председника Си Ђинпинга да ће Кина постати још моћнија међу главним су вестима светских медија, а уследиле су и реакције кинеских и светских политичара. Своје планове за будућност најмногољудније земље у новој ери социјализма са кинеским карактеристикама Си је изнео на отварању 19. Националног конгреса Комунистичке партије Кине, који се до 24. октобра одржава у Пекингу.

Конгрес је најважнији догађај у Кини, те сви ТВ програми, новине, становници Пекинга и целе Кине ових дана имају само једну тему - Конгрес КПК. Са узбуђењем гледају у Си Ђинпинга, човека који је проглашен за "језгро партије", јер знају да од његових планова за државу зависи њихова будућност. Он им је обећао бољи живот, који је током говора поменуо 14 пута.

За последњих пет година, откако је дошао на чело партије, сиромаштва се спасло 60 милиона људи, а сваке године отворено је 13 милиона нових радних места у градовима. Показао је спремност да се разрачунава и са криминалом у сопственим редовима, па су партијске комисије, од када је он на челу Централног комитета, како је рекао, откривале и "велике тигрове и мале муве". Звог разних прекршаја, а највише због корупције, под истрагом је било више од милион и по партијских чланова, а 58.000 завршило је на суду. Због значаја који придају конгресу, у Пекингу је ових дана све свечаније, дисциплинованије.

Тргови и улице добили су нове цветне аранжмане, улице су беспрекорно чисте. Безбедносне мере у граду подигнуте су на највиши ниво, а ту су и "комшијске страже". Ове "патроле" распоређене су по целом граду, а у близини Тјенанмен трга, где је Велика дворана народа у којој се конгрес одржава, размештени су на по сто метара. Углавном их чине пензионери који бесплатно брину о реду на улицама.Улице око Тјенанмена првог дана конгреса биле су блокиране за саобраћај, а и са специјалним пропусницама улазак је трајао дуже од сата. Више од стотину метара био је дугачак новинарски ред на улазу. Ништа сумњиво није могло да промакне обезбеђењу које је у неколико прстенова проверавало акредитације, торбе, опрему.

Наш новинар Ивана Мићевић

Сваки новинар у зграду је могао да унесе само један мобилни телефон, а флашице са водом су одузимали. Камере постављене из свих углова скенирају ко улази, те се фотографија, име и презиме новинара и делегата одмах појаве на великом дисплеју. На сваких пет секунди аутоматски се снима нова фотографија улазних врата. Како безбедност, тако и све остало у Великој дворани народа фунционише беспрекорно.

О 2.278 делегата и 3.000 новинара, фото-репортера и сниматеља из целог света брине готово исто толико особља. Новинарске екипе пристигле су из 134 земље, међу којима је и Србија. За овај догађај припремали су се годину дана. Ништа није препуштено случају, па су чак девојке из партије на Тјенанмену делиле црвене кишобране са српом и чекићем, јер је био кишни дан у Пекингу. Готово стројевим кораком корачали су чак и конобари. Као један, у салу су улазиле девојке, и истовремено сипале делегатима чај. Си је дочекан громогласним аплаузом, а током три и по сата говора у сали је био тајац. Свако поглавље његовог говора отворило је много тема и за спољну и за унутрашњу политику сада друге економије света, чији планови су да се приближи првом месту.

КИНЕСКИ МЕДИЈИ ПРЕНЕЛИ ПОРУКУ ВУЧИЋА

Кинески медији преносе реаговања из света на говор председника Сија, међу којима је и порука српског председника Александра Вучића, који је рекао да успех који је остварила Кина у економској сфери и укупном развоју "скида сваку сумњу у политички систем Кине", те да би Кина требало и даље да инсистира на сопственом путу и систему који је, како је оценио, у складу са развојем и доноси резултате.

СТАЛЕ ФАБРИКЕ

ДРУГОГ дана конгреса небо изнад Пекинга је, после много времена, постало плаво. Као пред Олимпијске игре 2008. године, фабрике око Пекинга су привремено затворене. Партија је хтела да обезбеди чистији ваздух, па су смог и сивило карактеристични за главни град Кине накратко нестали.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (9)

jala

20.10.2017. 08:11

nigde u govoru nije spomenuto šta ce da urade sa stotinama miliona mladih koji su ostali trajni ivalidi radeci u garažama bez ventilacije I htz opreme to su trajno sa svojih 22 god ne upotrebljivi mladi ljudi šta ce sa 20 miliona neženja zbog politike jedno dete gde je pocela da cvezta prodaja devojaka iz dobrih kuca šta ce kina sa manjinom bogataša koji je kinu pretvorio u sopstvenu koloniju ili šta ce sa milijardu I nešto sirotinje kina je socijalna I ekonomska bomba koju amerikja mora razgrad

Vera

20.10.2017. 11:10

@jala - Raspitaj se ti malo bolje o situaciji u SAD. SAD su socijalna i ekonomska bomba, koju Kina i Rusija moraju da razgrade. Teški mentalni bolesnici (Jevrejska "elita") vladaju SAD-om. Tramp je mislio da će uspeti da ih primiri, međutim, ludaci se mogu primiriti samo u ludnici.

kockar

20.10.2017. 12:52

@jala - U Americi prema njihovim zvanicnim podacima ima oko 50 miliona Amerikanaca koji zive ispod granice siromastva .To je sestina ukupnog stanovnistva.Znaci nemaju apsolutno nista.Podaci objavljeni prije otprilike 4 godine.Ako su oni objavili ovaj broj ti mozes racunati na bar 20% vise

jala

20.10.2017. 13:23

@jala - to možete da kažete zato što je u americi demokratija ali tamo se menjaju presednici na cetiri godine a ko sme u kini ili rusiji da pokaže zdrastveni karton njihovih presednika to što su zatvorena zermlja diktature I puštaju u eter ono samo lepo nije merodavcno da nije amerika ne pogrešiva ne bi manjina kine I rusije koja je od svojih zemalja napravila sopstvene kolonije kopovala nekretnine u americi I tamo slala decu sve što otmu izvoze za dolare na za dinare rublje ili juane pametnom dosta

zarije

20.10.2017. 15:21

@jala - gađaš se sa ciframa,računaj malo, nemoj samo soroša da slušaš.mnogo više oni vode računa o svojim građanima nego eu i usa.

kockar

20.10.2017. 15:26

@jala - Jala ,Jala sta svasta napisa .Papir trpi sve.Tacno je da u svakoj zemlji ima kriminala negdje vise negdje manje ujedno i sirotinje i bogatasa .Kina kao drzava preko svojih kompanija drzi ili je u vlasnistvu 30% nacionalnih resursa Amerike i gotovo sve finansijske transakcije idu preko centralne kineske banke sto znaci da Kina kao drzava stoji iza tih investicija

Hisar 008

20.10.2017. 09:11

Zamislim liberalni kapitalizam u zemlji sa 1,4milijarde stanovnika i dolazim do zaključka to bi bio propast Kine,i podela na manje države.Ipak Kinezi to znaju.