Турска у знаку добре воље

И. С.

24. 07. 2016. у 18:49

ТРГ Таксим у Истанбулу данас се целог дана уређивао за велики продемократски скуп помирења. Ердоганови и опозиција заједно први пут после неуспелог војног пуча

Турска у знаку добре воље

Twitter

НА ТРГУ Таксим у Истанбулу, симболичном месту за бројна окупљања и протесте, данас се, целог дана, спремао велики продемократски скуп са идејом да се, први пут од неуспелог пуча - у коме је погинуло 270 људи, а који се преточио у масовне чистке у војсци, правосуђу, образовању и медијима - окупе опозиција и владајућа АКП странка.

Водећа опозициона странка, социјалдемократска Републиканска народна партија, позвала је своје присталице да се придруже сипматизерима Партије правде и развоја (АКП) председника Реџепа Тајипа Ердогана. Ердоганов АКП од 16. јула свако вече мобилише велики број својих симпатизера у градовима широм Турске, укључујући и трг Таксим.

Бесплатни јавни транспорт, уведен у Истанбулу после пуча, продужен је до поноћи у овом 15-милионском граду у очекивању великог прилива људи на окупљању, планираном за 18 сати по локалном времену. На тргу су још током преподнева подигнути шатори и безбедносне ограде, те постављени плакати са натписом "Не државном удару!"

Трг Таксим је традиционално место великих борби за демократију. Ту је 2013. године био и центар демонстрација против актуелног председника Ердогана. У уводнику, објављеном у дневнику "Хабертурк", премијер Бинали Јилдирим написао је да је "турска република јача него икад". "Турска бдије над демократијом у целој земљи и то бдење ће трајати док антидемократски елементи не буду очишћени", написао је он.

НОВИ НАСТАВНИЦИ МИНИСТАР образовања Турске Исмет Јилмаз најавио је да Турска планира АЏекао да ће нови предавачи заменити отпуштене у државним, али и приватним школама, повезаним са Фетулахом Гуланом, који се сматра идејним творцем неуспелог државног удара пуча 15. јула. Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган потврдио је да је затворено 15 универзитета, 934 школе и 109 студентских домова. После покушаја државног удара, Турска је прогласила тромесечно ванредно стање.

Иако Анкари стижу бројне критике због чистки огромних размера, Ердоган наглашава да га не интересује то што кажу европски званичници и да нема намеру да стиша одговор против присталица проповедника Фетулаха Гулена, који живи у САД и кога Анкара оптужује да је организовао пуч.

У Турској највише посла ових дана имају тужиоци. Они спроводе истраге против људи који су на друштвеним мрежама коментарисали да је покушај државног удара у Турској обмана, јавиле су светске агенције. Министар правде у турској влади Бекир Боздаг рекао је у интервјуу да је свако ко сугерише да је покушај војног удара инсцениран, вероватно имао некакву улогу у побуни. На интернету су се, наиме, појавиле спекулације да је турски председник Реџеп Тајип Ердоган инсценирао немире како би прикупио подршку јавности и повећао своју моћ. Турски званичници назвали су ове оптужбе тероријама завере. Према Боздаговим речима, "већина тих људи су губитници који мисле да је част умрети за Фетулаха Гулена".

Турска је у четвртак увела ванредно стање први пут после 15 година, продужила са четири на 30 дана притвор без оптужнице. Откако је војни пуч пропао, распуштено је више од 2.000 институција.


ЕРДОГАНОВИ МИНИСТРИ ТРАЖИЛИ, ПА СЕ ПРЕДОМИСЛИЛИ

Анкара имала идеју да Г20 у свом закључку подржи легитимну турску владу

АНКАРА је желела да се у финалном закључку данашњег састанка министара финансија и гувернера чланица Г20 нађе реченица подршке актуелној влади након неуспелог покушаја пуча, али ту жељу није остварила. "Јачање владавине права је фундаментално за одрживи развој и ми подржавамо легитимну владу Турске у њеним настојањима да повећа економску стабилност и просперитет", требало је да гласи додатни пасус коминикеа.

Тврдње из врха Г20 о таквој турској намери негирао је, међутим, заменик турског премијера Мехмет Шимшек, који је на "Твитеру" написао да "Турска није имала такву иницијативу", преноси Ројтерс. Ипак, европски комесар за економска питања потврдио је јуче да је Турска управо то тражила.

- Тачно је да је Турска то желела и да се о томе расправљало, али је министар након разговора са неколицином нас, проценио да је мудрије не помињати то питање на састанку Г20. То је било мудро - оценио је Пјер Московици на конференцији за новинаре.

Одлука Велике Британије да напусти ЕУ "јача неизвесност" по светску привреду и надовезује се на друге узроке који би могли да је поремете, навели су јуче финансијски званичници развијених земаља Г20, које је "брегзит" окупио у Ченгдуу, на југозападу Кине.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације