Борислав Комад: Овчар и пудлица

18. 07. 2016. у 15:35

Попут шкотског овчара, бивши председник владе у Глазгову Алекс Салмонд устремио се на такође бившег премијера Велике Британије Ентонија Блера

Борислав Комад: Овчар и пудлица

Попут шкотског овчара, бивши председник владе у Глазгову Алекс Салмонд устремио се на такође бившег премијера Велике Британије Ентонија Блера, којег не само земљаци већ и Американци иронично називају пудлицом због слепе послушности према некад првом станару Беле куће Џорџу Бушу, а касније и његовом наследнику Вилијаму Клинтону.

Само што је после седам година рада комисија на челу са Џоном Чилкотом, некадашњим званичником владе Краљевства, закључила да је Ентони Блер, велики заговорник напада на Ирак, где је од 2003. до 2009. погинуло више од стотину хиљада Ирачана и 179 британских војника, један од главних криваца за крвави пир, огласио се већ неколико пута Салмонд.

Некад први човек владе Шкотске енергично захтева да његова земља приведе Блера на оптуженичку клупу због његових никад доказаних тврдњи да Садам Хусеин поседује застрашујуће оружје и како би и њега и његову земљу требало сурово казнити, што је на крају и учињено с последицама које се и дан-данас и те како осећају.

Без обзира на то што Енглеска законски нема правни оквир да суди и пресуђује својим премијерима за државничке грешке, Шкоти, према њиховом закону, немају ту обавезу. Зато је Алекс Салмонд и надаље политички угледник у својој земљи пресавио табак, тражећи од владе у Глазгову да Блера што пре изведе на оптуженичку клупу, јер ратни злочини не застаревају.

То, међутим, не би било први пут да се Блер нађе пред правним изазовом. Јер, не само да је био оптужен, већ и осуђен на двадесет година затвора због злочина почињеног 1999. и немилосрдног удара НАТО на Савезну Републику Југославију, заједно са још тринаесторо "сабораца" такође осуђених на две деценије тамновања.

Ко је 21. септембра 2000, пред Окружним судом у Београду на суђењу, наравно у одсуству, још означен: Клинтон, Олбрајтова, Солана, Коен, Кук, Робертсон, Ширак, Ведрин, Ришар, Шредер, Фишер, Шарпинг и Кларк. Та пресуда Окружног суда у Београду касније се "шетала" до Врховног суда, па потом до војног, који је у међувремену угашен, да би на крају била обустављена. Можда, чак, и рационално, јер би "натовци" можда били у стању да репризирају 1999. годину.

Најватренији заговорник бомбардовања СРЈ Ентони Блер, те, по нас застрашујуће године, пресвукао се из крзна пудлице у питбула, охрабрен чопором Западне алијансе.

Прастара крилатица вели за правду како је спора али достижна, међутим, у немало случајева, она је ипак била - недостижна.


Борислав Комад, новинар

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)