Стаљинове оргуље одувале Немце

Драган Вујичић

17. 07. 2016. у 13:01

Чувене „каћуше” први пут дејствовале по немачким трупама 14. јула 1941. године. Прва јединица формирана на Видовдан 1941. године. Моћни ракетни лансер име је добио по лирској руској народној песми

Стаљинове оргуље одувале Немце

КАДА су 14. јула 1941. код Смоленска полетели први плотуни са најновијег руског артиљеријског система "каћуша" и зачас велику немачку победу - заузимање железничког чворишта Орша - претвориле у пакао за победнике, немачки генерал Гудернијан је схватио да ће рат са Русијом ићи теже него што је изгледало у прве три недеље кампање.

Црвена армија је средином јула код Смоленска доживела катастрофу. Немци су заробили огромну количину руске војне технике и паковали су је на возове у Орши како би Хитлеру доказали победу на централном фронту. Батерија од седам лансера под командом капетана Ивана Фљорова тог дана је тачно у 15.15 минута отворила ватру и са 100 пројектила сравнила је и возове који су се спремали за Немачку и Гудернијанове тенкове који су обезбеђивали транспорт. То је било први пут да дејствује "каћуша".

Славни ракетни систем Руси су развијали по идеји инжињера Николаја Ивановича Тихомирова још од 1919. Прва ракета је лансирана 1925. а од 1935. рађа се систем првобитно назван "ереса". Лансирне шине од 1938. почињу да се уграђују и на авионе. Формирање мале јединице наоружане "каћушама" наредио је Стаљин на Видовдан 1941. Људство првог командата Фљорова чинили су припадници НКВД и талентовани млади артиљерци из академије "Феликс Ђержински".

У време немачког напада на СССР у Москви се налазило седам погона за произвдњу "каћуша" и 3.000 пројектила 130 мм и 300 мм. Даном напада Немаца почела је серијска производња моћног оруђа.

Већ крајем 1941. двеста фабрика у Русији је правило ове системе. До 1. јула 1945. произедено је 12.197 "оргуља". Како су оне пристизале на фронт тако се и мењала војничка ситуација. "Каћуша" је "певала" и 1944. приликом ослобађања Београда, пре тога Поаревца...

НАСТАЛЕ ИЗ ПЕСМЕ

Моћни ракетни лансер име је добио по лирској руској народној песми о девојци која се обраћа војнику што ратује далеко.

Каћуша

Процветале јабуке и крушке,

развила се магла над реком.

Излазила на обалу Каћуша,

На високу обалу, на стрмину.

Излазила, песму задевала,

о степском, сињем орлу,

о оном, кога је волела,

о оном, чија писма чувала.

О, ти песмо, девојачка песмо,

ти лети за јасним сунцем,

и борцу на далекој граници,

од Каћуше пренеси поздрав.

Нек се сети девојке обичне,

Нек послуша, како она пева,

нек земљу чува родну,

а љубав ће Каћуша сачувати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (9)

ranko75

17.07.2016. 13:30

Dobro su im rusi odsvirali!Salu na stranu,ali genijalni vojni potez Staljina je formiranje artiljerijskih korpusa,ranije je bio puk najveca formacija.Pojacana borbena moc nove formacije jednostavno sve preoru,i nema sanse da ista ostane citavo sto bi moglo da im se suprostavi.To je jedan od razloga zasto mi ne bi mogli izjuriti nemce bez njihove pomoci,a oni stigli do Berlina.Mozemo mi da mislimo o Titu Staljinu sta hocemo,ali su oba bili dobre vojskovodje i organizatori,svaki sa onim ta je imao

Павле Д.

17.07.2016. 18:14

@ranko75 - Стаљин се борио за Русију, већ самим тим што је у себе примио руску душу и себи дао руско име, што је га је покретало све време рата. Осим тога он је био стратег који је на време почистио "5. колону" у Русији, како су писали амерички новинари М. Сејерс и А.Е Кан: "Само Русија, од свих европских земаља у рату, иза својих леђа, није имала "5. колону"! Исти новинари су написали: "Тајни рат против совјет. Русије" и у своме делу дају виђење тадашњег америчког амабасдора о Стаљину у позтивном светлу.

Влада

17.07.2016. 19:32

@ranko75 - @ranko75 Tito ( austro-ugarski podnarednik ) je hvala bogu umro, i nemoj ga hvaliti jer je kod Drvara hteo da se preda. A o zrtvovanju srpske omladine na Sremskom frontu i ne pokretanju oslobadjanja Jasenovca da ne pricamo.

Gojko

17.07.2016. 13:54

Majka mi je prichala da su Nemachki vojnici pred bezaniju iz njenog levachkog sela,panichno ponavljali tu,tada njoj nepoznatu rech,Kachusha...

Istina

17.07.2016. 18:41

Ne znam zasto se kod nas precutkuje cinjenica da su Rusi na pocetku II sv. rata bili na strani Hitlera. Potpisali su cuveni Molotov-Ribentrop pakt posle koga su zajednicki okupirali Poljsku i pocinili uzasne ratne zlocine. Ne secam se da su nam u skoli pominjali ovaj vazan istorijsko podatak.

Proka

17.07.2016. 20:03

@Istina - loše pamtite, učili smo sve o sovjetskom savezu i Staljinu ali nismo učili da sva nedela pripisujemo samo rusima.