Пет година обнове за Палмиру
29. 03. 2016. у 14:30
Џихадисти принуђени да напусте древни град под заштитом Унеска, почело демонтирање мина. Руси ће послати и робота, програмираног за рашчишћавање терена

Разбијене статуе у оштећеном музеју у Палмири
ПОВРАТАК древне Палмире под "капу" сиријске власти и народа, резултат је заједничких напора армије председника Башара ал Асада, руских ваздушних снага и либанског Хезболаха. До коначног ослобађања овог града под заштитом Унеска дошло је, између осталог, зато што је сиријска војска привремено обуставила офанзиву на другим фронтовима, оцењују аналитичари. Ово је, досад, највећи војни пораз Исламске државе.
Припадници руског војног контингента учествоваће у уклањању експлозивних направа у ослобођеној сиријској Палмири, рекао је руски председник Владимир Путин у телефонском разговору с генералном директорком Унеска Ирином Боковом.
Унеско, Русија и Сирија процениће штету коју су терористи нанели Палмири и "израдити план за обнављање онога што може да се обнови". Унеско рачуна на блиску сарадњу с чувеним музејом Ермитаж, из Санкт Петербурга.
Руси ће, како је најављено, послати и специјалног робота, програмираног за рашчишћавање терена.
- Палмира је у целини у добром стању, биће као пре - каже Мамун Абделкарим, шеф одсека за антиквитете Сирије. - Већина грађевина које су џихадисти уништили у Палмири биће рестаурирана. Потребно је пет година да се ствари врате на старо.
Абделкарим је "пријатно изненађен што су многи споменици остали нетакнути".
- Очекивали смо најгоре, али је град у целини у добром стању - каже он.

Многе важне рушевине, као што су Агора, римски театар и градске зидине, само су незнатно оштећене. Најбоља вест односи се, по његовим речима, на Лава ал Лат, чувену статуу тешку 15 тона, која је красила улазак у музеј Палмире, а коју су џихадисти уништили кад су, у мају 2015. године, заузели град. "Делови статуе могу да се прикупе. Нисмо их изгубили", истиче Абделкарим и додаје да ће се са УН разговарати о обнови два храма.
Светилиште Баал Шамин

Исламски екстремисти уништили су, међутим, два највећа храма и римску тријумфалну капију. Страдали су главни храм Бел, стар 2.000 година, светилиште Баал Шамин и неколико погребних кула, подсећају западни експерти. Римско позориште користили су за погубљења, међу осталима и 82-годишњег бившег шефа за антиквитете у Палмири.
Светски медији извештавају да је Палмира "као град духова", пошто су сиријске владине снаге из њега истерале борце ИД, који су са собом одвели и све цивиле. Резиденцијални делови града потпуно су опустели. "То је град духова, нисмо видели ниједну породицу," рекао је један од првих новинара који је видео ослобођену Палмиру.
Сиријски војници на улицама древног града

ТАДМОР, ОДНОСНО ПАЛМА
ДРЕВНИ споменици Палмире један јесу од шест објеката Светске баштине Унеска у Сирији. Палмира се налази у пустињској оази, око 200 километара североисточно од Дамаска. Та оаза, са изворима пијаће и топле воде, допринела је да град буде један од значајнијих на Путу свиле од Кине до Медитерана. Његово оригинално име потиче из арамејског језика и гласи Тадмор што значи "палма". Локално становништво и даље користи назив Тадмор.
Gojko
29.03.2016. 18:41
U toku je ofanziva za oslobadjanje antichkog asirijskog [pravoslavnog ] grada Karantejna 70 km ispred Tedmora [ Palmire ].Tamo su ostali gradjani,pa akcija ide sporije.
Коментари (1)