Русија се опет окреће Курдима

Бранко ВЛАХОВИЋ

27. 12. 2015. у 08:30

Погоршање односа са Анкаром Москву је усмерило према вековним непријатељима Турака. У Кремљу сматрају да због борбе против ИД заслужују аутономију

Русија се опет окреће Курдима

Курдски припадници у борби против исламиста

Од сталног дописника: Москва

ПОСЛЕ обарања руског авиона СУ-24 и захлађења односа са Турском, Русија се поново окренула Курдима. Најогорченији у Москви отворено траже од власти у Кремљу да казне Турску тако што ће поново, као у совјетско време, помагати покрете Курда не само у Сирији и Ираку, него и у Турској. Познаваоци историје истичу да је царска Русија у време лоших односа са Турском такође покушавала да игра на карту Курда желећи да тако ослаби свог старог непријатеља Турску.

Прошле среде Москву је посетила делегација прокурдске Демократске партије народа, која игра значајну улогу у политичком животу Турске. Они имају своје представнике у турском парламенту, а њихов лидер, адвокат Селахатин Демирташ, срео се прошле среде са министром спољних послова Сергејом Лавровом.

- Знамо ми да су међу онима који се са оружјем у рукама боре против Исламске државе сиријски и ирачки Курди. Они ратују за своје куће и за право да живе на својој земљи - рекао је Лавров.

Доласку лидера прокурдске партије у Москву противило се руководство у Анкари. Јер, Демирташ је већ критиковао руководство Турске због рушења руског бомбардера СУ-24. Али Анкара не може да замери Москви што је примила Демирташа јер је он турски парламентарац, а осим тога Турска годинама пружа гостопримство терористима са Кавказа, а сада подржава Kримске Татаре, који маштају да имају своју државу на Криму који се недавно вратио у састав Русије. Иначе, у Турској, која има око 75 милиона становника, два најбројнија народа су Турци и Курди. Али осим њих има неколико милиона Черкеза (дошљака са Кавказа), затим толико Kримских Татара, па Јермена и других.

Коментари западних листова били су очекивани. Они су почели да пишу да, ако Русија успостави тесну сарадњу са Курдима, Турској ће запретити велика опасност. Неки су се присетили совјетских времена, кад је Москва помагала Радничку партију Курдистана коју у Турској сматрају терористичком организацијом. Њен лидер Абдулах Оџалан је у затвору од 1999. године, осуђен на доживотну робију. Турске власти ратују на својој територији са Курдима “ниским интензитетиом” још од 1984. године.

Нема сумње да “курдски фактор” може да закомпликује ситуацију у Турској. Последњих десет дана турска војска је убила 127 Курда, а у 17 градова уведен је полицијски час. Председник Ердоган је изјавио да ће војно-полицијска акција трајати док цели регион не очисти од присталица Радничке партије Курдистана.

ЗАХРАН АЛУШ ПАО ПОД БОМБАМА

ГЛАВНИ командант сиријских побуњеника Захран Алуш убијен је у ваздушном нападу сиријских снага на ободима Дамаска, саопштиле су активистичке групе и сиријска влада.

Он је убијен у нападу на окупљене команданте побуњеника у близини предграђа Дамаска Отаја, наводи Сиријска опсерваторија за људска права. Опсерваторија је навела да је засад нејасно да ли су ваздушни удар извели сиријски или руски војни авиони, али је сиријска војска касније преузела одговорност за напад у саопштењу које је објавила државна новинска агенција САНА.

Да Анкара жели да искористи садашњу ситуацију у Сирији да се обрачуна са својим старим противницима, доказ је и недавна изјава америчког министра одбране Ештона Картера у Америчком конгресу, који је казао да турски авиони бомбардују курдске сепаратисте из Радничке партије Курдистана, а не Исламску државу. Московски експерт за ирачки Курдистан Станислав Иванов објашњава да Турска одавно сматра да су Радничка партија Курдистана и Партија демократског савеза Сирије терористичке организације и због тога су минирали границу са Сиријом и оградили је бодљикавом жицом.

Сергеј Лавров и Селахатин Демиртас

Онај део Сирије где живе Курди је најсиромашнији и има највећи број неписмених. Граница према Турској је затворена за Курде.

Курди са сликом лидера Оџалана

Међу сиријским Курдима је јако популаран Путин и они желе да отворе своје представништво у Москви. Обични Курди, без обзира на то где живе, у Сирији, Ираку, Ирану или Турској, подржавају руску војну операцију у Сирији, каже ирачки политиколог Рамазан Османов. Курди не ратују против јединица лојалних председнику Сирије Башару Асаду. Због тога није мало оних који у Москви сматрају да би због стварања јачег заједничког фронта Асад требало да понуди Курдима аутономију.

МАШТАЈУ О ДРЖАВИ

КУРДИ су староседелачки народ који има свој језик и живи углавно у четири државе: Турској, Ираку, Сирији и Ирану. Мањи број Курда живи и у Либану, Јерменији и Азербејџану.

Највећу аутономију имају у Ираку. Курди вековима сањају заједничку државу Курдистан. Укупно их има око 35 милиона. Највише их је у Турској где према различитим подацима живи од 11 до 15 милиона Курда. У Ирану их је око седам, у Ираку око шест и по милиона, У Сирији их је око три. У Азербејџану живи око 180.000 Курда док их је у Јерменији око 37.000 и Грузији око 20.000. На западу је најбројнија дијаспора она у Немачкој - око 800.000 Курда.

Што се тиче Курда као народа, њихова главна невоља је што нису јединствени. Сиријски Курди не воле руководство ирачког Курдистана јер га сматрају издајничким. Турска је уложила милијарде долара у ирачки Курдистан. Иако ратује са Курдима у Турској, руководство у Анкари подржава односе са лидером ирачког Курдистана Масудом Барзанијем. Он је недавно посетио Анкару и није нимало случајно да је тада први пут у историји уз турску била и застава Курдистана. Барзани сигурно неће жртвовати своје односе са Турском да би се зближио са Русијом. Видело се то и кад су Руси доказивали да Турска тргује нафтом из окупираних подручја Сирије и Ирака. Тада су представници ирачких Курда изјавили да су снимљене велике цистерне заправо њихове а не турске.

МАЛО ИМАЈУ, МАЛО НЕМАЈУ

КРИВАЦ што 1920. године Курди нису добили своју државу био је Ататурк. Договором у Севру било је предвиђено да Курди из Турске и Ирака имају своју државу. После Ататуркове побуне, Курдистан је подељен између Турске и Ирака. Курди се са тиме нису мирили па су од 1921. до 1924. на северу Ирака имали Краљевину Курдистан, а 1925 су то направили и у Турској, али је исте године она ликвидрана.

У Ираку су Курди добили аутономију 1970. Од 1991. до 2003. били су практично независни, али су се касније интегрисали са Ираком, са доста великом аутономијом јер чак имају и своју војску.

Да подсетимо, у пролеће 1991. Савет безбедности ОУН је донео одлуку да да се створи безбедносна зона на северу Ирака где није смела да улази војска Садама Хусеина. У периоду 1991. до 2003. Курди су добили неку врсту полунезависности. Могли су да формирају своју самоуправу и војску. Они су у периоду 2003. до 2006. успели да у оквиру Ирака постану федерални субјект - ирачки Курдистан - који има три провинције. У складу са уставом Ирака, Курдистан има право да добија 17 одсто од продаје нафте за развој свог региона. Сада се опет воде разговори између Курда и Багдада. Ирачки Курдистан има свој парламент, владу и оружане формације, али они немају новац да би плаћали своје војнике. Багдад не жели да Курдистану даје 17 одсто од продаје нафте, па су тамошњи Курди одлучили да нафта не иде преко Багдада већ да се експортује преко Турске.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (22)

Rocky

27.12.2015. 09:05

da ispravim, ne autonomiju nego drzavu. Nezavisni Kurdistan, Teksas, Kalifornija, Novi Meksiko itd.

vladimir

27.12.2015. 09:14

Turska nikada nije bila prijatelj pravoslavnima. Ona razume samo jezil sile! Treba je slabiti i podrivati, komadati i parčati. Dok postoji, nikad mira na ovim prostorima....

bljak

27.12.2015. 09:30

Jos jedan brojan narod koji zbog velikih "igraca" nema drzavu a na svojoj je teritoriji....za razliku od nekih malih koji je na tudjim teritorijama dobijaju na poklon! No....nista nije dovijeka!!! Kurdi imaju istorijsku sansu da uz pomoc Rusije ostvare ono sto je posteno - da vladaju svojom zemljom!

Uskoro u Damasku

27.12.2015. 10:00

Luzer se luzeru okreće. Kurdski teroristi nikada neće imati državu, a Putin nikada neće povratiti kontrolu nad Sirijom.

Cepac

27.12.2015. 12:06

@Uskoro u Damasku - Rusija je pozvana u Siriju od strane legitimnog vladara te zemlje. Njihova ratna dejstva daju daleko bolje rezultate nego dosadasnja dejstva zapadnjackih strana. Kako to mislis da "povrate" kontrolu, meni se cini da oni od pocetka imaju mnogo bolju kontrolu od drugih?

КИР СРБИН

27.12.2015. 13:19

@Uskoro u Damasku - Па што се предадосте кад сте већ били у Дамаску?

VRBAŠANIN

27.12.2015. 11:00

Putin nikada nije imao kontrolu nad Sirijom niti hoće bori se protiv teroriz ma a ovi što misle da želi da ima kont rolu zapad im je napunio glave ti su za boravili ko nas je bombardovao i ubij ao .

Dani Kovac

27.12.2015. 11:57

Nije mal broj Kurda koje zhivi na teritoriji danasnje Rusije, pa, kao znak iskrene i dobre volje i namjera, neka im Kremlj da drzhavu u toj teritoriji Rusije...

Komentator

27.12.2015. 12:43

@Dani Kovac - Za razliku od nekih koji zive u Srbiji-- Kurdi koji zive u Rusiji su lojalni drzavi Rusiji.

ZOKIGAVRA

27.12.2015. 13:08

@Dani Kovac - mnogo si ti pametan njihova drzava je deo turske iraka i sirije ako ista znas

КИР СРБИН

27.12.2015. 13:20

@Dani Kovac - А да ви дате аутономију Србима у хрватској, пошто су вас два пута превели са стране лузера на страну победника?

ZalivSajt

27.12.2015. 13:19

Turska posle 1918 nije smela da dobije drzavu kakvu ima danas, sramota je kako su saveznici postupili sa Grckom i Kurdima kao i jos nekima...Nadajmo se da ce Kurdi dobiti svoju drzavu kako bi odlucivali sami o svojoj sudbini a ne da budu i dalje tlaceni od Turaka. U regionu ih ima oko 30mil...

Farmaceut

27.12.2015. 13:36

Pitanje Kurda i Kurdistana kao i svako drugo pitanje iz sfere ljudskih prava i prava naroda na samoopredeljenje do prava na suverenu državu posebno su dopingovana haosom u međunarodnom pravu kojeg je izazvao KOSOVSKI PRESEDAN. To pravo sad ima da važi za sve pa i za nacionalne manjine koje oružanim ustankom i spoljnom intervencijom postignu nezavisnost od centralne vlasti "de facto". Da bi stvar bila "de iure" može se pozvati na pravo naroda Sui Generis koje je apsolutno na strani Kurda i Abhaza

Deda Nole

27.12.2015. 14:06

Greska tadasnjih geostratega da starosedeocima nisu omogucili drzavu,ali i cinjenica da se tada nije razmisljalo o ljudskim pravima,ni danas ljudska prava imaju dvostruke standrde.Mozda je ovo prilika da se stvaranjem Kudistana onemoguci dalje sirenje islamista i terorizma.Jer kao sto se vidi u poslednjim izjavama turskih zvanicnika podrzavaju ID,nije slucajno toliki broj izbeglica koji bas iz turske dobijaju logisticku podrsku bas od turaka,a na drugoj strani kurde koji se bore protiv DAES-a.

MIJO

27.12.2015. 19:11

Kurdi si vrlo posten,hrabar I vredan narod, ali su potisnuti od Zapada sto je Turska iskoristila da cini zlocine na njima I otima teritoriju. Sada je vreme da se dugovi naplate ! Bravo Rusi, svet gleda u vas.

Miro Markovic

01.01.2016. 17:00

Rusija mora da saradjuje sa Kurdima, jer je to jedini narod koji se hrabro bori protiv islamiskih terorista inace placenka Izraela, Amerike, Turske i Saudijske Arabije. Putine, podaj Kurdima sve naoruzanje, koje im je porebno, da smaknu erDOGana, turskog Hitlera.