ХАОС У МАЂАРСКОЈ: У Шиду спремни за прихват избеглица из Прешева; На Хоргошу избеглице скандирају Хвала ти Србијо и Отворите капију
15. 09. 2015. у 09:06
Група избеглица пресекла је јутрос ограду на граници Мађарске и Србије, њих 16 полиција је привела. Мигранти штрајку глађу. Прелази Хоргош 1 и Хоргош 2 блокирани, отворен прелаз Келебија, ванредно стање у две жупаније

У вечерњим сатима аутобуси са мигрантима си почели да мењају руту усмеривши се према Шиду, ка Хрватској, а Аустрија је најавила да од поноћи уводи граничну контролу према Мађарској.
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да ће се Србија у избегличкој кризи понашати у складу са европским духом иако није чланица ЕУ и истакао да нема места паници, а министар Александар Вулин затражио је од Мађарске да поново отвори своју границу за стотине избеглица који чекају да отпутују у западну Европу.
Србија неће прихватити избеглице које Мађарска буде хтела да врати назад, по цену да и Србија распореди своју Војску на граници, изјавио је у понедељак увече у Суботици државни секретар у Министарству рада, запошљавања, борачких и социјалних питања Ненад Иванишевић.
МИГРАНТИ ПРЕСЕКЛИ ОГРАДУ НА ГРАНИЦИ СРБИЈЕ И МАЂАРСКЕ
Група избеглица пресекла је јутрос ограду на граници Мађарске и Србије, њих 16 полиција је после тога одмах привела и то ће бити прва група избеглица на којој ће бити примењен нови закон о државној граници.Како јавља мађарска државна телевизија М1, група избеглица је у атару близу прелаза Реске - Хоргош пресекла бодљиваку жицу и пробила ограду, после чега су ушли у Мађарску.
Њих 16 полиција је одмах привела и то је прва група избеглица на којој ће бити примењен нови, строжији закон о државној граници који је ступио на снагу у поноћ, а који, између осталог, предвиђа казну затвора до три године за оне који илегално пређу границу.
Сама граница је и физички затворена пошто је, након изградње орграде, затворен последњи пролаз који су избеглице користиле, а то је пруга Суботица - Сегедин, на коју је јуче у поподневним часовима постављен вагон с бодљикавом жицом.

МАЂАРСКА ПОЛИЦИЈА: ПРИВЕДЕНО 9.380 ИЗБЕГЛИЦА
Мађарска полиција саопштила је данас да је у понедељак приведен до сада највећи број од 9.380 особа због илегалног уласка у Мађарску, пренела је агенција МТИ.Како је наведено у полицијском саопштењу, поступак је покренут против 13 особа осумњичених за кријумчарење људи а против пет због фалсификовања докумената.
Мађарска агенција подсећа да је према пооштреним прописима који су од данас на снази, илегални прелазак мађарске границе третира се као кривично дело, са запрећеном казном од три године затвора и депортовањем из земље.
Кријумчари људи суочиће се са већим казнама од досадашњих а организатори кријумчарења могу да буду осуђени на затворске казне у трајању од десет до 20 година, наводи МТИ.

ИЗБЕГЛИЦАМА ДЕЛЕ ЛЕТКЕ СА РУТОМ КРОЗ ХРВАТСКУ
Пошто је Мађарска одлучила да затвори своје границе, Фејсбук група "Avoid Hungary – Migration news“ припремила је карте с алтернативним рутама које се у облику летака деле избеглицама на македонској граници.На страници је објављено неколико мапа на којима се приказују алтернативни правци који се препоручују избеглицама, а једна од рута води и преко Хрватске, прецизније преко Славоније, преноси Телевизија Н1 Хрватска.
На грчко-македонској граници, с македонске стране, волонтери су избеглицама почели да деле летке на којима се налазе те карте и усмеравају их према наведеним алтернативним правцима, како не би кренули пут Мађарске и "запели" на тамошњој граници коју чувају тешко наоружани полицајци, коју надлећу хеликоптери и где су већ почела прва привођења.
Мађарска од поноћи примењује измењени закон о граници према коме је за илегални прелаз предвиђена затворска казна од три године.
Сама граница је и физички затворена након што је, након изградње ограде, затворен последњи пролаз који су избеглице користиле, а то је пруга Суботица - Сегедин, на коју је јуче у поподневним сатима постављен вагон с бодљикавом жицом.
Иначе, јавља Н1, прве избеглице пристижу и у Хрватску, за сада су то мале групе и појединци, али након што је Мађарска најавила хапшења на својој граници све је изгледније да ће избеглички талас кренути према Хрватској.

ИЗБЕГЛИЦЕ ШТРАЈКУЈУ ГЛАЂУ, ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ
Око 100 избеглица са Блиског истока штрајкује глађу и жеђу незадовољни понашањем мађарских власти, јавио је репортер Танјуга.Избеглице, које се налазе на "ничијој земљи", седе на ледини, а око њих су транспаренти исписани на енглеском језику: "Без хране, без воде".
Гранични прелаз Хоргош 1 је затворен, па је на том прелазу велика гужва. Ту су постављени и мобилни "контејнери-суднице" за тражиоце азила.
Мађарска од поноћи примењује измењени закон о граници према коме је за илегални прелаз границе предвиђена затворска казна од три године. Иначе, раније данас Мађарска је прогласила кризно стање у две жупаније на југу Мађарске, Чонград и Бач-Кишкун.

ВУЛИН: СИТУАЦИЈА СА ИЗБЕГЛИЦАМА У ХОРГОШУ СВЕ СЛОЖЕНИЈА
Ситуација са избеглицама са Блиског истока на српско-мађарској граници се усложњава, рекао је данас Министар рада Александар Вулин истакавши да страхује да би ситуација могла да изманке контроли, уколико ускоро тај проблем не буде решен.Вулин је на граничном прелазу Хоргош 1 рекао новинарима да је тај гранични прелаз требало да буде отворен и да омогући избеглицама да затраже азил.
"Мађарска влада је без обавештења српских органа затворила Хоргош 1 и сада се ситуација овде усложњава", рекао је Вулин.
Министар је додао да мигранти пристижу са свих страна и да их на "ничијој земљи" има преко 1.000.
Вулин је истакао да ће Србија за све њих да обезбеди превоз у најближе прихватне центре, али да, уколико они то не желе, нико их не може натерати.
"Овде ће сада бити донета вода и храна како би им се пружила прва помоћ", рекао је Вулин истакавши да овај проблем не можре бити решен без сарадње са мађарском страном.
Он је јутрос посетио гранични прелаз Хоргош 2, где се такође налазила велика група избеглица који пристижу на Хоргош 1, након што их је на овај гранични прелаз упутила мађарска гранична полиција.
Министар је том приликом рекао новинарима да то што се дешавало на Хоргошу 2је брутално кршење позиције мађарске владе коју је она формулисала колико јуче.
"Још јуче су говорили да ће затворити границу за илегане преласке, али не и за оне који желе да изразе намеру за азилом. Али као што водите од тога нема ништа. Ово је директно кршење речи мађарске владе", рекао је Вулин.
Он је додао да српска полиција није званично обавештена ни да ће Хоргош 2 бити затворен, осим што је имала таква сазнања.
Вулин је и приликом посете прелаза на Хоргошу 2 рекао да ће Србија обезбедити све што је потребно овим људима: храну, воду, пелене и храну за бебе и истакао да Србија спремна да у прихватне центре прихвати више хиљада људи.

ИЗБЕГЛИЦЕ НЕ НАМЕРАВАЈУ ДА СЕ ПОМЕРАЈУ СА ХОРГОША 1
Мађарска гранична полиција саопштила је данас преко разгласа да више неће допустити пролаз избеглицама са Блиског истока који на српско-мађарској граници чекају од поноћи, што су они дочекали бурним негодовањем и тврде да се одатле неће померити макар чекали наредних месец дана.Танјугов репортер са лице места је јавио да су припадници полиције густо распоређени на граничном прелазу Хоргош 1, а простор изнад границе надлећу хеликоптери.
Саобраћај код Рескеа и Ашотхалома је обустављен јутрос у седам сати због великог броја миграната који стоје на српској страни границе и ометају мађарске власти у спровођењу граничне контроле, како је саопштио начелник одељења за граничну контролу мађарске полиције Ласло Балаж, тврдећи да су српске власти о томе прописно информисане.
Како јавља репортер Тањуга са лица места, најмање хиљаду избеглица са Блиског истока, који су ноћ провели на граничном прелазу Хоргош 2, кренули су око поднева према граничном прелазу Хоргош, а тамо су их упутили припадници мађарске граничне полиције.
УНХЦР је, у међувремену, саопштио да нема никакву информацију о томе када ће бити отворен прелаз Хоргош, те да службеницима те агенције УН није омогућен прилаз прелазу.
Прелаз Хоргош 2 затворен је сат времена по ступању на снагу нових поострених мера за улазак избеглица у Мађарску, а број избеглица са српске стране се постепено повећавао.
Последња група избеглица у Мађарску је ушла око поноћи.
Истовремено, Високи комесар Уједињених нација за избеглице Антонио Гутереш затражио је данас у Европском парламенту да се Србији упути хитна помоћ у збрињавању избеглица на граници са Мађарском.
Гутереш је указао да је, након што је Мађарска затворила границу, "неизбежно да се Србија нађе у центру избегличке кризе" и предложио да ЕУ одмах преусмери програме зе збрињавање и расељавање избеглица који су били намењени Мађарској ка Србији, имајући у виду да је Мађарска те програме одбила да прихвати.
УНХЦР је данас изразио дубоко разочарање што министри држава чланица ЕУ нису успели да постигну коначни консензус о плану за расподелу 120.000 избеглица и указао да је потребно, без даљег одлагања, постићи одлучан споразум како би се пружио одговор, као што је храбра акција заснована на солидарности свих држава чланица.
Министри правде и унутрашњих послова земаља чланица ЕУ нису синоћ постигли споразум о плану прихвата избеглица који је предложио председник Европске комисије Жан-Клод Јункер.
Министри су изразили начелну, али не и формалну сагласност да њихове земље прихвате већину од укупно 160.000 избеглица из Африке и са Блиског Истока у зависности од својих капацитета, али су одбили обавезујуће квоте које је Комисија покушала да наметне.

МИЛАНОВИЋ: ИЗБЕГЛИЦЕ ЋЕ ДО НЕМАЧКЕ, ПА ПОТОМ И У ХРВАТСКУ
Хрватски премијер Зоран Милановић очекује да ће избеглице на свом путу према западној Европи наставити досадашњим путем кроз Мађарску, која им је само "канал" до Немачке, након чега чхе бити распоређене по Европи, укључујући и Хрватску.Милановић наглашава да избеглице желе у Немачку до те мере да им, чак, ни Аустрија није довољно добра.
"То се не може зауставити, али Немачка не може све да преузме на себе", упозорио је премијер из Загреба.
Према његовим речима, избеглице ће морати да буду распоређене по читавој Европи, у чему ће своју улогу имати и Хрватска.
"Ради се о пар хиљада људи што је у односу на пола милиона, колико смо имали срца и душе да примимо пре двадесет година, безначајно", тврди Милановић.
Премијер сматра и да ће Немачка од њих имати користи, јер су то људи који су пуни енергије и знања према критеријима земље из које долазе, који желе да раде, а не да живе од социјалне помоћи, пренела је агенција Хина.

"Немачка је стара, има лошу демографску слику и узеће најбоље", уверен је Милановић, уз оцену да се Немачка у целој ситуацији понаша "коректно, добро и конструктивно".
Коментаришући немачку контролу на границама и привремено укидање шенгенског режима, председник хрватске владе тврди да је Шенген "случајно дете Европске уније које се догодило у једном тренутку и ушло у правну масу ЕУ, па се онда практично почело примењивати на све осим на две државе које су изузетак".
Када су склапале те уговоре чланице које су ушле након 2004. имале су, додао је Милановић, пред очима пуно европских фондова, инвестиционе могућности, тржиште рада и никоме није падало на памет да ће доћи до озбиљне хуманитарне кризе.
"Чешка, Словачка и Пољска, које су сада најтврђе и најнепријатељскије настројене према ономе што се догађа, нису ни сањале да би се ово могло да догодИ, али оне ионако нису циљ", закључио је Милановић.

МАЂАРСКА ОТВАРА ПУНКТ ЗА РЕГИСТРАЦИЈУ
На српско-мађарској граници, 200 метара од главног прелаза Хоргош 1, веома брзо биће отворен пункт за регистрацију избеглица, изјавио је министар Александар Вулин за Танјуг након разговора са представницима мађарских власти и избеглицама.Вулин је објаснио да избеглице морају да ослободе ауто-пут на тлу "ничије земље", а на пункту који ће бити отворен они ће моћи да уђу у Мађарску, али тек након регистрације.
Многи од њих, међутим, одбијају регистрацију, рекао је Вулин и додао да они увек могу да буду враћени у прихватне центре у Србији.
Иначе, Србија не може да гради трајне прихватне центре за избеглице са Блиског истока, рекао је раније данас Вулин који је обишао избеглице на граничном прелазу Хоргош 1 и 2. Привремених центара у Србији има и избеглице, које не буду примљене у Мађарској могу бити распоређене у Суботици, Кикинди, Сомбору или Шиду.

Говорећи о броју избеглица у Србији, Вулин је рекао да се тренутно у прихватном центру у Прешеву и Миратовцима налази око 1.700 избеглица, као и да се очекује да ће возом из Ђевђелије стићи још 1.000 њих. Он је навео да у Беогарду тренутно има још 300 до 400 избеглица, на Хоргошу око 1.000, а у прихватном центру у Кањижи не више од 50 њих.
Вулин је рекао да проблем са избеглицама не може више овако да се решава и да Србија не може да гради трајне капацитете и подвукао да су сви наши капацитети привремени.
"Србија не може да нареди Мађарској држави ништа, то очигледно нека виша сила од Србије може или мора да уради," казао је Вулин.

НЕМА ПРАВНЕ ОСНОВЕ ЗА СМАЊЕЊЕ ДАВАЊА ЗБОГ ИЗБЕГЛИЦА
ЕУ одбацује могућност да земље чланице које се противе обавезујућим квотама за избеглице могу да буду суочене са смањењем помоћи из фондова Уније.
Идеју о томе изнео је немачки министар унутрашњих послова Томас де Мезијер, позивајући се на председнка Европске комисије Жан-Клода Јункера који је, по Мезијеру, сугерисао како би требало размотрити да ли да такве земље треба да примају мање структуралне фондове, преноси АФП.
Немачки вицеканцелар Зигмар Габријел је такође данас натукнуо како би ЕУ могла да искористи фондове помоћи као средство притиска на чланице које не прихватају план о расподели избеглица.

Портпаролка Европске комисије Наташа Берто је у за АФП била категорична коментаришући Мезијерову изјаву: "Председник (Јункер) никада није ово рекао".
Бертоова напомиње да важећи договори са земљама чланицама ЕУ не дају правну основу за смањење алокација европских структурних и инвестиционих фондова уколико нека држава цланица одбије обавезујући механизам за премештање (избеглица)".
Портпаролка комисије напомиње да би увођење таквог решења захтевало ревидирање буџета ЕУ, што се тренутно не разматра.
Мађарска, Чешка Република, Словачка и Румунија су се на јучерашњем кризном састанку успротивиле плану о редистрибуцији избеглица, како би њихов терет био праведније распоређен.
Немачка која ће, како се очекује, ове године примити милион тражилаца азила, се залаже да и друге чланице ЕУ прихвате правичан део избеглица.

МАЂАРСКА ПРОДУЖАВА ОГРАДУ НА ГРАНИЦИ ПРЕМА РУМУНИЈИ
Мађарска влада је одлучила да почне припремне радове за продужење ограде подигуте на граници са Србијом, према Румунији, у циљу решавања било какве промене у миграционим рутама, саопштио је данас шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто."Донели смо одлуку да почнемо припремне радове на изградњи ограде дуж мађарско-српско-румунске границе на разумну дужину уколико се миграциони притисак помери у правцу Румуније", рекао је Сијарто на конференцији за новинаре, пренео је Ројтерс.
Садашња миграциона криза представља један од највећих изазова са којима се Европска унија икада суочила у својој историји, казао је Сијарто у интервјуу који је данас објавио портал пестисрацок.ху.
У светлу нестабилних региона који окружују Европу, могуће је сложити се са међународном анализом која предвиђа потенцијални талас од 30-25 милиона избеглица у наредним годинама, сматра Сијарто.
"Суочавамо се огромним таласом миграната који ће наставити да представља изазов за Европу током година које долазе", истакао је шеф мађарске дипломатије.
Недавну изјаву аустријског канцелара Вернера Фајмана који је повукао паралелу између миграционе кризе и холокауста, Сијарто је оценио као "прилично шокантну".
Према његовим речима, једино решење за миграциону кризу је затварање граница ЕУ и пружање помоћи земљама из којих избеглице долазе, или суседним државама где постоји могућност да оне буду заустављене, навео је МТИ.

ДАЧИЋ: ВРАЋАТИ ИЗБЕГЛИЦЕ У СРБИЈУ ЈЕ НЕПРИХВАТЉИВО
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас у Прагу да је "неприхватљиво" враћати избеглице у Србију и да јачање контроле на границама земаља Шенгена ствара проблеме Србији, преноси Ројтерс.Његов чешки колега Лубомир Заоралек рекао је да Европа мора да се врати на нормално стање унутар својих унутрашњих граница, додаје британска агенција наводећи да се прилив "миграната" који траже азил у Европи не смањује.
Дачић у Прагу борави поводом 23. економског и еколошког форума ОЕБС-а, а посета је прилика и за сусрете са високим чешким званичницима.

РУТА ЗА ИЗБЕГЛИЦЕ ЗА ПУТ ПРЕКО ХРВАТСКЕ
Фејсбук група "Avoid Hungary – Migration news“ припремила је карте с алтернативним рутама..jpg)
...only the map...
МИГРАНТИ СА АУТОБУСКЕ СТАНИЦЕ БЕЗ ПЛАНА "Б" ЗА ПРЕЛАЗ
Избеглице, које на београдској аутобуској станици планирају пут до Европе, преко Мађарске, кажу да ће чекати колико год буде требало да се северна граница Србије за њих отвори - дан, два или месец,два - свеједно им је јер, како кажу, немају алтернативу."Данас је 15. септембар, имамо времена, свакако ћемо покушати вечерас да пређемо границу", рекла је Танјугу Амира Мајдан, која је у Београд дошла из Дамаска са двоје мале деце.
Иако јој је досадашње путовање било веома тешко, а посебно деци, њен је план да путују преко Мађарске, иако постоји проблем преласка. Сматра да ће им у Аустрији бити много лакше.
Мигрант Џаред Ламе из Авганистана каже да га ситација у Мађарској брине, али да ће чекати колико буде требало само да прође.
Сада, каже, нема алтернативу како да стигне у ЕУ. Зато је чекање једина опција.
Алисин Мири, који дошао је из Авганистана где је изгубио породицу, дошао је у Београд преко Грчке и Македоније, а крајња дестинација му је Немачка.
"Мислим да неће бити проблема на граници јер нема опасности", рекао је Тањугу и додао да је " много већа опасност била на граници са Ираном, где су мигранте држали на нишану".
И он ће, каже, чекати колико год буде требало. Све док, додао је, не отворе границу. Није му важно да лиц хе чкати дан, два или неколико месеци, рекао је и додао да је важно да стигне у Немачку.

МЕРКЕЛАОВА ОДБАЦИЈУ ТВРДЊЕ ДА ЈЕ ОХРАБРИЛА ИЗБЕГЛИЦЕ
Канцеларка Ангела Меркел одбацила је данас тврдње да је Немачка још више охрабрила избеглице да крену према Европи, слањем сигнала добродошлице.Меркелова је изјавила да слике које су обишле свет, нису њене, већ обичних Немаца, који изражавају добродошлицу људима на станици у Минхену и на другим местима, раније овог месеца.
Она је навела да је свет рекао да је то био леп гест, који је дошао из људских срца.
"Ако почињемо да се извињавамо за показивање пријатељског лица у хитним случајевима, онда то није моја земља", додала је Меркелова.
Она је истакла да је одлука да се пусте мигранти коији су били нагомилани у Мађарској била исправна, али да је такође било природно да се размотри како да се управља ситуацијом, као би се осигурала регистрација новопридошлих.
Меркелова је данас саопштила да су се Немачка и Аустрија сложиле, у телефонском разговору са председником ЕУ Доналдом Туском, да специјални самит ЕУ о решавању избегличке кризе буде одржан наредне седмице.
При том је поручила да Немачка, Аустрија и Шведска - државе које су примиле највише избеглица из Азије, Блиског истока и Африке - не могу да решавају ситуацију саме.

УНХЦР ЗАБРИНУТ ЗБОГ МАЂАРСКИХ ПРОПИСА
Високи комесаријат Уједињених нација за избеглице (УНХЦР) оценио је поједине одредбе нових граничних прописа у Мадарској као алармантне, посебно у делу који регулише време потребно за процену тражилаца азила и њихово враћање у Србију.Представник УНХЦР за Мађарску Ерно Симон негативно оцењује и одлуку Мађарске да Србију прогласи "сигурном трећом земљом" за враћање избеглица, као и кривично кажњавање тражилаца азила ухваћених да илегално прелазе границу.
"Постоји много детаља новог закона, нових одредби, који су заиста алармантни", рекао је Симон за Ројтерс, наводећи да је Мађарска одбила већи број тражилаца азила на "ничијој земљи" на граници са Србијом у року од неколико сати и вратила их у Србију.
Новинар Ројтерса, који није имао приступ транзитној зони, разговарао је с једним Сомалијцем који му је рекао да му је захтев за азил одбијен након мање од сата пошто је дао отиске прстију.

РУМУНИ КРИТИКУЈУ НАМЕРУ МАЂАРСКЕ ДА ПРОШИРИ ОГРАДУ НА ИСТОК
Румунија је данас критиковала план Мађарске да нову ограду на граници прошири и на исток, према Румунији, што је раније данас најавила влада у Будимпешта, сматрајући да ће тиме да заустави избеглице које алтернативним путевима желе да уђу у Мађарску.
Министарство спољних послова Румуније саопштило је да подизање ограде између две чланице Европске уније, које су при томе и стратешки партнери, не сматра поилитички коректним, те да није у складу с европским духом.
"Мађарска страна је обавештена о нашем ставу", наведено је у саопштењу Министарства спољних псолова Руминије, а пренео Ројтерс.

ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗ БАЧКИ ВИНОГРАДИ ПОНОВО ОТВОРЕН
Гранични прелаз Бачки Виногради - Ашотхалом поново је отворен за путнички саобраћај, саопштила је Полиција Мађарске.
Прелаз је јутрос био затворен за саобраћај због ситуације са избеглицама на српско-мађарској граници, да би данас поподне поново био отворен.
Радно време овог прелаза је од 7 до 19 часова.
Велики број избеглица налази се на прелазима Хоргош 1 и 2, због чега су оба прелаза затворена.
Сав саобраћај се преусмерава на Гранични прелаз Келебија, што је узроковало повећане гужве у Суботици, као и повећано присуство саобраћајне полиције на већим раскрсницама.
Возачима су на располагању и прелази Бајмок и Ђала.

АУСТРИЈА ЋЕ УВЕСТИ ГРАНИЧНУ КОНТОРОЛУ ПРЕМА МАЂАРСКОЈ
Аустрија ће увести граничну контролу према Мађарској од поноћи, саопштило је Министарство унутрашњих послова.
У саопштењу је наведено да је аустријска министарка унутрашњих послова Јохана Микл-Лајтнер обавестила Европску комисију о томе, пренео је Ројтерс.
Министарство унутрашњих послова Аустрије је навело да би нове мере могле бити уведне и у другим аустријским регионима у завсиности од броија избеглица које покушјау да уђу у ту земљу.
Аустрија је донела одлуку о појачању граничне конторле према Мађарској два дана након што је претходно Немачка увела контроле дуж своје границе са Аустријом.

СОБОТКА:ЧЕШКА СПРЕМНА ДА РАСПОРЕДИ ОРУЖАНЕ СНАГЕ НА ГРАНИЦИ
Чешки премијер Бохуслав Соботка изјавио је данас да је његова влада спремна да распореди оружане снаге на заштити граница у спечавању избегличке кризе.
Обраћајући се парламенту, Соботка је рекао да ће таква мера бити предузета уколико полиција сама не буде могла да обави посао.

Соботка је, такође, поновио да чешка влада не сматра обавезне квоте за расподелу избеглица у државама ЕУ "добрим решењем", пренео је АП.
"Ми их одбацујемо", поручио је Соботка.
Чешки премијер је у недељу најавио да ће његова држава распоредити додатну полицију на аустријско-чешкој граници као одговор на одлуку Немачке да обнови контроле на граници своје државе са Аустријом у настојању да огранички прилив избеглица.
Чеси, међутим, још нису обновили контроле на граници.

ВУЛИН ЗАТРАЖИО ОД МАЂАРСКЕ ДА ПОНОВО ОТВОРИ ГРАНИЦУ
Српски министар рада Александар Вулин затражио је од Мађарске да поново отвори своју границу за стотине избеглица који чекају да отпутују у западну Европу, неколико сати након што је Будимпешта наредила затварање граничног прелаза.
"Позвао сам Мађарску да отвори своју границу за избеглице, бар за жене и децу", рекао је Вулин АФП на граничном прелазу Хоргош где на стотине избеглица чека отварање граничног прелаза...
ОПШИРНИЈЕ ПРОЧИТАЈЕТЕ ОВДЕ
ПРВА ГРУПА ИЗБЕГЛИЦА ВРАТИЛА СЕ СА ХОРГОША У КАЊИЖУ
Једна група избеглица, која је била на "ничијој земљи" између Србије и Мађарске на прелазу Хоргош - Реске, пребачена је вечерас једним аутобусом у правцу прихватног центра у Кањижи.
Још један аутобус је спреман да превезе оне избеглице које то желе до центра у Кањижи и наводи да ће остали или и даље чекати да Мађарска отвори границу, или ће се упутити у правцу границе са Хрватском, јавила је телевизија М1.
Данас поподне избеглице на ничијој земљи, за које се процењује да их има око 3.000, почеле су са протестима, захтевајући од мађарских органа да их пусте у земљу и узвикујући "Немачка, Немачка".
АУСТРИЈА ОД ПОНОЋИ УВОДИ ГРАНИЧНУ КОНТРОЛУ ПРЕМА МАЂАРСКОЈ
Аустрија од поноћи уводи привремену контролу границе с Мађарском, саопштило је Министарство унутрашњих послова, додајући да постоји могућност да, уколико буде потребно, та мера буде проширена и на границе са Словенијом, Италијом и Словачком.
То би могло да се догоди ако избеглице, које сада улазе у Аустрију из Мађарске, покушају да, у великом броју, уђу из других земаља, додаје се у саопштењу.

У саопштењу се не наводи да ли ће грађани с Блиског истока моћи да наставе путовање, пренео је АП.
Министарство наводи и да према правилима контроле ЕУ "за одржавање јавног реда", ова мера може трајати и до шест месеци.
ИЗБЕЛИЦЕ СКАНДИРАЈУ "ХВАЛА ТИ СРБИЈО" И "ОТВОРИТЕ КАПИЈУ"
Уз повике "Хвала ти Србијо", стотине избеглица, које се још увек налазе на граничном прелазу Хоргош 1, дочекале су вече, али и уз скандирање мађарској полицији да их пусти да прођу у ову суседну земљу.
Избеглице су поред "Thank you Serbia", узвикивали и "Отворите капију", јавља Тањугов извештач са лица места.
На "ничијој земљи" ситуација је и током вечери врло напета, с обзиром да су избеглице и даље, као и током целог дана веома гласне у својим захтевима.
Део избеглица сместио се у своје шаторе где ће провести, како кажу, не само ово вече, већ и наредне дане, све док их мађарска полиција не пусти у Мађарску.
У овом делу граничног прелаза и током вечери се налази екипа Хитне помоћи, представници Црвеног крста.
На граничном прелазу Хоргош 2, налази се јако мали брок избеглица, готово да их нема.
ПРЕШЕВО: АУТОБУСИ СА ТАБЛАМА ШИД, ИЗБЕГЛИЦЕ МЕЊАЈУ РУТУ?
Аутопревозници који су избеглице до сада возили до Београда, односно Хоргоша, намеравају да промене своју руту, судећи према таблама које су истакли на шофершајбнама на којима пише Шид.
На аутобуској станици у Прешеву налази се више аутобуса спремних за покрет.

Портпаролка УНХЦР Мелиса Флеминг такође је указала да би избеглице могле да потраже нову руту пошто је Мађарска затворила границе.
ВУЧИЋ: НЕМА МЕСТА ПАНИЦИ ЗБОГ ИЗБЕГЛИЧКЕ КРИЗЕ
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да ће се Србија у избегличкој кризи понашати у складу са европским духом иако није чланица ЕУ и истакао да нема места паници.
- Спроводићемо европске идеје иако нисмо чланица ЕУ, за разлику од многих који то јесу - рекао је Вучић у Вашингтону.
Он је навео да ће Србија учинити све што може да помогне избеглицама и да ће се трудити да сачува свој образ.
- Све ћемо проблеме ми умети и успети да решимо - истакао је Вучић.
Он је замолио људе који на било који начин имају утицај на јавност у Србији да "не измишљају и да не праве фантазмогоричне приче о катастрофама које нас чекају".
- Никаква нас катастрофа не чека, ни у погледу миграната нити у било ком другом погледу - рекао је премијер.
ХРВАТСКА СЕ ПРИПРЕМА ЗА ТАЛАС ИЗБЕГЛИЦА
Хрватска има припремљен ванредни план који је спремна врло брзо да активира у случају доласка великог броја избеглица, изјавио је министар унутрашњих послова Ранко Остојић.
"У овом тренутку имамо припремљен ванредни план, али није потребно никога оптерећивати детаљима. Он је припремљен и направљен и ако буде потребно биће брзо активиран на влади", рекао је Остојић у изјави новинарима, после седнице владе у Банским дворима.
Он је додао да настојање избеглица да дођу до Европе сигурно ствара кризу какву Еуропа није видела од Другог светског рата.
Министар је казао да план утврђује начин поступања свих сегмента државне администрације, као и координације с невладиним сектором и свима који могу помоћи. План прописује и начин на који се уређују прихватилишта, преноси сајт "Индекс".
Остојић је критиковао све који говоре како Хрватска треба, као Аустрија, Немачка и Данска да уведе привремене контроле на граници, поручивши им да не знају о чему говоре јер су те земље, одлуку донеле у складу са шхенгенским споразумом, док је Хрватска граничну контролу имала увек.
ГЕРГИНОВ: ИЗБЕГЛИЦЕ НА ХОРГОШУ НЕ ЖЕЛЕ У КАЊИЖУ
Помоћник комесара за избеглице Иван Гергинов рекао је вечерас да се на граничном прелазу "Хоргош" тренутно налази око 900 људи, који не желе да се врате у прихватни центар у Кањижу.
Они вероватно мисле да ће "методом притиска" успети да убеде мађарску страну да их пусти, рекао је Гергинов за Тањуг.
"Ми смо спремни да делимо места у нашим центрима или ако буде потребе да се у току ноћи организујемо уз помоћ повереника и локалних самоуправа да им нађемо смештај", рекао је Гергинов.
Стотине избеглица се још увек налазе на граничном прелазу Хоргош 1, где скандирају мађарској полицији да их пусти да прођу ту суседну земљу, док их је на прелазу Хоргош 2 мало. Због великог прилива избеглица из Сирије и са Блиског истока који покушвају да се преко Грчке, Македоније, Србије и Мађарске домогну Западне Европе мађарске власти су одлучиле да затворе своју границу према Србији.
МАЂАРСКИ ЗВАНИЧНИК: ПРЕДАТО 70, ОДБИЈЕНО ВИШЕ ОД 40 ЗАХТЕВА ЗА АЗИЛ
Избеглице су данас предале више од 70 захтева за азил у Мађарској, од чега су власти одбиле око 40 захтева, док је на основу новог, строжијег закона о државној граници покренут поступак против 250 избеглица који су осумњичени, између осталог, и за оштећење ограде, изјавио је вечерас главни саветник премијера Мађарске Ђерђ Боконди. Он је на прелазу Реске рекао да Мађарска полиција обезбеђује ограду на граници, где, како је рекао, око стотину предводника избеглица заговара одбијање предаје захтева за азил.
Ове вечери око три хиљаде избеглица се налази на ничијој земљи између Србије и Мађарске.
СЕГЕДИНСКИ СУД: ПРВИ ПРОЦЕСИ ПРОТИВ МИГРАНАТА У СРЕДУ
Сегедински суд негирао је данас да ће кривични процеси против илегалних миграната или било кога ко је оштетио ограду на мађарској граници бити одржавани у контејнерима. Председница тог суда, Бабет Таркани-Суч, рекла је да ће суђења бити одржавана у одговарајућим судницама у Сегедину и додала да ће још две бити отворене у локалној полицијској станици.
Она је додала и да суд може да одлучи да одржи саслушања на даљину и телефоном прима жалбе оних чији је захтев за азил одбијен, пренела је агенција МТИ. Таркани-Суч је рекла и да ће предност имати случајеви који се тичу илегалних миграната и додала да ће први такав процес највероватније бити одржан у среду.
ПРВИ АУТОБУС СА ИЗБЕГЛИЦАМА ИЗ ПРЕШЕВА КРЕНУО ПРЕМА ШИДУ
Први aутoбус сa избeглицaмa из Прeшeвa крeнуo je кa Шиду oкo 21.00 сaт, jaвиo je РТС.
Kако се наводи, на привременом стаjалишту преко пута Прихватног центра паркирано jе jош десетак аутобуса коjи намераваjу да крену ка Хрватскоj чим се попуне места.
Aутопревозници коjи су избеглице до сада возили ка Хоргошу, судећи према таблама коjе су истакли на своjим шофершаjбнама руту преусмераваjу ка Шиду и граници са Хрватском.
СТЕФАНОВИЋ: СРБИЈА НЕЋЕ УПОТРЕБЉАВАТИ СИЛУ ПРЕМА ИЗБЕГЛИЦАМА
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је вечерас да Србија ни на који начин неће употребљавати силу према избеглицама које пролазе кроз Србију.
Стефановић је приликом посете граничном прелазу Хоргош 1, где се налази неколико стотина избеглица, рекао да је још рано говорити о томе да ли ће они покушати да изађу из Србије преко Мађарске, Хрватске или неке друге алтернативне руте, јер нема већег броја миграната који пролазе кроз Србију.
Упитан како ће се одвијати редован прелазак преко границе, Стефановић је рекао да се тренутно читав саобраћај преусмерава преко Келебије и да се нада да ће саобраћај преко Хоргоша 1 ускоро бити нормализован.
"Надамо се да ће ово бити затварање прелаза на 48 сати, па ћемо видети да ли је након тог времена могуће да се нормализује саобраћај. Покушаћемо да што пре нормализујемо саобраћај", рекао је Стефановић.
Опширније прочитајте ОВДЕ
У ШИДУ ПРИПРЕМЉЕН ПРИХВАТНИ ПУНКТ ЗА ПРИХВАТ ИЗБЕГЛИЦА
У Шиду су у току припреме за долазак избеглица које би пут ка западној Европи након што је Мађарска затворила границе, могле да наставе преко Хрватске.
Некадашња дечја болница "Принциповац" припремљена је за прихватни пункт, а објекат се налази на само стотинак метара од граничног прелаза Сот.
"Припремили смо објекат, који постоји већ сто година", објаснио је извештачу Тањуга управник објекта Радослав Милошевић.
"Спремни смо за први талас избеглица", нагласио је он додајући да објекат може да прими око 300 људи.
Према његовим речима, у случају потребе, биће постављени и шатори у башти објекта.
Из Црвеног крста добијен је налог да се припреми дечја болница "Принциповац", која је више година затворена, за могућ долазак избеглица, а која је у добром стању.
На прелазу Сот, надомак дечије болнице, нема посебне припреме за долазак избеглица.
У Шиду су чули за прве аутобусе који су кренули из Прешева ка овом граду.
Hercegov Grad
15.09.2015. 09:32
E, sad dolazimo do odgovora, a neko je iz vlasti zdipio pare da ovi ostanu. Madjari ce sve vratiti ovamo odakle su dosli jer ima divovor da nama o vracannu onih moji ne dobiju azil u zemlju iz koje su dosli. H ale nas svi, a mi ko ovce verujemo u to da smo dobri, plemeniti, a oni ustvari brane svoju teritoriju od njezde, a uza nas ih boli. Bice tek problema!
hahahah gde ce sa 10.000 ljudi. Ovi Madjari su izgleda gluplji nego sto sam mislio.
@Stefan - al' sta vredi...
@Stefan - Pa vratice ih u Srbiju po hitnom postupku. A gde ce mo mi sa tih 10.000 ljudi i jos desetine hiljada koji dolaze?
@Stefan - @ Stefan,Ti glupi Mađari će vratiti tih 10.000 izbeglica pametnim Srbima.
Коментари (83)